REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.12. a svátek má Blanka

Mimořádné zpřístupnění hradů a zámků před státními svátky a odhalení 13. komnaty

13. komnata

Ve státní svátky (1.5.,8.5.) jsou zpřístupněny všechny státní hrady  a zámky v Libereckém kraji.
Vzhledem k tomu, že svátky vycházejí na úterý, budou vybrané objekty pro návštěvníky zpřístupněny i v pondělí před státním svátkem.
Správa objektů tak chce zpřístupněním části památek vyjít vstříc návštěvníkům, kteří využijí své dovolené pro výlety na hrady a zámky.

V pondělí 30. 4. 2012 je zpřístupněn:
Hrad Bezděz – 10.00 – 16.30 hodin (www.hrad-bezdez.eu)
Zámek Lemberk – 9.00 – 15.00 hodin (www.zamek-lemberk.cz)
Zámek Sychrov – 9.00 – 15.30 hodin (www.zamek-sychrov.cz)
Zámek Zákupy – 9.00 – 15.00 hodin (www.zamek-zakupy.cz)
V pondělí 7. 5. 2012 je zpřístupněn:
Zámek Hrubý Rohozec – 9.00 – 17.00 hodin  (www.hruby-rohozec.eu)
Zámek Lemberk – 9.00 – 16.00 hodin (www.zamek-lemberk.cz)
Zámek Sychrov – 9.00 – 16.30 hodin (www.zamek-sychrov.cz)
Zámek Zákupy – 9.00 – 16.00 hodin (www.zamek-zakupy.cz)
 
Svatozdislavský benefiční podvečer na státním zámku Lemberk  – úterý 1.5.2012 od 15.00 hodin
Charitativní koncerty k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka jsou správou zámku a skupinou dobrovolníků z Liberce pořádány vždy v květnu již od roku 2000.
Letošní ročník je zaměřen na hudbu a poezii renesance, baroka a klasicismu. Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného na místě převezme zástupce občanského sdružení Snílek z Jablonného v Podještědí, zaměřeného na podporu dětí v dětských domovech.
Letošní koncert je naplánován na úterý 1.5. od 15.00 hodin v Rytířském sále zámku Lemberk.
Svatozdislavskému benefičnímu podvečeru bude předcházet v 10.00 hodin mše svatá v bazilice minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí a následný průvod z náměstí za požehnáním pramene Zdislaviny studánky.
 www.zamek-lemberk.cz
 
Hrady a zámky hlásí: Naše třinácté komnaty čekají od května na odhalení
Projekt „Otevřte 13. komnatu“ chce do českých hradů a zámků vnést svěží závan zábavné hry a interakce mezi průvodcem a návštěvníkem. Jeho hlavními atributy jsou tajemno a zážitek z návštěvy památky pro všech pět smyslů.
Turisty dlouho očekávané datum se dvěma pětkami, 5. 5., je nadosah. 10 hradů a zámků napříč Českem chystá na tento den revoluci proti tradičnímu pojetí prohlídek historických objektů. Do tažení proti výletní nudě zapojily takové bojovníky a zbraně, jakými jsou kostýmovaní průvodci, rébus a hlavně interaktivní hra, která všechny zapojené památky spojuje na dálku a láká dosud neodhaleným tajemstvím. Hrady a zámky myslí dokonce i na virtuální cestovatele: Na www.otevrte13komnatu.cz mají pro ně připraveny hry, jejichž cíl je jasný: vyburcovat počítačové maniaky k opuštění tepla domova a výletu do skutečné reality, tedy návštěvě míst spojených s tajemnou postavou, jíž poznali předtím v počítačové hře.
5. květen: nový začátek v tradicii prohlídek českých hradů a zámků
V sobotu 5. května chystá celkem 10 českých a moravských památek, povětšinou hradů a zámků, první prohlídky svých interiérů s tajemnou postavou. Za netradičním kostýmovaným průvodcem se můžete vydat na zámky Děčín, Chlumec nad Cidlinou, Kačina, Kozel, Loučeň, Slatiňany, na hrady Grabštejn a Kost, na Slezskoostravský hrad a konečně i do kláštera v Broumově.
„Jsme rádi, že v projektu financovaném z fondů Evropské unie našli společnou řeč zástupci památek státních, které sdružuje Národní památkový ústav, soukromých, městských a dokonce i jeden objekt církevní,“ řekl Pavel Hlaváč, ředitel Zlatého pruhu Polabí, organizace, která je realizátorem a koordinátorem celého projektu. Ten se hlásí turistům pod dvojjediným názvem Otevřte 13. komnatu – Odhalte tajemství českých hradů a zámků.
„Třináctá komnata v názvu není jen prázdným marketingovým lákadlem. S tímto tajemným spojením je spojen cílový zážitek, totiž otevření zajímavého prostoru na vybraném hradu či zámku, který nemůže smrtelník spatřit jinak, než když navštíví celkem 7 našich památek a nasbírá na nich 7 klíčů k oné dobře utajené a zatím nikým neviděné 13. komnatě. Tu najde návštěvník na každé ze zapojených památek, pokaždé pochopitelně v naprosto jiné podobě. Zážitek ze 13. komnaty je vedle zážitku ze setkání s velmi netradičním, tajemným průvodcem druhým hlavním magnetem, který by měl výletníky na naše památky přitáhnout,“ řekl Jiří Senohrábek ze Zlatého pruhu Polabí, zpracovatel projektu Otevřte 13. komnatu.
PROJEKT „OTEVŘTE 13. KOMNATU“
Interaktivní prohlídky s tajemnou postavou na 10 českých hradech a zámcích
Start projektu: 5. května, na zámcích Děčín a Kačina vedle tajemných prohlídek i velkolepé zahajovací slavnosti
Zapojené objekty a jejich tajuplní průvodci:
Klášter Broumov – Loupežnický synek Lotrando
Zámek Děčín – Černý rytíř (Zikmund z Vartenberka)
Hrad Grabštejn – Svatá Barbora
Zámek Chlumec nad Cidlinou – Hrabě šprýmař (Oktavián Kinský)
Zámek Kačina – Hraběcí duch Rudla
Hrad Kost – Kat Heřman
Zámek Kozel – Skřet Radouš
Zámek Loučeň – Bílá paní
Zámek Slatiňany – Žokejka Lata Brandisová
Slezskoostravský hrad v Ostravě – Lotr Jáchym Zahozenec
www.otevrte13komnatu.cz
 
13. komnatu můžete otevřít například na hradě Grabštejn
www.hrad-grabstejn.cz
 
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA