Litomyšl

Východočeské městečko Litomyšl je historickým a kulturním centrem. Město vzniklo na místě staršího obranného hradiště při Trstěnické stezce na přelomu desátého a jedenáctého století. Dominantou města je renesanční zámek s více než osmi tisíci originálním sgrafity (od roku 1999 památka UNESCO). Jeho součástí je 200 let staré barokní divadélko se souborem dochovaných kulis. Litomyšl je významná také jako rodiště českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Smetanovo jméno je zde každoročně připomínáno operním festivalem. Na téměř 500 metrů dlouhém, podloubím lemovaném, náměstí lze najít gotickou radnici a řadu renesančních i barokních domů. Mezi nejvýznamnější patří renesanční Dům U Rytířů ze 16. století, kde je nyní galerie. Další zajímavostí je unikátní muzeum s nástěnnými malbami a vyřezávaným nábytkem českého umělce Josefa Váchala – Portmoneum. Za vzornou péči o památky byla Litomyšl vyhlášena Historickým městem roku 2000. Litomyšl však není „pouze“ historie, nachází se zde celá řada staveb moderní architektury. Toto desetitisícové město chce býti příkladem tzv. moderního historického města.

Tip na prohlídku města

Výchozím místem pro naše putování bude renesanční dům U Rytířů, který stojí přibližně uprostřed podloubím lemovaného Smetanova náměstí. Odtud půjdeme kolem gotické Radniční věže a řady barokních a klasicistních domů k pomníku skladatele Bedřicha Smetany, kde odbočíme doleva. Mineme pedagogickou školu a Smetanův dům, od kterého zamíříme na pěší zónu podél řeky Loučné. Odsud se přes Komenského náměstí vydáme zpět na Smetanovo náměstí a první ulicí vlevo vstoupíme do Jiráskovy ulice. V mírném stoupání projdeme okolo pomníku spisovatele Aloise Jiráska, Regionálního muzea a kostela Nalezení svatého Kříže, až dojdeme k zámku. Do areálu vstoupíme branou, kde si můžeme v pokladně zakoupit vstupenky na dva prohlídkové okruhy a do zámeckých sklepů se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka. V areálu je možné navštívit také expozice Městské galerie, rodného bytu Bedřicha Smetany nebo Muzea antického sochařství a architektury. Ze zámku to máme už jenom pár kroků do působivě rekonstruovaných Klášterních zahrad, které nabízejí nejen výhled na město, ale především nerušené chvíle odpočinku. Odtud nám zbývá už jen projít kolem kostela Povýšení sv. Kříže na Šantovo a posléze Toulovcovo náměstí s nejstarším sakrálním prostorem ve městě – kostelíkem Rozeslání sv. Apoštolů – a projít trochu strašidelnou Váchalovou uličkou zpátky na Smetanovo náměstí. Odpočinout si můžeme na některé z mnoha předzahrádek a odtud pozorovat, jak se na město snáší soumrak, prozářený světly romantických luceren.

Možná nevíte, že…

Bedřich Smetana, slavný hudební skladatel, se narodil přímo na zámku, v rodině sládků, jako 11. dítě a první syn. Není tedy divu, že otec nechal ze samé radosti vyvalit na zámecké nádvoří sudy piva, aby i chasa mohla vychutnat radost šťastného otce. Svůj život spojila s městem také Magdalena Dobromila Rettigová, která byla uznávanou kuchařkou i spisovatelkou a představitelkou rodícího se ženského emancipačního hnutí na přelomu 18. a 19. století. Blíže ke hvězdám přivedl lidstvo další zdejší rodák Zdeněk Kopal. Tento český astronom 20. století, kromě toho, že zkoumal tzv. těsné dvojhvězdy, byl autorem map, podle kterých „turisté“ z programu Apollo brázdili Měsíc. Na místě rodného domu Zdeňka Kopala dnes stojí plastika jeho oblíbené těsné dvojhvězdy.
Více o městě..

Kalendář kulturních akcí města Litomyšl naleznete zde

Další informace a podrobný kulturní a volnočasový program naleznete na oficiálních stránkách města: www.litomysl.cz
Kontakt:
Informační centrum Litomyšl
T: 461 612 161
e-mail: ic@litomysl.cz
www.litomysl.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama