Masopust v Hornickém muzeu Příbram

Datum konání: 12.3.2011,

Místo konání: Příbram, Náměstí Hynka Kličky 293

Zveme vás na Masopustní průvod za doprovodu kapely, můžete se těšit na rej masek, žertovné scénky, předvádění masopustních zvyků.
Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný právě vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.
Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 80 let, muzeum připravuje letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 20. února dopoledne v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách a odpoledne ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.
Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, vyjde ráno ze staré hornické obce Bohutín v čele s brdským duchem Fabiánem. Zhruba v 10 hodin dorazí za doprovodu kapely před nádvoří Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách, kde jej uvítá ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Průvod požádá o možnost vstupu a provozování masopustních taškařic, které se pak plně rozvinou na prostranství mezi šachetní budovou a strojovnou. Program budou tvořit žertovné scénky spjaté s regionem a tematikou hornictví. Průvodu a dalšímu dění obvykle přihlížejí stovky diváků a zájem bývá rok od roku větší.
Obdobný program se stejnými aktéry se poté přesune do Vysokého Chlumce u Sedlčan, kde začne v areálu skanzenu ve 14 hodin. Pak se průvod vydá do obce, kde bude pokračovat masopustním veselím v prostorách starého Lobkowiczkého velkostatku. Zdejší masopust, připravovaný ve spolupráci s obcí Vysoký Chlumec, se letos bude konat již po šesté. Scházejí se na něm nejenom místní obyvatelé, ale v hojném počtu přijíždějí i návštěvníci z širokého okolí.
Zvýhodněné vstupné 1 Kč!
www.muzeum-pribram.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama