REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Město Liberec

Ještěd - výlet s dětmi
Ještěd

Vítejte v Liberci
Vítejte ve stotisícové metropoli severních Čech, ležící v kotlině sevřené Jizerskými horami a Ještědským hřebenem. Návštěvníci z celé republiky i ze zahraničí přijíždí do Liberce za množstvím kulturních zařízení – mezi nejznámější patří ZOO, botanická zahrada, Oblastní galerie, Severočeské muzeum a Centrum Babylon – neopomíjejí však ani četné sportovní možnosti, které město či jeho okolí nabízí. Ideální podmínky pro aktivní strávení volného času poskytuje celoročně Sportovní areál Ještěd– v létě sem míří vedle turistů také nadšenci cyklistiky, v zimě pak otužilí lyžaři a snowboardisté. Zkrátka Liberec má připraveno pro každého něco, a tak budete na jeho návštěvu jistě v dobrém vzpomínat.
Liberecká nej…
Jako každé město, tak i Liberec se může pochlubit mnoha nej – např. nejstarší zoologickou zahradou v republice, která byla zpřístupněna již roku 1919, nejvyšším počtem, lépe řečeno přímo záplavou, nádherně kvetoucích rododendronů, nejlepší stavbou 20.století – Horským hotelem Ještěd, největším aquaparkem v Čechách, první tížnou, zděnou přehradní hrází v Evropě, prý nejsložitější křižovatkou, která vás čeká na Šaldově náměstí, největší nebo alespoň nejkrásnější základní uměleckou školou a nejstarší dosud fungující lanovou dráhou v Čechách, která vás pohodlně dopraví na vrchol Ještědu. To vše jsou ovšem jen některá nej …z mnoha, která v našem městě objevíte.
Radnice
Novorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. Zajímavá je 65 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.
Valdštejnské domky
Půvab lidové architektury v Liberci přibližují tři hrázděné jednopatrové domky z let 1678-1681, kterým se říká Valdštejnské na počest slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna, ačkoliv byly postaveny teprve několik desetiletí po jeho smrti. Větrná ulička, kde domky stojí, znamená tedy pro Liberečany totéž co v Praze ulička Zlatá. Přitahuje jedinečným kouzlem místa, kde se zastavil čas. Díky péči Střední průmyslové školy stavební, která sídlí v sousedním tzv. Appeltově domě, zůstaly zachovány do dnešních dní, a tak i Vy máte možnost obdivovat krásu těchto nejstarších dochovaných domů ve městě, typických představitelů architektury 17. století.
Oblastní galerie
Na místě dnešní galerie stával původně dům ředitele továrny na sukno Römhelda z roku 1814, který v letech 1871-72 přestavěl jeho pozdější majitel Johann Liebieg mladší dle vzoru italských renesančních paláců s bohatou výzdobou interiérů do podoby, jak ji známe coby budovu Oblastní galerie. Díky činnosti Severočeského muzea a odkazu Heinricha Liebiega (Johannova bratra) byly položeny základy sbírkového fondu, který se po roce 1953 osamostatnil a dále rozvíjel již jako Oblastní galerie. Dnes se právem pyšní rozsáhlými soubory nizozemského malířství 16.-18. století, francouzské krajinomalby 19. století, německého malířství 19. století a expozicí českého umění – od přelomu 20. století až po současnost.
Severočeské muzeum
Činnost původně umělecko-průmyslového muzea byla zahájena v roce 1873. Dnešní budova byla postavena v letech 1897 – 98 podle návrhu B. Ohmanna v novorenesančním slohu a na první pohled upoutá zejména štíhlou věží, která je přesnou kopií věže původní liberecké radnice. V muzeu je přírodovědná, archeologická a historická expozice severních Čech. Zvláštní pozornost je věnována vývoji textilní výroby v regionu a další stálá expozice zahrnuje vývoj uměleckých řemesel od antiky po současnost. Sbírka orientálních koberců je největší v ČR a významná je i současná autorská tapisérie. Za pozornost jistě stojí také expozice mechanických hudebních automatů, kde je dokonce většina exponátů plně funkčních.
Zoologická zahrada
Zoologická zahrada v Liberci z roku 1919 je nejstarší svého druhu v ČR. V současné době se specializuje na chov vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů zvířat, z nichž největší zájem návštěvníků poutá liberecká rarita – bílí tygři. Pozornost si jistě zaslouží i vzácní orangutani sumaterští, panda červená, takini zlatí nebo největší kolekce dravých ptáků v Evropě. Atraktivní podívanou nabízí krmení lachtanů, pro děti je připravena zajímavá stezka skřítků, pestrobarevný vláček nebo tzv. kontaktní ZOO, kde si mohou sáhnout na krotká domácí zvířátka a pozorovat je z bezprostřední blízkosti. Liberecká ZOO tak nabízí svým návštěvníkům nejen zábavu a poučení, ale i možnost příjemné relaxace.[/]
Botanická zahrada
Botanická zahrada byla zpřístupněna již roku 1895, avšak zásluhou nedávné rozsáhlé rekonstrukce je nyní nejmodernější zahradou v Čechách a její výstavní skleníky jsou opravdovým rájem rostlin. Svou krásou vás jistě nadchnou noblesní orchideje, půvabná květnice, miniaturní svět bonsají nebo unikátní expozice masožravých rostlin. Tvář prehistorie planety zachycuje pavilon Pravěk, atmosféru zámeckých oranžérií si pro změnu vychutnáte u pozoruhodné sbírky kamélií. Zajímavý svět ticha pod vodní hladinou pak nabízí soustava akvárií s rejnoky nebo žraloky, ale i třeba mnohem běžnějšími skalárami a neonkami.V létě nepřehlédnete venkovní rosárium a velké alpinum s teplomilnou květenou severních Čech.
Liberecká přehrada
Přehrada na Harcovském potoce byla vybudována v letech 1902–1904 jako reakce na mohutnou ničivou povodeň, která roku 1897 nemilosrdně zaplavila město. Projekt vypracoval zkušený budovatel přehrad prof. Dr. Intze z Cách, který upustil od tradičních sypaných hrází a navrhl vystavět vůbec první zděnou přehradní hráz v Evropě. Kromě této přehrady mělo být postaveno ještě dalších 5 hrází v Jizerských horách a tento plán byl, až na jedinou výjimku, také realizován. Harcovská přehrada je i s podzemními základy vysoká 20,5 metru, 157 metrů dlouhá a koruna se zvedá 13 metrů nad terén. Celá stavba patří k zajímavým technickým památkám z období secese a dodnes slouží k rekreačním účelům obyvatel města.
Ještěd
Dominantou Liberce je 1012 m vysoký Ještěd, korunovaný podivuhodnou siluetou televizního vysílače a horského hotelu. Neobvyklá stavba si žádala také neobvyklé stavební postupy, z nichž některé byly v praxi vyzkoušeny vůbec poprvé. Autor projektu architekt Karel Hubáček byl za své dílo oceněn vysoce prestižní Perretovou cenou. I samotná budova již získala díky své originalitě mnohá ocenění: např. národní kulturní památka, stavba 20. století a nyní dokonce usiluje o zápis mezi památky UNESCO. Z vrcholu hory, kam se dostanete pěšky nebo kabinovou lanovkou, se naskýtá překrásný výhled do okolí. Na svazích najdete ideální podmínky pro letní i zimní sporty, proto Ještěd celoročně vábí mnoho turistů.
Krajská vědecká knihovna, synagoga
Vědecká knihovna je velice významným kulturním centrem města i celého regionu. Díky miliónovému literárnímu fondu, rozsáhlým sbírkám norem, hudebnin, map a přístupem do on-line informačních databází představuje skutečně vydatný zdroj informací. Pro nejširší veřejnost jsou zde připraveny soubory krásné a populárně-naučné literatury, odborná i dětská literatura, studovna a hudební kabinet. Součástí této budovy je také židovská synagoga ve tvaru poloviny Davidovy hvězdy s pláštěm, který symbolicky připomíná Zeď nářků. Knihovna spolu se synagogou byly vystavěny na místě synagogy původní – vypálené v osudnou „Křišťálovou noc“ roku 1938. Celý komplex proto dnes nese výmluvný název – „Stavba smíření“.
Hrady a zámky
K významným kulturním památkám regionu patří Státní hrad a zámek Frýdlant, který je úzce spjat s postavou vojevůdce Albrechta z Valdštejna a představuje zajímavé spojení středověkého hradu a renesančního zámku. Mnoho návštěvníků láká také novogotický Státní zámek Sychrov, jenž patří mezi národní kulturní památky a je celoročně otevřen. Kromě klasických prohlídek se v areálu zámku konají např. dobové trhy, koncerty nebo sokolnické ukázky. Za pozornost určitě stojí i Státní hrad Grabštejn se zámeckou kaplí sv. Barbory, která je vyzdobena vzácnými freskami ze 16. století a Státní zámek Lemberk s expozicí moderního uměleckého sklářství a expozicí věnovanou sv. Zdislavě, slavné světici tohoto kraje.
Jizerské hory
Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím České republiky s řadou vrcholů převyšujících 1000 m. n. m., a tak jsou stále více vyhledávanou oblastí pro všestranné sportovní a rekreační vyžití. V zimních měsících jsou rájem lyžařů – proslulá je především zdejší běžecká magistrála v délce cca 80 km., v létě pak hory nabízí ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Zajímavostí Jizerských hor je neobvykle velká koncentrace rozhleden (jmenujme např. Štěpánku, Královku, Slovanku, Bramberk nebo Smrk), která již nemá v žádné oblasti naší země obdobu. Daleké rozhledy do okolí nabízí i skalní vyhlídky – např. Ořešník či Paličník a krásným výletem je i putování za vodopády Velkého a Malého Štolpichu.
Významné osobnosti
Mezi nejslavnější rodáky bezesporu patří Vlasta Burian, který se zapsal do paměti několika generací jako nenapodobitelný „král komiků“. V hudební oblasti se proslavili Liberečané Karel Vacek a Jaroslav Řídký, několik libereckých institucí nese jméno kritika a jednoho ze zakladatelů české moderny Františka Xavera Šaldy. Ve Vratislavicích nad Nisou se narodil světoznámý automobilový konstruktér Ferdinand Porsche a v oblasti automobilismu se výrazně prosadil i další liberecký rodák Tomáš Enge. Herectvím jsme začali, a proto jím také skončíme. V Liberci totiž poprvé spatřil světlo světa i další fenomenální herec a komik – tentokráte však již náš současník – nezapomenutelný Oldřich Kaiser.  www.liberec.cz
 
Lyžařské závody v Liberci a okolí v měsíci lednu 2013:

Cross country World cup Liberec 2013

12. – 13. 1. 2013
Běžkařský závod dospělých ve Sportovním a rekreačním areálu Vesec.
Vyhlášení vítězů se koná ihned po uskutečnění závodu přímo v areálu Vesec.
Vstupenky na závod v prodeji přes prodejní systém Eventim.
Více informací: www.skisprint.cz

Jizerská 50

11. – 13. 1- 2013
Dne 12. 1. 2012 se v 19:00 v ulici 5. května (v blízkosti historické budovy radnice) bude konat ČEZ Skifest, na němž vystoupí skupina J.A.R. Vstup na tuto akci bude ZDARMA!!!
Běžkařský závod na Jizerské magistrále v Bedřichově.
V sobotu bude Bedřichov zcela uzavřen pro automobily.
Pro závodníky bude zdarma kyvadlová doprava (startovací číslo = jízdenka):
zastávky LBC: budova TJ Lokomotiva, Jablonecká ulice (odjezdy: 6:00 – 8:45),
zastávky JBC: zimní stadion, Pražská ulice (odjezdy: 6:15, 6:45, 7:15, 7:45, 8:15, 8:45)
zastávky Janov nad Nisou, Na rozcestí (odjezdy: 7:15, 7:45)
V současné době je Jizerská 50 vyprodána!
Registrace budou probíhat v Intersportu ( OC Nisa, České Mládeže 456).
Více informací: www.jiz50.cz

REKLAMA

FIS Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování

20. – 27. 1. 2013
Dne 21. 1. 2013 se bude na nám. Dr. E. Beneše konat zahajovací ceremoniál v duchu oslav 110 výročí českého lyžování. Ceremoniálu se mj. zúčastní čeští lyžaři z počátku minulého století.
MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování se uskuteční ve Ski areálu Ještěd a Sportovním a rekreačním areálu Vesec.
Důležitá informace pro návštěvníky: vstupné na tréninky i závody je ZDARMA!!!
Předávání medailí se bude konat každý den od 20:00 mezi budovou OC Forum a Domu kultury Liberec.
Více informací: www.liberec2013.cz
Jizerská padesátka

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA