Kamenné varhany – Panská Skála

panskaskala.jpgKamenné varhany je skalní útvar, který vzniká díky sloupcovité odlučnosti bazaltů. Jedná se o geologickou vlastnost bazaltů, který se projevuje penta- či hexagonálními hranoly, které mohou dosahovat délky až několika desítek metrů. Kamenné varhany jsou často lidovou kulturou spojovány s dílem nadpřirozené postavy, nejčastěji čerta, a jsou často s jeho jménem i spojovány (čertovy schody atd.). Na území České republiky je možno navštívit kamenné varhany například v oblasti Zlatého vrchu. Ve světě je nejznámější oblast v Severním Irsku Giant’s Causeway (česky Obrův chodník, či Obrovy schody), které mají pokračování i ve Skotsku. Proslulá je rovněž lokalita Devils Tower ve Wyomingu.
Národní přírodní památka Panská skála (tzv. kamenné varhany, německy: Herrnhausfelsen) se nachází u města Kamenický Šenov, při západním okraji místní části Prácheň. Předmětem ochrany jsou od roku 1895 pravidelné svislé až šikmé pěti a šestiboké čedičové sloupce dlouhé až 12 metrů v bývalém lomu založeném na vulkanickém čedičovém suku o nadmořské výšce 580 m. Ve vytěžené lomové jámě se nachází jezírko naplněné srážkovými vodami. Rozloha chráněného území je 1,26 ha.
Panská skála v Práchni u Kamenického Šenova, nazývaná také Kamenné varhany, je chráněna od roku 1895 jako vzácná ukázka sloupcovité odlučnosti čediče. Pěti a šestiboké sloupy čediče jsou místy až 12 metrů vysoké a jsou vedle sebe uspořádány jako píšťaly u kostelních varhan.
Poloha

mapa_panskaskala.gif
Fotografie:
panskaskala.jpg

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama