Královský průvod Karla IV. znovu zamíří na hrad Karlštejn

Královský průvod


O prvním červnovém víkendu 2. a 3. června se můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku.
Císař Karel IV. za doprovodu své choti Elišky Přemyslovny převeze císařské korunovační klenoty z chrámu svatého Víta na Pražském hradě až do klenotnice na hradě Karlštejn. Jeho průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde svou tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císaře i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
Královský průvod navazuje na skutečnou historickou tradici, jejíž kořeny sahají do 15. století. Karel IV., význačný panovník středověku, uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské na svém venkovském sídle – na hradě Karlštejně a každoročně po Velikonocích je vystavoval v Praze v katedrále sv. Víta. Právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je námětem průvodu, při němž lidé slaví návštěvu svého císaře v obcích.
Průvod je skvělou historickou podívanou ale také výjimečnou příležitostí se dobře pobavit nebo podniknout výlet za středověkou atmosférou. Letos se již pošesté vydává císař a král Karel IV., v jehož kostýmu vystupuje herec Vladimír Čech, s chotí Eliškou Přemyslovnou – Deborou Štolbovou a svými rytíři, zbrojnoši, neúnavným šaškem i dvorními dámami na pestrou cestu. V jednotlivých obcích, kde se císař zastaví, je pro návštěvníky tradičně nachystán program, který často trvá po celý den. Obce připravují hudební i divadelní vystoupení, historické trhy, tance, šermířské turnaje a další zábavné akce pro dospělé i pro děti.

KRATOCHVILNÝ ZÁVOD ŽENY NA VOZE
Toto veselé soutěžení s podtitulem „závod mužských spřežení“ je skvělou zábavou od dob středověku až dodnes. Utkají se v něm družstva z několika obcí. V co nejkratším čase musí muži ze soutěžících obcí přetlačit od startu do cíle vůz naložený nejméně pěti ženami. Vyhrává vůz, který nejen že dosáhne cíle co nejrychleji, ale oslní originální výzdobou i krásou žen. Závod Ženy na voze proběhne během nedělního odpoledne na louce v Karlštejně.
Letošní program slibuje několik novinek.
V neděli 3. června na louce v obci Karlštejn je připravena celodenní zábava včetně soutěží již od 10 hodin dopoledne až do příjezdu samotného císaře v nedělním podvečeru.
ŠKOLA PRO MALÉ RYTÍŘE
Letos poprvé se mohou malí bojovníci vyučit v šermířském umění a stát se královniným rytířem. Škola probíhá v neděli 3. června od 10:00 na louce v obci Karlštejn a je zcela zdarma.
MISS PRINCEZNA A PRINC
Nejkrásnější princ a princezna v říši budou zvoleni v rámci celodenního programu v neděli, 3. června. Kostýmy s sebou!

SOUTĚŽ PO STOPÁCH KARLA IV.
Dobrodružná hra pro všechny, kdo se zajímají o dobu našeho nejslavnějšího panovníka. Studenti utvoří pětičlenné týmy – družiny. První kolo soutěže má podobu internetového historického testu. Test je vědomostní. Prvních šest týmů, které test absolvují s nejlepším výsledkem, bude mít možnost účastnit se kola druhého, finálového. Finále soutěže se uskuteční v rámci Královského průvodu. Studenti se zúčastní v sobotu 2. 6. 2012 ráno na Pražském hradě zahajovacího ceremoniálu, kde budou představeni císaři. Následující den, v neděli 3. 6. 2012, se družiny sejdou na louce pod hradem Karlštejn. Zde pro ně bude připraveno „rytířské klání“. Po absolvování několika rytířských disciplín, v nichž studenti prokáží svou fyzickou i vědomostní zdatnost a obratnost, se dvě nejlepší družiny před zraky císaře Karla utkají o konečné vítězství. Tito studenti pak budou císařem pasováni na rytíře a odměněni. Všichni studenti dostanou příležitost doprovázet císaře na hrad Karlštejn k uložení korunovačních klenotů.
Přihlaste se už teď na www.kralovskypruvod.eu

PŘIPOJTE SE K PRŮVODU
Přidejte se k císaři! Kdo nemá kostým vlastní, může si jej zapůjčit u organizátorů za 300 Kč na celý víkend! Lze vyzvednout mezi 10.00 – 12.00 a 13.00 – 16.30 v pátek 1. června na obecním úřadě obce Karlštejn, vrátit v neděli večer tamtéž nebo v sobotu v Dobřichovicích.
Požadavky o výpůjčku kostýmů zasílejte nejpozději do 29. května na adresu katerina.slavikova@divadlock.cz. Pro všechny, kdo si přinesou kostým vlastní, nebo si jej zapůjčí, nabízí organizátoři možnost převezení civilního oblečení i možnost stanování v Dobřichovicích.
www.kralovskypruvod.eu

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama