Krk – kus Itálie u chorvatských břehů

Beach at Baska Voda, CroatiaAčkoliv se nejen na českých horách doposud drží sníh, než se nadějeme, už bude čas vybírat místo, kam s rodinou vyrazit v létě. Když se řekne Chorvatsko, mnoho lidí obrátí oči v sloup a katalogem dovolených listuje dál, jako by chtěl od „Českého“ moře utéct co nejdál. Ale pokud se zbavíte předsudků, ukáže vám Chorvatsko i druhou, ne tolik okoukanou tvář.

Všude blízko

Ostrov Krk omývají vody Středozemního moře. S pevninou jej pojí jeden z nejdelších betonových mostů na světě. Krk (ale i pětadvacet kilometrů vzdálenou Rijeku) navštěvují turisté zejména díky strategické poloze. Nedaleko se totiž nachází italské, slovinské, a tím pádem i rakouské hranice, a právě z těchto států na Krk proudí největší množství návštěvníků. Jak vidíte, Chorvatsko nejsou jen všudypřítomní Češi.

Italská historie s českou stopou

Osudy Itálie a tohoto malebného chorvatského ostrova se prolínaly od počátku letopočtu až do dvacátého století. Během druhé světové války se Krk dostal do spárů Italů, kteří se o něj přetahovali s Německem. O dvě desítky let dříve vymanila Rijeku a přilehlé území z italských vlivů až Rapallská smlouva, která město a jeho okolí přiřkla Jugoslávii.
Krk a celý region Rijeky od 15. století patřil až na výjimky pod Benátskou republiku, před tím zase spadal pod Západořímskou i Římskou říši. Z antické doby pochází ruiny termálních lázní, které archeologové odkryli blízko františkánského kláštera ve městě Krk. A právě lázně (ovšem o poznání novější) jsou pojítkem mezi Čechy a obyvateli Krku.
Počátkem dvacátého století český podnikatel Emil Geistlich otevřel v metropoli Krku, v Bašce, hotel Baška a zároveň značně přispěl k rozvoji lázeňství na celém ostrově. Dokázal také přilákat velké množství českých turistů, kteří na Krku trávili dovolenou. Po první světové válce tento trend ovšem upadl.

Baby-friendly pláž

Cílem většiny návštěvníků Krku se ovšem stává moře. Voda se v letních měsících ohřeje až na příjemných 25 stupňů a přímo vybízí k vodním radovánkám. Těm nahrává zhruba třicítka písčitých i oblázkových pláží, kterým kraluje Vela plaža. Dvoukilometrová pláž linoucí se kolem celého města Baška. Tento trhák last minute, first minute a všech ostatních dovolených dokonce získal dokonce i ocenění od Nadace pro ekologickou výchovu.
Vela plaža je alternativou pro zkušené plavce, ale i pro rodiny s dětmi nebo lidem s tělesným postižením. Obklopuje jí spousta baby-friendly restaurací, ale i barů nebo kaváren.
 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama