Masopust na zámku Sychrov

Kam na výlet s dětmi

Kam na výlet s dětmi


Dovolujeme si Vás pozvat na akce spojené s masopustním obdobím, a to na státní zámek Sychrov a do Souboru lidových staveb Vysočina, konkrétně do památkové rezervace Betlém v Hlinsku.
Již třetí tradiční Masopust na Sychrově se koná v sobotu 9.2.2013 od 9.00 do16.00 hodin v zámeckém parku. Čeká vás více jak třicet stánků s různým zbožím a také zajímavé občerstvení: těšit se můžete na produkty z  klasické zabíjačky, na grilované maso, ale také na čokoládáře s čokozabíjačkou, trdelník, plackárnu (sladké a slané) a na stánek s koblížky. Mezi dalším nabízeným zbožím najdete také stánky s medem a medovinou, domácími sýry, perníčky a kořením. Tradiční řemeslné stánky budou nabízet historické sklo, keramiku, dřevěné zbraně a hračky, proutěné výrobky, batikovaný a malovaný textil a šité dětské dekorace, drahé kameny a výrobky z nich, malované hedvábí, kůži, šperky a mnohé další. Po celý den budou vystupovat folklórní soubory Horačky z Hodkovic a Krkonošský Horal s pásmem masopustních písní a tanců.
Návštěvníky Masopustu zveme také na prohlídku zámku, který je otevřen od 10.00 do 14.00 hodin a během prohlídky navštívíte interiéry, které vás vrátí do poloviny 19. století, kdy byl majitelem zámku kníže Kamil Josef Idesbald Filip z Rohanu. Rozsáhlá přestavba zámku podporovaná právě knížetem Kamilem vtiskla Sychrovu dnešní novogotickou podobu a zařadila jej tak mezi nejvýznamnější památky historizujících slohů 19. století.

Soubor lidových staveb Vysočina – Betlém Hlinsko – www.vesely-kopec.eu

Stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku.
Domek č.p. 362 zaplnily fotografie, kresby a originály některých typických masek z hlineckých masopustních obchůzek. Výstava tak po celý rok připomíná tento jev lidové kultury. Zaměřuje se především na současnou podobu tohoto živého obyčeje, ale je zde připomenut i jeho historický vývoj. Součástí expozice je výtvarná herna určená dětem, promítací místnost v podkroví a dokumentační centrum věnované masopustním obchůzkám z Hlinecka.
V sobotu 9.2.2013 můžete navštívit stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku na Betlémě mimořádně po celý den, otevřeno bude 9 -12 a 13 – 16 hodin. Do měsíce března je potom otevírací doba: út-pá: 8.30 až 16 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin, v neděli od 13 do 16 hodin, zavírací den je v pondělí.
Foto: archiv NPÚ

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama