Moravský kras – Macocha

Propast Macocha je nejznámější propastí Moravského krasu a součástí jeskynního systému Punkevní jeskyně. Propast leží uvnitř národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras, 6 km východně od města Blansko. Propast Macocha vznikla postupným zřícením mohutných jeskynních prostor o několika patrech a tvoří monumentální část Punkevních jeskyní. Rozloha propasti je zhruba 174 x 76 metrů, hloubka je 138,5 metrů k hladině Dolního jezírka. Rozměry propasti umožňují její celkové denní osvětlení a proto je řazena do kategorie propastí „Light hole“ (v této kategorii je Macocha nejhlubší ve střední Evropě). Pod hladinou Dolního jezírka se skrývají další podzemní prostory, prozatím prozkoumané do celkové hloubky propasti 187 metrů.
První písemná zmínka o sestupu do propasti pochází z roku 1663. Na počátku 20. století zde prováděl rozsáhlý výzkum profesor Karel Absolon a jeho výzkum ho dovedl až k objevu Punkevních jeskyní a Macošských vodních dómů protékaných říčkou Punkvou. Od roku 1914 je dno Macochy nedílnou součástí prohlídky Punkevních jeskyní. Návštěvní chodník vede pod skalními převisy a pod mohutným portálem jeskynního dómu.
Pozoruhodný je také vodní režim obou jezírek – Horního (přítokové) o hloubce 13 metrů a Dolního hlubokého asi 49 metrů. Jejich hladiny silně kolísají a za extrémních povodňových stavů vystoupají spolu s přívaly vod z Amatérské jeskyně až o několik metrů a zalijí dno propasti.
Do propasti je možné nahlédnout ze dvou můstků – horního od hotelu Macocha a od dolního. K propasti je možný přístup kabinovou lanovkou od vchodu Punkevních jeskyní nebo po silnici od Ostrova u Macochy.
Poloha:

Fotografie:

Odkazy:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama