Morava a Slezsko – pavučina naučných stezek

Mokroš


Pěšky nebo na kole, s úsměvem nebo vráskami na čele, sami nebo ve dvou…ať se do přírody vydáte jakkoli, čeká vás tam odpočinek, relaxace a plno zajímavostí.
Stačí mít jen oči dokořán a vydat se tou správnou cestou. Že nevíte kudy a kdy? Přece s www.blizprirode.cz a nejlépe hned! Česká republika je křížem krážem jako pavučina protkaná naučnými stezkami, jejichž trasy si oblíbí snad každý. Například jen na Moravě a ve Slezsku jsou jich více než dvě desítky.
Ostravská Rezavka a Štěpán
V severovýchodní části České republiky, mezi Hrubým Jeseníkem a Moravskoslezskými Beskydami se nachází turisticky vyhledávaná oblast Poodří. Zdejší naučné stezky vedoucí lužními lesy, mokřady a rybníky jsou každoročně cílem tisíců turistů či cykloturistů. Mezi oblíbená místa patří například rezervace Štěpán (Ostrava – Martinov), kde se přímo v nivě řeky Opavy nachází rybník a mokřady s tůněmi. Místo je oblíbené především pro příznivce ornitologie, neboť odborníci zde zaznamenali téměř 160 druhů ptáků. Pro rozmanitost ptáčků se stala vyhledávanou také nedaleká přírodní rezervace Rezavka. Zde je od roku 2009 navíc vystavěna ptačí pozorovatelna, odkud lze sledovat tamější přírodu. Obě lokality lemují naučné stezky, které přibližují nejen okolí, faunu a floru, ale také historii každého z míst.
Hánácké biokoridory
Pokud trasy vašich výletů míří jižněji, do okolí metropole Olomouckého kraje, jen stěží lze do itineráře nezahrnout návštěvu zdejších jedinečných biokoridorů. Přírodně cenná místa – biokoridor Hloučela a biokoridor Mokroš se staly významnými především pro zdejší rostlinná společenstva. Biokoridor Hloučela se nachází na březích říčky Hloučely. Samotný tok a přilehlý lesopark obklopující jeho břehy tvoří souvislý pás zeleně přímo na okraji města Prostějov. Toto území se zamlouvá například ledňáčkovi říčnímu, žluvě hajní nebo pro čistotu samotné říčky i raku říčnímu. Místo si ale našlo své příznivce také mezi obyvateli samotného Prostějova a okolí. Biokoridor Hloučela je totiž vyhlášenou zónou pro odpolední procházky a odpočinek.
Andrýskův Fryšták
O několik desítek kilometrů dál leží hranice dalšího kraje, Zlínského. Jeho území proslavil především Tomáš Baťa, který se zasloužil zároveň o rozvoj samotného (nyní krajského) města Zlín. Nedaleko této metropole leží u Hostýnských vrchů Fryšták – město, jehož okolí bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí Zlínska. Přímo v jeho centru začíná Andrýskova naučná stezka, která vede napříč přírodním parkem a zároveň popisuje nejen zajímavosti zdejší přírody, ale zároveň i historii samotného místa. Celou stezkou navíc provází legendární první občan Fryštáku – pan Andrýsek.
Jihomoravská Poustka
Při toulkách moravským a slezským krajem nelze pominout ani Jihomoravskou metropoli. Brno se pyšní mnoha krásnými památkami – hrad Špilberk, městské divadlo – a zajímavými místy v přírodě. Například jen několik kilometrů vzdálená brněnská přehrada nebo o něco více vzdálený kopec Poustka. Zdejší naučná stezka nedaleko obce Pozořice vede skrz pahorek, který nese jméno nejspíš podle původních obyvatel – poustevníků. Lokalitu si oblíbili turisté především pro odpočinek a relaxaci. Vyhlídky u umístěných laviček totiž nabízejí jedinečný pohled na východ slunce nad Hostýnskými vrchy i na pozořický kostel při západu slunce.
 

 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama