REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Manětín

Manětín

Manětín leží přibližně 420 m nad mořem na 50° severní šířky a 13° 12′ východní délky pod jižním svahem Chlumské hory, která chrání město před severními větry.
Území má podobu pásu rozprostírajícího se od Manětína na východ zhruba v šíři 2,5 km k řece Střele. Jeho délka činí přibližně 5 km. K Manětínu patří ještě dalších 14 částí (obcí).
Historie
První písemná zmínka o Manětíně je z roku 1169, kdy český král Vladislav I. (jako kníže Vladislav II.) daroval Manětín johanitům (dnes maltézským rytířům) jako projev své zbožnosti. Již v roce 1182 existoval v Manětíně kostel, který byl zasvěcen patronu johanitů – sv. Janu Křtiteli. 1235 král Václav II. povýšil Manětín na město. Z této doby je městský znak: levou část tvoří doprava hledící orlice, pravou část stříbrný johanitský kříž. Johanité, kterým Manětín patřil do roku 1420, zde měli mužskou i ženskou komendu, umístění klášterů neznáme. V roce 1420 císař Zikmund Lucemburský manětínské panství daroval svému oblíbenci Bohuslavu ze Švamberka, který se posléze stal jedním z husitských hejtmanů. Více..
Současnost
Město Manětín vzniklo jako nástupce bývalého Městského národního výboru Manětín zákonem č. 367/1990 Sb. V současné době má město 15 částí, a to: Manětín, Zhořec, Mezí, Luková, Újezd, Lipí, Radějov, Vladměřice, Česká Doubravice, Brdo, Hrádek, Vysočany, Kotaneč, Stvolny a Rabštejn nad Střelou. Svojí rozlohou je největší obcí (městem) okresu Plzeň-sever (85 km2). V samotném Manětíně je přihlášeno k trvalému pobytu cca 770 obyvatel, v okolních částech pak 430. Do jedné části, Radějova, nebyl nikdy zaveden elektrický proud. Město je díky výkonu státní správy též tzv. obcí II. typu – pověřeným obecním úřadem. Na úřadě může občan vyřídit záležitosti týkající se stavebnictví, matriky, sociálních dávek, zemědělského půdního fondu a nově též získat výpisy z obchodního, živnostenského a trestního rejstříku a výpisu z katastru nemovitostí (služba Czech Point).
Okolí
Příroda v okolí Manětína není zasažena průmyslem. Právě proto je Manětínsko vyhledávaná oblast rekreace a kulturních památek. V okolí Manětína a v samotném Manětíně se nachází asi 80 barokních soch a více než dvě stě drobných památek – tesaných smírčích křížů a celních kol, pískovcových sloupků a hraničních kamenů. Lze navštívit zámek Manětín s prohlídkou a zámeckou zahradu.
Jednou z částí Manětína je i nejmenší město v Evropě – Rabštejn nad Střelou. Návštěvníci se mohou dozvědět více, když se projdou po naučné stezce, která vede v jeho okolí.  V turistické sezoně je v Manětíně otevřeno informační centrum s prodejem upomínkových a propagačních předmětů a k dispozici zdarma internet. Budeme velmi rádi, pokud se rozhodnete Manětínsko navštívit. www.manetin.cz
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA