Jak obléknout děti na zimní výlet?

Vypravit se na výlet s dětmi může být v mnoha ohledech velmi náročné. Abyste si ale zimní radovánky přesto užili, a nepředstavovalo pro vás zimní chystání a oblékání s dětmi jen stres, je třeba se dobře připravit. Jak obléknout děti na zimní výlet, co nezapomenout a jak si usnadnit celý proces hned od začátku?

Menší děti jsou zpravidla náchylnější k nachlazení, ti úplně nejmenší nám zase úplně nepoví, že je jim zima. Jak vyzrát na teploty kolem mrazu a obléci děti na výlet i do města tak, aby zůstaly v teple? Pojďme se zaměřit na hlavní body, které vám pomohou najít balanc v tom, aby dětem nebylo ani příliš zima, ani příliš teplo. 

Co je u zimního oblečení pro děti důležité? 

  • Vhodné oblečení by mělo být prodyšné, ale zároveň hřejivé.
  • Vnější vrstvy by měly být nepromokavé.
  • Elastičnost oblečení dětem poskytne dostatek svobody v pohybu.
  • Všechny maminky světa také ocení snadnou údržbu – tedy aby se dalo oblečení jednoduše vyprat.
  • Myslete i na vhodné oblečení pro sebe. Najít můžete pánské i dámské oděvy na Modivo.cz.

Čepice, rukavice a ponožky jsou samozřejmost

Ujistěte se, že mají děti dostatečně teplou čepici a rukavice. Čepice oceníte se zavazováním pod bradou, aby si ji dítě nesundávalo. Důležité jsou ale také teplé ponožky a zimní nepromokavé boty, nejlépe s nepřilnavou podrážkou. Děti milují koulovačky a hry ve sněhu, zateplené zimní boty jsou proto ideální. U miminek je samozřejmě situace jednodušší. Pokud nechodí, postačí jim zateplené bačkůrky a nohy ve fusaku. U starších dětí ale věnujte zimním botám zvýšenou pozornost. 

TIP: Pro miminka je nejlepším řešením fusak do kočárku. Lze jej použít místo kombinézy. Existuje nespočet variant, způsobů zapínání, materiálů i typů zateplení. 

Vrstvení je správná cesta 

Nejen pro dospělé je vrstvení oblečení do zimy vhodné. U dětí je vrstvení důležité zrovna tak. Myslete také na to, že děti by dokonce měly mít o vrstvu více než dospělí. Prostor mezi vrstvami pomáhá zadržovat teplo. Při přepravě navíc můžete jednotlivé vrstvy postupně sundávat tak, aby dítěti nebylo příliš vedro třeba v autě. 

Důležité je ale vychytat to správné množství vrstev. Nadbytek může způsobit, že se dítě zpotí a přehřeje. Zapamatovat byste si proto měli pravidlo tří vrstev – základní přiléhavou vrstvu, která odvádí vlhkost a jedná se o první vrstvu na kůži dítěte. Dále následuje střední izolační vrstva, která přiléhá k tělu a zároveň neomezuje v pohybu. A následuje vnější vrstva, která slouží k ochraně před deštěm, sněhem a větrem. 

Na materiálech nešetřete

Zaměřte se také na vhodné materiály. Pokud je vaše dítě fyzicky aktivnější, je důležité, aby oblečení bylo z prodyšného a funkčního materiálu i ve střihu, který usnadňuje pohyb. 

Vyhněte se naopak bavlně. Ta sice prodyšná je, ale má tendenci absorbovat pot, který se následně ochladí. Naštěstí existuje celá řada jiných a vhodnějších materiálů, třeba fleece nebo softshellové bundy, případně membrána Gore-tex.

Fleecové oblečení není vhodné jen pro děti. Najděte tu správnou dámskou či pánskou mikinu na Modivo.cz.

Jak poznat, zda je dětem zima? 

Ne vždy nám dítě poví, že je mu teplo nebo zima. Vy to ale poznáte poměrně jednoduše. Nezapomeňte děti kontrolovat – spolehlivá je kontrola zátylku. Teplý zátylek značí optimální oblečení. Neměl by být příliš vlhký, pak je vrstev příliš. Chladný zátylek zase značí, že byste měli na oblečení přidat.

Další tipy, co do zimy: 

  • Před odchodem děti mažte krémem. Ne ale bezprostředně před, ideální je, aby se krém stihl vsáknout do pokožky a neštípal. Existují masti proti mrazu i krémy s SPF faktorem na sluneční paprsky.
  • Pokud si chcete usnadnit práci co se týče hledání ztracených kousků, zvolte poutka na rukavice, která vám pomohou zachytit rukavice v případě, že si je dítě vysvleče. 
  • Praktické nejen do večerních hodin jsou reflexní prvky. Zejména pokud vaše dítě už samo chodí. Pokud oblečení reflexní prvky nemá, dokupte je dodatečně. Existují reflexní pásky, reflexní zipy i další pomůcky, díky kterým budete vy i vaše ratolest vidět.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama