Kam v Čechách za čistým ovzduším? Do Jizerských hor

jizerky_01

Jizerské hory


Jizerské hory, oblíbená destinace pro zimní a letní dovolenou, se pyšní jedním z nejčistších ovzduší z celé České republiky.
Potvrdil to výzkum z konce loňského roku.
„Vědci při něm zkoumali úroveň znečištění českých hor a porovnali jej se stavem před 20 lety,“ říká Pavel Byron, ředitel Muzea Jizerských hor. Změny v životním prostředí potvrzuje i Petr Bažant ze Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory. „Během posledních deseti let je to viditelný fenomén, kterého si všímají i sami turisté. Kde byly dříve suché pahýly, dnes roste smíšený les. Spolu s ovzduším se změna projevila i v přístupu místních subjektů.“ Podle Petra Bažanta jsou Jizerské hory nejen díky ovzduší, ale také díky nové aktivitě v podobě Jizerky Card pro návštěvníky daleko příjemnější. „Velmi se inspirujeme rakouským modelem a snažíme se to nejlepší přenést do českého prostředí,“ komentuje Bažant zavedení speciální turistické karty a zmiňuje i oficiální webové stránky sdružení jizerske-hory.cz.
„Jizerské hory se ještě před pár desítkami let potýkaly s výraznými úbytky stromových porostů. Důvodem bylo ovzduší silně znečištěné německými a polskými továrnami,“ popisuje dřívější stav Pavel Byron. Nicméně nejenom německé, ale také ty české však prošly v průběhu 90. let proměnou a dnes jsou odsířené a odprašněné. „Tam, kde by za dřívějšího stavu byly jenom pahýly stromů, dnes raší mladé lesy. Je vidět jak velký pokrok se udělal. Jizerské hory byly tehdy důkazem, jaký negativní vliv může mít průmysl na přírodu,“ říká Petr Bažant, manažer Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory, které se snaží nejenom o turistický rozvoj regionu, ale také přírodní rovnováhu. „Dříve pustým vrcholkům kopců tak postupně opět začíná vládnout stromový porost a příroda se v Jizerských horách postupně dostává do dřívější rovnováhy.“
Jizerské hory se nyní pyšní četným přírodním bohatstvím, jakými jsou například chráněná rašeliniště, vodopády či pralesy. Oblíbenou destinací se staly nejenom díky krásné přírodě, ale také volnočasovému vyžití. „V zimě se Jizerské hory promění v království zimních sportů, ale v létě k nám míří návštěvníci kvůli pěší a hlavně cykloturistice. Velké oblibě se těšíme u rodin s dětmi, a právě na ně se v poslední době zaměřujeme. Víme, že potřebují individuální přístup a snažíme se jim co nejlépe vyhovět,“ dodává Bažant.
Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory má právní subjektivitu, stanovy, podle kterých pracuje a samozřejmě také svojí organizační strukturu. Oficiální webová prezentace sdružení bude na doméně www.jizerske-hory.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama