Mácha, básník mnoha tváří

Datum konání : (8.4. – 31.10.2010
Místo konání : Muzeum knihy – Žďár nad Sázavou

Sezónní výstava v Muzeu knihy ve Žďáru nad Sázavou, která se snaží především chronologicky představit zájem českých ilustrátorů o dílo K. H. Máchy od druhé poloviny 19. století po současnost. Nezbytnou součástí výstavy jsou i pojednání o životě a díle K. H. Máchy včetně zaměření literárních historiků a překladatelů na jeho tvorbu. Jádrem výstavy je prezentace cenných knižních vydání z fondů Knihovny Národního muzea s máchovskou tematikou.
Středem zájmu českých ilustrátorů bylo samozřejmě vždy Máchovo nejznámější dílo Máj, které poprvé vyšlo v dubnu 1836 a vyvolalo četné odmítavé postoje české odborné veřejnosti, naopak německá literární kritika Máj přijala kladně.
První ilustrované vydání Máje vyšlo začátkem roku 1866 u pražského nakladatele Ignáce Leopolda Kobra. Šest ilustrací v knize je dílem malíře Bohuslava Kroupy (1838–1912). Výstava představuje i další knižní ilustrace k dílu K. H. Máchy, které se objevily do konce 19. století. Zvláštní pozornost si zaslouží dvacet šest ilustrací Viktora Olivy (1861–1928), o kterých se spisovatel Jakub Arbes vyjádřil jako o zatím nejlepších.
Ve 20. století nad průměr vynikají ilustrace k Máchovu dílu od Jana Konůpka, Františka Koblihy, Ludmily Jiřincové a především Jana Zrzavého.. Ve druhé polovině 20. století na sebe výrazně upozornily ilustrace k Máji od Vladimíra Tesaře a Václava Sivka. Na výstavě jsou dále prezentovány ilustrace k dílu K. H. Máchy od: Ludmily Jandové, Karla Tondla, Viktora Poláška, Arnošta Paderlíka, Karla Štecha, Jana Kutálka, Vladimíra Komárka, Anny Khunové, Karla Součka, Toyen, Jindřicha Štyrského, Zdeňka Sklenáře. Návštěvník výstavy má možnost se více seznámit se zajímavou bibliofilskou edicí Hyperion Erny Janské, která se hodně zaměřovala na vydávání tvorby K. H. Máchy. Tyto malé svazečky, často v uměleckých knižních vazbách, ilustračně zpravidla doprovázel Cyril Bouda nebo Václav Mašek.
Ve vitrínách je vystavena i početná kolekce domnělých portrétů K. H. Máchy, od prvního v litografii Josefa Farského z roku 1858, jež byla publikovaná v almanachu Máj, až po moderní rekonstrukce skutečné podoby básníka, vzniklé ve spolupráci antropologa dr. Emanuela Vlčka a sochaře Milana Knoblocha v roce 1986.

Ve střední části výstavního prostoru jsou prezentovány grafické listy Karla Demela, Jaroslava Šerých, Evy Haškové, Ladislava Kuklíka, Oldřicha Kulhánka a Vladimíra Suchánka, které vznikly jako pocta českých grafiků K. H. Máchovi. Návštěvníka výstavy zde jistě zaujme nejmenší „kolibří“ vydání Máje od třebíčského nakladatele Jindřicha Lorenze z roku 1923 a naopak největší s krásnými dřevoryty Karla Svolinského z roku 1925 ze sbírek Knihovny Národního muzea.
Na výstavě nechybí ani v originále první vydání Máje z roku 1836 a první vydání Máchova nejrozsáhlejšího románu Cikáni až z roku 1857, který na rozdíl od Máje za jeho života z cenzurních důvodu nemohl vyjít. Je zde prezentováno i první souborné vydání spisů K. H Máchy, vydávané od roku 1861. Tomu však předcházel nepodařený projekt z roku 1845, připravovaný Karlem Sabinou a placený Michalem Máchou, mladším bratrem básníka, který se snažil upevňovat jeho kult.
otevírací doba
Za pozornost zde stojí i vystavené překlady díla K. H. Máchy do řady jazyků, například vydání ve slovenštině z roku 1963 s kvalitními ilustracemi Jozefa Šturdíka nebo překlad Máje do esperanta či německé překlady z Čech z druhé poloviny 19. století, dokládající hlubší zájem českých Němců o zakladatele moderní české poezie. Nečekaným doplněním výstavy jsou exilová a samizdatová vydání tvorby K. H. Máchy z pražské knihovny Libri prohibiti a také menší přehlídka moderní exlibris s máchovskými motivy od řady slavných českých grafiků. Na úplném konci výstavy je prezentováno současné vydání Máje ve formě audioknihy a doprovodná publikace k filmu Máj Františka A. Brabce z roku 2008, který vyvolal rozporuplné reakce.

www

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama