Karlštejn

karlstejn.jpg
Karlštejn – symbol zlatých věků
Majestátní hrad Karlštejn, který se už po staletí tyčí nad údolím řeky Berounky, je ne nadarmo jedním z nejnavštěvovanějších památkových objektů v Česku. Atraktivní turistický cíl z něj dělá nejen blízkost k Praze, ale především jeho dlouhá a barvitá historie, opředená řadou legend i neuvěřitelných skutečností. A vůbec přitom nevadí, že Karlštejn bohatostí expozice zrovna nevyniká. Důležitá je především jeho nezaměnitelná historická atmosféra, která na vnímavého návštěvníka dýchá na každém kroku. Právě zde byly uloženy korunovační klenoty svaté říše římské, tady na nějaký čas spočinula Svatováclavská koruna, tyto zdi byly za husitských válek bombardovány soudky s fekáliemi, zde vraždila pověstná „Karlštejnská paní“ – a kdoví, třeba tu opravdu dodnes straší.
Dějiny hradu se začaly psát roku 1348. Tenkrát byl na příkaz krále Karla IV. položen základní kámen velkolepé stavby, určené k uschování cenných klenotů a svatých relikvií. Do roku 1421 žili na Karlštejně králové a hrad vzkvétal. Pak přišli husitské války a ačkoli hrad náporu kališníků nepodlehl, zanechalo to na jeho vzezření vážné stopy. Za třicetileté války Švédové prorazili k Velké věži, ale její opevnění neprolomili. Výzdoba kaple sv. Kříže – nejkrásnější prostory hradu, v níž byly klenoty uloženy – utrpěla spíš kvůli obráncům než nepřátelům. Vojáci odsud odcizili spoustu cenností, aby si zajistili přísun zásob do hradu. V následujících staletích Karlštejn chátral a opětovné pozornosti se mu dostalo až v době romantismu. Dnes je vyhledávaným turistickým cílem (bližší informace o prohlídce).
O tom, že obec Karlštejn stojí za navštívení, není pochyb – a to se ani nemusíme zmiňovat o zdejších muzeích! Ovšem byla by škoda zamířit na hrad a úchvatné expozice přejít bez povšimnutí. Směrem od centrálního parkoviště nahoru ke hradu minete Dům hodin, Muzeum betlémů a Muzeum voskových figurín. Prvně jmenovaná výstava hodin a hodinek původně vznikla ze soukromé sbírky a dnes je největší kolekcí svého druhu v Česku. Muzeum betlémů se zas může chlubit největším pohyblivým betlémem u nás. Ten nadchne bez rozdílu děti i dospělé, ať už jsou Vánoce nebo venku praží letní slunce. Rovněž Muzeum voskových figurín má co nabídnout. Mimo bezejmenných vězňů, žalářníků a řemeslníků ze zde setkáte s Praotcem Čechem, Napoleonem nebo třeba Švejkem.
Zamíříte-li dál, objevíte nejen další skvosty historické architektury, ale i mnoho přírodních zajímavostí. Tajemností nadchnou Koněpruské jeskyně, velkolepostí lomy Velká a Malá Amerika a malebností Bubovické vodopády… ale to už je jiný příběh.
Děti na výletě:
Výlet je vhodný pro větší děti bez kočátku.
Poloha:

mapa_karlstejn.gif
Zdroj informací:

Fotografie:
karlstejn.jpg

Autor: Michaela Košťálová (www.myshaweb.cz)

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama