Morava a Slezsko – pavučina naučných stezek

Pěšky nebo na kole, s úsměvem nebo vráskami na čele, sami nebo ve dvou…ať se do přírody vydáte jakkoli, čeká vás tam odpočinek, relaxace a plno zajímavostí.
Stačí mít jen oči dokořán a vydat se tou správnou cestou. Že nevíte kudy a kdy? Přece s www.blizprirode.cz a nejlépe hned! Česká republika je křížem krážem jako pavučina protkaná naučnými stezkami, jejichž trasy si oblíbí snad každý. Například jen na Moravě a ve Slezsku jsou jich více než dvě desítky.
Ostravská Rezavka a Štěpán

Hánácké biokoridory
Pokud trasy vašich výletů míří jižněji, do okolí metropole Olomouckého kraje, jen stěží lze do itineráře nezahrnout návštěvu zdejších jedinečných biokoridorů. Přírodně cenná místa – biokoridor Hloučela a biokoridor Mokroš se staly významnými především pro zdejší rostlinná společenstva. Biokoridor Hloučela se nachází na březích říčky Hloučely. Samotný tok a přilehlý lesopark obklopující jeho břehy tvoří souvislý pás zeleně přímo na okraji města Prostějov. Toto území se zamlouvá například ledňáčkovi říčnímu, žluvě hajní nebo pro čistotu samotné říčky i raku říčnímu. Místo si ale našlo své příznivce také mezi obyvateli samotného Prostějova a okolí. Biokoridor Hloučela je totiž vyhlášenou zónou pro odpolední procházky a odpočinek.
Andrýskův Fryšták
O několik desítek kilometrů dál leží hranice dalšího kraje, Zlínského. Jeho území proslavil především Tomáš Baťa, který se zasloužil zároveň o rozvoj samotného (nyní krajského) města Zlín. Nedaleko této metropole leží u Hostýnských vrchů Fryšták – město, jehož okolí bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí Zlínska. Přímo v jeho centru začíná Andrýskova naučná stezka, která vede napříč přírodním parkem a zároveň popisuje nejen zajímavosti zdejší přírody, ale zároveň i historii samotného místa. Celou stezkou navíc provází legendární první občan Fryštáku – pan Andrýsek.
Jihomoravská Poustka


Reklama