Jaké boty přibalit dětem na dovolenou

Pro děti

Prestizky.cz


Doba letních dovolených i dětských táborů se nezadržitelně blíží.
Jedním z důležitých faktorů pro jejich pohodové strávení je vhodná obuv, zejména pak pro vaše potomky. Dětská noha se totiž potí více než dospělá, proto je nutné dbát na výběr kvalitního materiálu. Jakou obuv dětem na dovolenou přibalit a z jakých materiálů vybírat, to vám poradíme v následujícím článku.
Jeden pár bot nebude stačit
Na dovolené u moře ani na táboře si děti nevystačí s jedním párem bot. Kromě letních sandálů, přezůvek a obuvi k vodě jim zabalte také univerzální sportovní obuv, která bude funkční při sportovních aktivitách i venkovních procházkách. „Pro chůzi v lese či po jiném nerovném povrchu je pro děti velmi vhodná kotníková obuv. Ta poskytuje noze stabilní oporu a zabraňuje vyvrtnutí kotníku při došlapu. Zároveň by bota měla být lehká a odpružená, aby dětskou nohu zbytečně neunavovala,“ vysvětlila Jolana Němcová ze společnosti Moleda vyrábějící pohodlnou dětskou obuv Prestige pro sport i volný čas. Důležitou roli hraje také materiál podešve a mezipodešve. „Vhodný je například dvoukomponentní polyuretanový nástřik, který tlumí nášlapné síly. Dětská obuv by měla být také praktická a snadno omyvatelná,“ doplnila Němcová s tím, že ideální jsou přírodní usňové materiály opatřené polyuretanovou fólií, které umožňují snadnou údržbu.
Bez ponožek pouze v přírodních materiálech
Parné letní měsíce vybízejí k tomu odložit ponožky a nosit boty na holém chodidle. Mějte však na paměti, že dětská noha se potí více než dospělá. I otevřenou obuv, například sandály, proto vybírejte z přírodních materiálů a s koženou stélkou, která saje vlhkost. Pozor na umělé materiály, ve kterých se dětská noha velmi rychle zpotí. Dochází tak k množení bakterií a vzniku plísní či odřenin a puchýřů. Na umělém povrchu navíc noha snadno klouže a obuv se stává nestabilní. Pokud se vašemu dítěti silně potí nohy, naučte ho nosit bavlněné ponožky a pravidelně je vyměňovat tak, aby noha zůstala v suchu. Také uzavřená obuv, kterou dítě v létě nosí, by měla být z prodyšných materiálů. Nejvhodnější je přírodní useň, která absorbuje vlhkost a dokáže se přizpůsobit anatomickému tvaru nohy.
 Časté střídání obuvi je nezbytné
Naučte potomky pravidelně střídat obuv podle toho, jakou pohybovou aktivitu mají před sebou. Pořiďte dětem botu s tenkou podešví vhodnou na krátké procházky, stabilní a pevnou obuv do horského terénu i lehké a vzdušné nazouváky k vodě. Tam, kde nehrozí riziko zranění o ostré předměty či střepy, je nechte běhat naboso. Děti i dospělí mají ve zvyku dlouhodobě nosit jeden pohodlný pár bot. Pokud si však chodidlo  na tuto obuv zvykne, nevyvíjí se do správného tvaru, protože svaly nejsou navyklé pracovat. Odborníci nazývají tento jev syndromem tzv. líného chodidla. Jednotlivé typy obuvi je proto nutné často střídat, což platí  i na letní dovolené.
Dopřejte dětem chůzi naboso
Chůze naboso je zdravá pro celý pohybový aparát a zpevňuje svaly. Nutí pracovat vnitřní pohybové struktury těla, které se běžně do kroku nezapojují. Nechte proto své potomky běhat po venku bosky. Pokud například plánujete dovolenou u moře, procházejte se s dětmi po měkkém povrchu jako je tráva, písek či oblé kamínky. „Chůzi po naboso po oblázcích předepisují při pohybových obtížích také lékaři. Nevyzpytatelný tvar oblázků stimuluje chodidlo i celý pohybový aparát. Čím je povrch různorodější, tím více svalů se musí do udržení rovnováhy zapojit a chodidlo se tak správě vyvíjí,“ vysvětlila Jolana Němcová ze společnosti Moleda, která nabízí speciální ortopedicky testovanou dětskou obuv.
Prestizky_01
O společnosti Moleda a.s.
Společnost Moleda a.s. se zabývá certifikovanou výrobou obuvi se zaměřením na obuv s nástřikem PUR podešví. Její sídlo se nachází ve Zlíně, kde navazuje na českou obuvnickou tradici originálními botami Prestige. V současné době se její pozornost zaměřuje na děti a zdravý vývoj dětského chodidla. Informace o společnosti a jejích výrobcích lze získat na jejích internetových stránkách http://www.moleda.cz/ a http://www.prestizky.cz/. Moleda nabízí některé druhy pracovních bot, ale i vycházkovou, rekreační a sportovní obuv.
Komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama