Jednodenní cyklistický výlet: Nová Paka – Lázně Bělohrad – Pecka – Nová Paka

Jednodenní cyklistický výlet
Z podkrkonošského městečka Nová Paka můžete vyjet na kole téměř do všech směrů – a vždy zažijete něco zajímavého. Jednou z možností, která se cyklistům nabízí, je absolvování okruhu: Nová Paka – Hřídelec – Lázně Bělohrad – Pecka – Stupná – Nová Paka.

Základní informace o trase

Tento cyklistický okruh vám nabízí možnost poznat unikátní krásu podkrkonošské krajiny. Na této cestě vás také čekají i některé zajímavé kulturní památky. Trasa vede kopcovitým terénem Podkrkonoší – a je určena pro treková či horská kola. Obtížnost: střední. Délka: cca 36 km.

Popis trasy – navigace

  • Z centra Nové Paky (Masarykovo náměstí) se vydejte po modré turistické cestě směrem na obec Hřídelec (přes osadu Studénka).
  • V Hřídelci se napojte na červenou turistickou stezku. Po červené pokračujte až do Lázní Bělohradu (přes obec Svatojanský Újezd) – a dojeďte až na náměstí K.V. Raise.
  • Z bělohradského náměstí K.V. Raise dále pokračujte po žluté směrem na obec Vřesník (přes obec Brtev).
  • Na rozcestí ve Vřesníku odbočte vlevo na zelenou turistickou stezku. Projedete kolem hradiště Valy – a dostanete se až téměř před obec Kal.
  • Na rozcestí před obcí Kal odbočte prudce vlevo směrem na obec Bukovina u Pecky
  • Až dojedete do  Bukoviny, tak se vydejte po modré směrem k obci Pecka. A jeďte až na náměstí.
  • Z náměstí v Pecce dále pokračujte po zelené ve směru k obci Stupná.
  • A z obce Stupná vás zelená turistická značka zavede už zpět do Nové Paky (kolem Sýkornických vodopádů a autokrosového závodiště Štikovská rokle).

Vybavení

Pro tento cyklistický výlet není třeba žádné zvláštní vybavení. Postačí pouze standardně kvalitní trekové či horské kolo a standardní cyklistické oblečení a příslušenství jako např. cyklistické přilby, cyklistické dresy, cyklistické tretry, cyklistické kalhoty, cyklistické rukavice, sady na opravu pneu a další podobné vybavení.

Zajímavosti na trase

Hřídelecká hůra: Vyhaslá třetihorní sopka u obce Hřídelec. Jedná se o jednu z nejmladších sopek na území ČR. Chráněná přírodní památka.
Lázně Bělohrad: Malebné podkrkonošské městečko, které je známo zejména díky lázeňství (léčba pohybového ústrojí).
Hradiště Kal: Významné archeologické naleziště – pozůstatky rozsáhlého slovanského hradiště. Lokalita byla obývána již v paleolitu.
Hrad Pecka: Původem gotický hrad z přelomu 13. a 14. století. Objekt v 19. století vyhořel – a průběhu 20. století byl znovu zrekonstruován do současné podoby. Hrad Pecka jistě stojí za prohlídku.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama