REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 10.12. a svátek má Julie

Letecká základna – Náměšť nad Oslavou

[inspic=669,left,fullscreen,thumb]GENEREL LETECKÉ ZÁKLADNY v Náměšti nad Oslavou
V roce 2003 byla zahájena výstavba letecké základny tak, aby po jejím ukončení svými parametry splňovala požadavky standardní letecké základny NATO. To vyžaduje vytvoření optimálních podmínek pro plnění úkolů leteckého výcviku, vedení bojové činnosti a podporu hostujícím jednotkám. Další nezbytnou podmínkou pro plnění úkolů letecké základny je optimalizace pracovních podmínek a vybudování zázemí pro regeneraci fyzických a duševních sil příslušníků základny. Výstavba zahrnuje národní projekty a projekty NSIP.
Výstavba je velmi finančně náročná a dosahuje řádově několik miliard korun.
VOJENSKÝ LETECKÝ KLUB
Vojenský letecký klub Náměšť nad Oslavou je občanské sdružení spolupracující s leteckou základnou od roku 1994. Ve své činnosti se zabývá především amatérským létáním a to zejména stavbou a provozováním ultralehkých letadel, paraglidingem a parašutismem.Více..

ORGANIZAČNÍ STRUKTURA ZÁKLADNY
[inspic=671,right,fullscreen,thumb]
Velitelství základny
Velitelství je hlavním orgánem velení a řízení letecké základny. Je členěno na štáb letecké základny a jednotlivá oddělení, skupiny a služby, jejichž úkolem je poskytovat technickou a administrativní podporu jednotlivým složkám letecké základny.
Taktická letka
Náplní činnosti letky je letecký výcvik, příprava pilotů a zabezpečení provozuschopnosti a bojeschopnosti letecké techniky a jejich speciálních systémů. Letka je vyzbrojena letouny L- 39 ZA Albatros.
Letecký výcvik je zaměřen na dosažení bojové způsobilosti způsobilosti „mladých“ pilotů a na udržení vycvičenosti „starších“ pilotů.
Část pilotů je celoročně připravena během velmi krátkého časového úseku začít plnit úkoly PoSy (Národní pohotovostní systém) :
– monitorování a ochrana vzdušného prostoru Jaderné elektrárny Dukovany
– pomoc letounů v nouzi při ztrátě orientace, spojení apod.
V brzké době se piloti začnou připravovat k plnění úkolů v rámci výcviku CAS (close air support) – přímá letecká podpora pozemních sil.
[inspic=670,left,fullscreen,thumb]Kromě leteckého výcviku piloti absolvují speciální tělesnou přípravu (např. točnice), bojový výcvik v přežití v letních a zimních podmínkách, padákovou a výsadkovou přípravu. Všichni piloti neustále prohlubují své znalosti anglického jazyka, se zaměřením na anglickou leteckou frazeologii.
Neméně významným potenciálem letky jsou technici, kteří se 365 dní v roce starají o letouny.
Letka zabezpečení velení
Letka zabezpečení velení sdružuje odborníky leteckého pozemního personálu. Stěžejním úkolem letky je zabezpečovat létání za normálních i ztížených povětrnostních podmínek, ve dne i v noci. Mimo vlastní letový provoz vojenské základny, personál poskytuje služby pro leteckou záchrannou službu, civilní letouny a letadla v nouzi.

Letka bojového zabezpečení

Letka bojového zabezpečení je v sestavě letecké základny Náměšť nad Oslavou relativně novým prvkem. Ve své struktuře sdružuje jednotky – roje, které jsou si blízké svým zaměřením, tj. poskytováním bojového zabezpečení vyčleněným národním či aliančním silám nebo mateřské letecké základně. Letka rovněž disponuje silami a prostředky k realizaci záchranných činností při nevojenských ohroženích.
Snahy vytvořit takovou jednotku se datují už od počátku roku 2001. U jejího zrodu stál a na její výstavbě se aktivně podílel generál Jan VACHEK.
Letka logistické podpory
Letka logistické podpory je základním prvkem letecké základny. Plní úkoly, které zabezpečují denní chod základny. Povaha těchto úkolů vyžaduje zahajovat činnost vždy dříve a končit později než ostatní.
Na základě požadavků letka zabezpečuje letovou akci neustálou provozuschopností letištních ploch k[inspic=672,right,fullscreen,thumb] letovému provozu a přistavením technických prostředků potřebných pro přípravu vzletu letounu.
Exkurze se provádí v rámci možnosti na daný den – přednost má den pondělí po 11. hodině.
Jitka Soukupová
tel: +420 973 438 137

Kontakt:

Vojenský útvar 5525
Náměšť nad Oslavou
675 71
tel.: +420 973 438 137
www.lznamest.army.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA