REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Město Odry

30. 5. 2019

Odry – návrat k přírodě

Město Odry leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín v malebném údolí Oderské kotliny. Je obklopeno lesnatými svahy Nízkého Jeseníku a otevírá se na jihovýchod do Moravské brány. První dochovaná písemná známka o městě pochází z r. 1234. Historické jádro města je Městskou památkovou zónou.

Pro obdivovatele historie město nabízí množství církevních i jiných památek např. kostel sv. Bartoloměje nebo kaple s. Rodiny. Je zde možné navštívit Muzeum Oderska na Kostelní ulici a Muzeum městského práva Katovnu s Muzeem česko-německého porozumění. 

REKLAMA

Celým městem protéká řeka Odra, která pramení nedaleko v Oderských vrších na Fidlově kopci ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Pro svá půvabná přírodní zákoutí byla tato část Nízkého Jeseníku vyhlášena přírodním parkem Oderské vrchy. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, na podzim se stávají houbařským rájem.

Milovníci přírody mohou vyrazit na procházku kolem oderských rybníků, kde si můžete odpočinout a pozorovat život vodních ptáků. Soustava pěti rybníků (Trněný, Travný, Emauzský, Cíp a Vraženský) je domovem obojživelníků a mnoha chráněných druhů ptactva. Vyrazit můžete jen tak, nebo využít naučné stezky Stříbrný chodník, která má v okolí rybníků posledních 6 zastavení.

REKLAMA

Naučná stezka Stříbrný chodník. Název vychází z historie, stezka se věnuje mimo jiné těžbě stříbrné rudy a galenitu. Vybudovali ji ochránci přírody z Oder. Po několika letech ji předali městu, které prodloužilo trasu k rozhledně na Pohoři. Naučná stezka má 16 zastavení a je 9 km dlouhá. Seznamuje návštěvníky s historií těžby stříbronosných rud, vlastivědou a přírodními poměry. Trasa stezky je v terénu vyznačena normalizovaným značením – bílým čtvercem se zelenou úhlopříčkou. Procházka se dá zvládnout za odpoledne. Plánek s trasou i rady ohledně schůdnosti terénu Vám poradí v Městském informačním centru Odry.

Hornictví je hlavním tématem také u druhé naučné stezky – K Flascharovu dolu. Stezka tvoří okruh o délce 3,5 km, první zastavení se nachází přibližně v polovině silnice z Oder na Veselí. Informace o břidlici, která se zde těžila na přelomu 19. a 20. století, o historii starého důlního díla Flascharův důl, o životě v podzemí, lesnictví na Odersku a dalších vlastivědných zajímavostech se dozvíte na 36 naučných tabulích. Odpočinkovým místem s krásným výhledem na část města Oder je Geologická expozice hornin Nízkého Jeseníku. Trasa stezky je vedena převážně po nezpevněné lesní cestě, u prvního zastavení je vybudováno parkoviště.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na této NS můžete navštívit Flascharův důl, jehož otevření veřejnosti je naplánováno na červenec roku 2020. Jedná se o důlní dílo z přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídkový okruh čítající asi 300 metrů chodeb, důl má dvě patra, která jsou propojena 18metrovým žebříkem! Takže ani o dobrodružství nebude nouze!  Flascharův důl je velmi zajímavý díky bohatému provrásnění, které lze pozorovat na několika místech dolu. V jedné z těžebních komor se nachází impozantní, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu sledovat nejen v řezu, ale také ve směru vrásy. Za zmínku ještě stojí, že Flascharův důl je i součástí technotrasy, stejně jako Balerův mlýn ve Spálově, Bartošovický mlýn nebo vodní mlýn Wesselsky v Loučkách.

Odry jsou brána do Krajiny břidlice a to nejen geologicky, ale i jako člen spolku Krajina břidlice, který společně s Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou spojuje geologie, historie a společný zájem přiblížit tuto oblast turistům.

K Odrám již neodmyslitelně patří i rozhledny, tou starší je rozhledna Pohoř Olšová. Rozhledna stojí na vrchu Olšová v místí části Oder – Pohoři. Je součástí naučné stezky Stříbrný chodník, ale také k ní můžete vyrazit na kole, nebo autem. Parkovat lze přímo u rozhledny. Tvar rozhledny je inspirován strážní věží, kterou mají Odry ve svém znaku. Stavba je vysoká 17 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 64 schodů. Rozhledna umožňuje dohlédnout na Moravskoslezské Beskydy a opačným směrem na Jeseníky. Při dobré viditelnosti jsou patrné nejvyšší vrcholy obou pohoří – Lysá hora a Praděd. 

Druhou a zároveň mladší rozhlednou je Veselská rozhledna. Rozhledna ve Veselí, místní části Oder, byla prakticky celá až na pár detailů stavebně dokončena v listopadu roku 2018.  Vznikla v rámci projektu Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia II. Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 547 metrů po levé straně při vjezdu do místní části Veselí. Celková výška rozhledny je 13,9 metru a vyhlídková plošina je ve výšce 9,5 metru. Veselská rozhledna je futuristickou stavbou z černě mořeného dubového dřeva v kombinaci s ocelovými výztužemi. Podstavec rozhledny je betonový, obsypán břidlicí, jednou z typických hornin Oderských vrchů. Stejný materiál je také použit na střechu.

O kulturní zážitky také není nouze. Je možné navštívit několik už tradičních akcí jako jsou slavnosti města Oderský den, velký cyklistický závod Oderská mlýnice, Pohádková cesta parkem konaná každoročně v září, červnový Víkend otevřených zahrad, nebo Vánoční trhy. Všestranné sportovní vyžití nabízí  areál HEIpark v Tošovicích, kde je možné vyzkoušet zimní i letní adrenalinové sporty nebo jen relaxovat na golfu. Sportovní vyžití mimo jiné nabízí také městské koupaliště, tenisové kurty, fotbalový stadion a městská sportovní hala v Odrách.

Na své si v okolí Oder přijdou i cyklisté, kteří si mohou zdarma nabít své elektrokolo. K dispozici jsou 4 zásuvky 230V, do kterých si každý cyklista může připojit svou nabíječku. Dobíjecí stanice se nachází v blízkosti cyklotrasy č. 503 u nového Fitness hřiště a díky QR kódu si zde můžete načíst cyklomapy a několik tipů na výlet, které se na těchto trasách naházejí.

Město Odry

adresa: Městský úřad Odry, Masarykovo náměstí 16/25, 742 35 Odry
telefon: +420 556 768 111e-mail: [email protected]

www.odry.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA