Merkur – svět legendární stavebnice

Kam na výlet

Merkur – svět legendární stavebnice


Výstava ze sbírky Jiřího Mládka
Muzeum Cheb ve spolupráci se známým sběratelem Jiřím Mládkem připravilo na zahájení letošní sezóny výstavu věnovanou legendární stavebnici Merkur. Kořeny tohoto fenoménu českého hračkářského průmyslu sahají do 20. let 20. století, kdy Jaroslav Vancl, majitel firmy Inventor, zahájil v Polici nad Metují výrobu vlastní kovové stavebnice. Její podobu i funkčnost postupně zdokonaloval a v průběhu následujících let obohacoval o nové stavebnicové produkty. Postupně dospěl ke stavebnici, která vyniká svou jednoduchostí, variabilitou a tvarovou propracovaností.
Návštěvníci chebského muzea se tak mohou na výstavě seznámit s historií a současností Merkuru i s impozantními exponáty sestrojenými Jiřím Mládkem. Pan Mládek patří k největším sběratelům stavebnice a také k rekordmanům. Jeho Ocelové město z Merkuru, inspirované románem Julese Vernea je největší stavbou svého druhu na světě. Model o rozměrech 4,5 × 5,5 m a výšce 2,2 m váží v současné době plných 1 200 kilogramů a je tak právem zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Sběratel však na modelu, který je umístěn v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují, stále pracuje a dokončit jej hodlá v roce 2016.
Merkur se díky své dostupnosti a jednoduchosti stal také vynikajícím prostředkem polytechnické výchovy mládeže. Postupně jej začala využívat i vědecká obec při řešení technických problémů. Krásným příkladem je světoznámý vědec a vynálezce prof. Otto Wichterle, který ze stavebnice Merkur vyhotovil aparaturu na odstředivé odlévání prvních kontaktních čoček.
Nejmenší návštěvníci výstavy si mohou zkusit sestavit vlastní model nebo hračku, kterou zde mohou vystavit. Nejzajímavější model bude poté vybrán odbornou porotou. Slavnostní vyhlášení a předání ocenění proběhne 23. května 2013 na Muzejní noci. Pro základní školy je k výstavě připraven zajímavý program s názvem Kdo šroubuje, nezlobí.

Muzeum Cheb, p. o.  Karlovarského kraje

nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4
350 11 CHEB
www.muzeumcheb.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama