REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Japonsko na zámku v Lešné

Tip na výlet s dětmi
Kam na výlet s dětmi

Na zahájení letošní sezóny pořádá zámek Lešná u Valašského Meziříčí výstavu s nádechem exotiky.
Od soboty 23. února až do následující neděle 3. března zde budou k vidění nejen cizokrajné rostliny a květy kamélií, ale i ukázky japonské keramiky, samurajská výzbroj a dobové fotografie.
Kamélie jsou přitažlivé především dobou kvetení – přinášejí potěšení pro oko i pro duši v zimních měsících. Jsou to rostliny původem z Dálného východu, blízce příbuzné čajovníku. Ale na rozdíl od planých rostlin mají šlechtěné kultivary kamélií bohaté květy v nejrůznějších odstínech od bílé až po sytě červenou. V zámku Lešná u Valašského Meziříčí budou na přelomu února a března aranžovány květy a rostliny kamélie japonské přímo v historických zámeckých pokojích.
„Chceme navázat na loňský úspěch výstavy kamélií. Výstavu rozšiřujeme tak, aby byla více přitažlivá i pro mužskou část populace. Letos návštěvníci uvidí kromě květinových aranžmá ještě další exponáty původem z Japonska – porcelán a keramiku s typickým dekorem, dobové fotografie a známé samurajské meče katany. Pocházejí z cesty Ervína hraběte Dubského kolem světa. Na krátkou dobu výstavy jsou zapůjčeny ze sbírek zámku Lysice,“ informuje kastelánka zámku Lešná u Valašského Meziříčí Alena Lysá z Muzea regionu Valašsko.
Kamélie získaly největší oblibu v Evropě 19. století, kdy nesměly chybět jako ozdoba plesových a divadelních rób žen i mužů. Ve šlechtických sídlech měly výborné podmínky k pěstování, které zmizely v době přetopených bytů současnosti. Obliba kamélií se ale vrací – dnes se stávají součástí mnoha zimních zahrad. „Na výstavě se návštěvníci dovědí i to, jak kamélie správně pěstovat. Pro předem objednané skupiny máme připraven doprovodný program, ve kterém formou kvizu zjistí, např. jak kamélie přišly ke svému jménu nebo jaké oblasti kultury zasáhly. Program je vhodný pro školy a jiné organizované skupiny. Vloni se ho účastnily zájezdy seniorů, kteří se nechali inspirovat výstavou a vyráběli krásné květy kamélií z papíru,“ přibližuje lektorka Muzea regionu Valašsko Jitka Slezáková.
Komentované prohlídky květinové výzdoby probíhají každou půl hodinu, vždy v celou navíc společně s klasickým historickým výkladem průvodce. V době výstavy kamélií je zámek Lešná otevřen denně od 9:00 do 16:00 hodin. Informace o vstupném jsou na webových stránkách muzea, objednávky a rezervace termínů možné na emailové adrese.
Kontakty:
Ing. Alena Lysá, e-mail: [email protected], tel.: 734 762 845, 571 635 239
Kam na výlet s dětmi
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA