REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Multimetr je velmi spolehlivý měřící nástroj

27. 9. 2022

V současné době jsou jednotlivá měřicí zařízení na trhu stále méně běžná. Běžně se používají multifunkční měřiče nazývané multimetry. Tato zařízení kombinují různá měřicí zařízení v jednom pouzdře.

Jak si vybrat multimetr?

Chcete-li vybrat digitální multimetr https://www.tme.eu/cz/katalog/digitalni-multimetry-prenosne_112610/, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám, musíte věnovat pozornost následujícím aspektům:

  • Bezpečnost
  • Rozlišení
  • Počet číslic displeje
  • Přesnost
  • Měřicí funkce aplikace

Bezpečnost digitálních multimetrů

Přiznejme si, že většina kupujících tohoto typu měřidel se řídí především cenou. Bohužel z našich dlouholetých zkušeností, zejména s levnými čínskými multimetry, kterých je na trhu nejvíce, se ukazuje, že tak nízká cena je oprávněná. Úspory budou viditelné na každém kroku, stačí sejmout kryt baterie (pojistky), pouzdro (elektronika) nebo se blíže podívat na testovací vodiče. Jak to přímo ovlivňuje bezpečnost?

REKLAMA

Výrobci v takových měřičích používají levnější a nevyhovující pojistky (napěťové a proudové obvody jsou chráněny nedostatečně, pokud vůbec). Dráhy na deskách plošných spojů mezi sebou nemají dostatečné vzdálenosti nebo nejsou dostatečně široké, což může způsobit elektrický oblouk. A jsou situace, kdy pojistky pro některé modely multimetrů, které jsou v souladu s požadavky, stojí od několika stovek. Často jsou samotné měřící vodiče nekvalitní a nemají odpovídající průřezy pro měření proudů, které teoreticky podle technických údajů lze měřit takovým multimetrem.

V případě měření proudu multimetrem, u kterého jej musíme zapojit sériově do obvodu a celou zátěž testovaného systému protáhnout jeho elektronikou (přičemž výrobci uvádějí maximální proudový rozsah 10A!), což může být velmi nebezpečné a dokonce vést k výbuchu zařízení, úrazu elektrickým proudem, popáleninám a dokonce požáru. Je proto důležité zvolit ověřeného prodejce, například https://www.tme.eu/cz/.

REKLAMA

Výrobci kvalitních multimetrů vybavují své přístroje speciální pojistkou, která v případě zkratového proudu zajistí bezpečnost uživatele. Jeho účelem je přerušit obvod, ve kterém protéká velmi vysoký zkratový proud, dostatečně rychle, aby minimalizoval účinky spojené se vznikem zkratu. Pro vlastní bezpečnost se doporučuje zvolit multimetry s takovouto ochranou testovaného obvodu.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA