REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Knížecí Velikonoce na hradech a zámcích středních Čech

Kuře v Mníšku pod Brdy
Některé středočeské památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) nabídnou o Velikonocích vedle prohlídkových okruhů také zajímavé doprovodné programy věnované svátečním dnům.
Knížecí Velikonoce na Křivoklátě, Veselice s kuřetem v Mníšku pod Brdy a Kterak svátky jara prožívala rodina knížepána i ostatní obyvatelé zámku i podzámčí na zámku Žleby.

Tradiční a velmi oblíbené Knížecí Velikonoce na Křivoklátě budou jistě jedinečným zážitkem. Přeneseme se o jeden a půl století zpět a vychutnáme atmosféru zvyků, řemesel a života tehdejších lidí. Připomeneme si, jak se vítalo jaro a připomínal Velký pátek, Bílá sobota a Velikonoční neděle, kde se vzal beránek a kraslice. Navštivte celý hrad v doprovodu knížecích čeledníků, myslivců i samotného knížepána. Vyzkoušejte si malování vajec, výrobu svíček, upleťte si svou pomlázku, nebo vyrobte píšťalku. Ochutnejte mnoho dobrého, co se o Velikonocích vařilo, smažilo a peklo. Velký řemeslnický jarmark na celém dolním nádvoří, přízemích bývalého pivovaru. Hudba, lidové zvyky, staré divadlo, a mnoho dalšího pro všechny věkové kategorie. Tradiční cesta po všechny velikonoční dny na hrad Křivoklát je historickým vlakem, v čele s parní lokomotivou Šlechtična, s odjezdem 9,03 z Prahy-Braníka. Celý program naleznete na oficiálních stránkách hradu – www.krivoklat.cz.

Na zámku v Mníšku pod Brdy se uskuteční již tradiční velikonoční Veselice s kuřetem – Pomozte dětem. 11. ročník Velikonoční veselice se koná v neděli 8. dubna v zahradě, na nádvoří a v bohatě vybavených komnatách mníšeckého zámku. V podtitulu letošních jarních slavností je dobývání srdcí dam i pánů, ale také dětí. Celodenní program nabídne dech beroucí šermířské souboje, hudbu, divadlo, řemesla, prohlídky pro děti i dospělé, výtvarné tvoření i dobré jídlo. Duchovní stravu zajistí Pašijové hry a čtení z Bible. Program se koná na podporu celostátní sbírky Pomozte dětem. Smyslem akce je se dobře bavit a zároveň pomáhat. Část celodenního programu, který se koná na nádvoří a v zahradě zámku Mníšku pod Brdy, je zdarma. Návštěvníci své ušetřené peníze mohou věnovat „žlutému kuřeti“, které pobíhá zámeckým areálem. V loňském roce bylo vybráno téměř 13 tisíc korun, které putovaly na konto celostátní sbírky.
Program začíná v 9.30 hodin, kdy se otevře řemeslné tržiště a začne vyhrávat country kapela Balzám. Kolem 10.00 hodiny jsou v zámecké zahradě připraveny Pašijové hry a čtení z Bible. Na nádvoří začnou šermířské souboje a bitky. Skupina Alotrium přiveze bojechtivé muže, kteří budou dobývat vaše srdce. „Uvidíte originální zpracování Tří mušketýrů a dozvíte se, jak to bylo s mušketýry doopravdy. Pak nastoupí Piráti z Karibiku. Děti se vydovádí při rytířských hrách a mohou se vyfotografovat v historickém kostýmu. Pro náročnější je přichystána veselá přednáška o historických zbraních,“ říká Josef Kutílek hlavní vedoucí skupiny historického šermu Alotrium. Připraveno je také divadlo, výtvarný ateliér s tématem Velikonoc a nemůže chybět velikonoční prohlídka pro rodiny s dětmi. „Velikonoční veselice je tradiční akce, která chce pobavit, ale také připomenout, proč se vlastně Velikonoce slaví. Chtěli jsme podpořit nějaký charitativní projekt a vybrali jsme si „Pomozte dětem“, jenž pomáhá znevýhodněným dětem,“ uvádí kastelánka Jana Digrinová. Dále si můžete zajezdit na koni, namalovat veselé zvířátko na obličej nebo se podívat na 70 panenek v historických kostýmech. Program končí po 16.00 hodině.

Také na zámku Žleby se budou slavit Velikonoce, s podnázvem Kterak svátky jara prožívala rodina knížepána i ostatní obyvatelé zámku i podzámčí. Komponované prohlídky zámku budou pojaty ve svátečním duchu. Součástí bude bohatý doprovodný program. V zámecké kuchyni to opět zavoní a šikovné ruce zámeckých kuchařek i pekařek začnou vytvářet podle starých receptur množství velikonočních pochoutek, které můžete ochutnat i vy!

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA