REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Kolínská vodárna: dnešní rozhledna kdysi zásobovala vodou český Manchester

Vyrazte do Kolína, který leží v pěkné rovině, jak potvrzuje i známá písnička. Jako výletní cíl si tentokrát zvolte unikátní netradiční vyhlídkové místo na Pražském předměstí. Věřte nevěřte, po vystoupání nahoru po 216 schodech se však ocitnete takřka pod vodou.

Cílem je vysoká štíhlá vodárenská věž, která v Kolíně začala vznikat ve 20. letech 20. století. Tyčí se tu coby tichý svědek průmyslového rozvoje města, kterému se svého času přezdívalo český Manchester. Návrh projektu vypracoval roku 1927 významný český hydrotechnik Ing. Dr. Jan Vladimír Hráský. K němu byl přizván významný český architekt František Janda, žák Jana Kotěry, který projekt vodojemu upravil do kvalitní architektonické podoby. První voda z nového vodojemu tekla do vodovodní sítě v srpnu 1930. Všechno šlo, jak se říká, pěkně po másle…

Vodárna Kolín, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Vodárna Kolín, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Vodárna fungovala až do roku 1977. Po několika následujících desetiletích se v roce 2010 dočkala prohlášení za kulturní památku. Následovala rozsáhlá a náročná rekonstrukce, po níž byla vodárna roku 2015 zpřístupněna široké veřejnosti jako rozhledna. A tak tu dnes návštěvníci mohou vystoupat po točitém schodišti až na vyhlídkový kruhový ochoz kolem celé stavby, a dokonce ještě výš – do horní vodní nádrže. Z ní tekla voda do všech kolínských průmyslových podniků i domácností. Unikátní atmosféru dokresluje zvuk kapající vody a na stěnách se promítají vodní bubliny.

REKLAMA

Kolín, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Kolín, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

V kolínské rozhledně, která je od roku 2005 majetkem města, se nachází unikátní interaktivní expozice a celé mezipatro je věnováno rozvoji kolínského průmyslu na přelomu 19. a 20. století. Vystavené fotografie a dokumenty dokládají, že město bylo skutečnou průmyslovou tepnou. Při pěkném počasí odsud dohlédnete až do Krkonoš. A kdyby vám zrovna viditelnost nepřála, obrazovky umístěné po celém obvodu výhled částečně vynahradí. Kolín i jeho okolí budete mít jako na dlani a na informačních tabulích najdete spoustu dalších výletních tipů.

K dalším výletům se inspirujte na www.strednicechy.cz

REKLAMA

Kolín, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Kolín, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA