Kavárny a cukrárny – fenomén společenského života

Kavárny a cukrárny – fenomén společenského života

Kavárny a cukrárny – fenomén společenského života


Téměř všechny děti milují cukrárny a téměř všichni dospělí kavárny a proto pro Vás máme pozvánku do Východočeského muzea v Pardubicích, které pořádá výstavu Kavárny a cukrárny – fenomén společenského života.
Veřejný prostor kavárny a cukrárny byl a je místem setkávání přátel. Jsou to dva světy, které mají mnoho stejného, a přesto se liší. Kavárníci a cukráři patřili k živnostem, které největší rozvoj zažily koncem 19. století a pak v období první republiky. Obě živnosti si vzájemně konkurovaly a vytvořily kolem sebe specifickou kulturu, která nepřestává fascinovat.
Cílem výstavy je představit předměty spjaté se světem kávy a kaváren a nahlédnout do tajemství cukrářské výroby pomocí dioramatu prvorepublikové cukrářské dílny. Součástí bude výstava fotografií Jiřího Sýkory, které představí kávu od zasazeného zrnka po hnědavý mok v šálku.
Během výstavy bude možné ochutnat čerstvou kávu. Je připraven bohatý doprovodný program.
Doprovodný program – leden 2013
Káva čtyř kontinentů
neděle 13. 1. 2013 v 16 hodin, vstupné 50 Kč
Komentovaná prohlídka s ochutnávkou kávy.
Marcipánové pokušení – tvůrčí dílna
sobota 19. 1. 2013, od 14 do 18 hodin,
vstup volný
Cukrářská dílna zaměřená na práci s marcipánovou hmotou pod vedením cukrářů z Muzea čokolády a marcipánu v Táboře se uskuteční v malém gotickém sále či přímo ve výstavě.
Z pokladnice cukrářských ornamentů
neděle 20. 1. 2013 od 10 do 16 hodin
Kurz čerpá z wiltonského lexikonu krémových cukrářských ornamentů. Účastníci budou mít jedinečnou možnost naučit se „trezírování“ podle šablon pod vedením Ivany Jiřičné ze Střední školy technické a řemeslné v Novém
Bydžově. Podrobnější informace získáte na http://www.wilton.cz. Kurz nutno rezervovat na janvitek@volny.cz. Poplatek za kurz je 1 500 Kč (v ceně jsou potřeby za cca 800 Kč, které si po kurzu odnesete domů).
 
Vstupenka na výstavu Kavárny a cukrárny – fenomén společenského života opravňuje ke slevě na vstupenku do Muzea čokolády a marcipánu v Táboře ve výši 10% + slevu za příplatek za průvodce na komentovanou prohlídku. Běžná cena je 60 Kč, poskytnutá sleva 50%. Komentované prohlídky se konají v minimálním počtu 5 osob denně v časech 10,12,14,16 hod. Slevové akce platí do 31.3.2013. Pro poskytnutí slevy musí návštěvník předložit vstupenku z výstavy Kavárny a cukrárny.
Expozice a výstavy Východočeského muzea jsou přístupné celoročně, denně kromě pondělí v době od 10 do 18 hodin.
Každý poslední pátek v měsíci je vstup volný.

Východočeské muzeum v Pardubicích
Zámek č.p.2
530 02
Pardubice

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama