REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 10.12. a svátek má Julie

Liberecký kraj zahajuje novou turistickou sezónu s Rudou Pivrncem

Ruda Pivrnec, Petr Urban a PhDr. Miloš Kadlec

Symbolického odemčení turistické sezóny se kromě mnoha jiných zúčastnil také známý humorista a kreslíř Petr Urban se svým Rudou Pivrncem.
Ruda Pivrnec opouští restaurační zařízení a od soboty 31.3., kdy se otevírají hrady a zámky veřejnosti, se vydává na prohlídku těchto objektů. Své postřehy předává Petru Urbanovi, který je zachycuje na pohledy či upomínkové předměty, které si návštěvníci budou moci zakoupit v prodejnách suvenýrů. Ruda již navštívil Sychrov a Hrubý Rohozec, jeho dalším zastavením bude zámek Lemberk.

Novinky na hradech a zámcích v Libereckém kraji

Již počtvrté vyhlásili zástupci Libereckého kraje a NPÚ ÚOP v Liberci výtvarnou soutěž pro děti, tentokrát s názvem „Namaluj hrad Bezděz“. V období od 31. 3. do 10. 6. 2012 mohou děti malovat obrázky inspirované hradem Bezděz ve velikosti formátu A3. Ze dvou kategorií (předškolní a školní děti) bude následně vybrána pětice vítězů, na něž čekají volné vstupenky, publikace i další odměny. Veškeré doručené obrázky budou po celý červenec k vidění v podstřeší Purkrabského paláce hradu Bezděz. V neposlední řadě Liberecký kraj a NPÚ ÚOP v Liberci během sezóny přichystají propagační brožuru všech hradů a zámků na území Libereckého kraje i některých přidružených turistických mikroregionů, aby doplnila jednotnou ediční řadu propagačních materiálů libereckého regionu.

Nově zpřístupněné prostory hradu Grabštejn

Mezi nově zpřístupněnými prostorami státních hradů a zámků v Libereckém kraji se v letošní sezóně objevuje hrad Grabštejn s bytem nadlesního. Zařízení původního bytu (kuchyně, spižírna, ložnice, salon a lovecká chodba) představí život a bydlení vyššího úředníka hraběcí rodiny Clam-Gallasů na přelomu 19. a 20. století. Významným obohacením horního podlaží hradu, jež bylo otevřeno v předchozím roce, bude historizující postel s nebesy v renesanční ložnici Jiřího Mehla ze Střelic. Tato akvizice se podařila díky Benefičním koncertům, o. p. s., v čele se sólistou Opery Národního divadla v Praze Luďkem Vele.

REKLAMA

Dětské pokoje na Hrubém Rohozci

Hrubý Rohozec naláká návštěvníky do dětských pokojů nebo orientálního hostinského pokoje hraběte Kuna, jenž během práce v diplomatických službách shromáždil desítky předmětů východoasijské provenience. K upřesnění každodenního rytmu šlechtického domu přispěje i zpřístupnění tzv. lokajny, jakožto denní místnosti pro služebnictvo.

Na zámek Sychrov za poznáním

Pro letošní sezónu jsou na zámku, kromě prohlídkových tras a nově zrekonstruované oranžérie v zámeckém parku, připraveny i čtyři výstavy:
–    Od 21. dubna 2012 – v prostoru bývalé konírny proběhne slavnostní otevření výstavy „TECHNOPOLIS“ –  interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna. Výstava je koncipována pro všechny věkové skupiny a bude přístupná do konce října 2012
–    Od 24.5.2012 – „I král byl dítětem“ – výstava ukáže návštěvníkům, že i velcí panovníci byli někdy dětmi. Budete si moci prohlédnout dětské hračky, oblečení i předměty denní potřeby. Výstava potrvá do konce listopadu.
–    Od června – „Ať jedí koláče!“ – aneb životní styl u francouzského dvora před revolucí. Výstava se věnuje životnímu stylu francouzské aristokracie na královském dvoře ve Versailles v době vlády Ludvíka XVI. a jeho ženy Marie Antoinetty, tedy období, kdy aristokracie provokuje strádající lid svými výstřelky. Hlavními exponáty jsou kostýmy pocházející z dílny Pavla Jarába a jsou ušity dle dobových střihů.
–    Od 21.6.: „Dobře utajené housle Miroslava Horníčka“ – Milovníky humoru českého herce, spisovatele a režiséra Miroslava Horníčka jistě potěší výstava věnovaná tomuto umělci, která bude součástí prohlídkové trasy C ve 2. patře zámku. Návštěvníci si mohou prohlédnout autentické pokoje tohoto umělce, předměty denní potřeby a také kuriózní dárky, které pan Horníček obdržel od svých přátel. Výstava potrvá do konce listopadu.

REKLAMA

Znovuotevřený zámek Lemberk

V červenci uplyne 20 let od znovuotevření zámku Lemberk po celkové obnově. Celá sezóna se ponese v duchu oslav tohoto významného výročí. Vedle časosběrné výstavy fotografií se návštěvníci mohou těšit na prohlídky dosud nepřístupných prostor (barokní sál, 2. patro s ukázkou příprav nové expozice, západní bastion), ale také kulturních akcí (Letní milostná ladění s hercem Janem Šťastným).
Zákupský zámek otevírá po úpravách také císařskou jídelnu, v níž se pohyboval nejen poslední český korunovaný český král a rakouský císař Ferdinanda V., ale kde se také konala svatební hostina následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou.
Motivační program NPÚ pro návštěvníky

Noci hradních a zámeckých kaplí

V roce 2012 proběhne 2. ročník Noci hradních a zámeckých kaplí v Libereckém kraji (19. 5. Bezděz, 1. 6. Hrubý Rohozec, 23. 6. Sychrov, 8. 9. Zákupy). V sobotu 1. září se milovníci Hradozámecké noci mohou vydat na Frýdlant, Grabštejn nebo Hrubý Rohozec. Nebude chybět ani program v rámci Oživlých památek NPÚ.

Mezinárodní den památek a sídel

První měsíc sezóny si připomeneme Mezinárodní den památek a sídel (14.-15. 4. zpřístupnění ochozu gotické kaple na Bezdězu či prohlídky rytinkového salonu v Zákupech), Velikonoce (31. 3.-1. 4. Velikonoční trhy na Sychrově, 7.-9. 4. prohlídky západního bastionu na Lemberku, 7. 4. Grabštejnské Velikonoce). Pro milovníky architektury jsou připraveny prohlídky „Po stopách clam-gallasovských stavebních úprav“ na Lemberku a naši nejmenší se mohou těšit na pohádkové prohlídky zámku Sychrov. Pohádka s názvem Princezna Lada se bude hrát od 28. 4. do 1. 5.
Správy všech objektů v Libereckém kraji si pro letošní rok připravily bohatý kulturní program, na řadě objektů budou kostýmované prohlídky a také prohlídky prostor běžně nepřístupných –  podrobné informace jsou vyvěšeny na webových stránkách jednotlivých objektů.

Otevření 13. komnaty

Státní hrad Grabštejn je zapojen do projektu sbírání klíčů a následné otevření tajné komnaty – podrobnosti o projektu jsou uvedeny na webových stránkách hradu a také na www.otevrte13.komnatu.cz.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA