REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Klíšťová encefalitida pochází z Čech a stále se jí tu dobře daří

Důležité očkování
Klíšťová encefalitida

Česká republika se může „pochlubit“ jedním neradostným prvenstvím – dlouhodobě máme nejvyšší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé Evropské Unie.
Pravděpodobně i proto, že právě u nás leží původní endemické území infekce. Vloni bylo na našem území hlášeno 572 onemocnění a vzhledem k letošnímu vlhčímu počasí a teplé zimě můžeme předpokládat další nárůst.

Lidem hrozí trvalé následky

Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě představuje nejúčinnější ochranu, v České republice je stále proočkována jen asi pětina populace. Encefalitida je přitom závažným infekčním virovým onemocněním. „Čtvrtina nemocných má po prodělání klíšťové
encefalitidy trvalé následky jako jsou chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, koncentrace, paměti, nespavost, deprese, obrnu končetin, hluchotu nebo jiné poruchy hybnosti,“
upozorňuje docent Rastislav Maďar z centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.

REKLAMA

Infikovaná klíšťata, která encefalitidu přenášejí, se vyskytují od jara do podzimu. Standardní očkovací schéma se skládá ze tří základních dávek. První očkování proběhne okamžitě, druhé (které už poskytuje vysokou imunitu) za 1-3 měsíce a pro poslední dávku si přijdete k lékaři za 5 měsíců až rok.
TIP: Pro klienty, kteří se rozhodnou očkovat ještě před začátkem sezony, připravila centra Avenier zvýhodněnou cenu na první dávku očkovacího schématu. Nejbližší centrum ve své lokalitě najdete na www.OckovaciCentrum.cz. Osmnáct očkovacích center pokývá celou ČR – najdete je v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Zlíně a dalších městech.
Klíšťová encefalitida

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA