Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany


Elektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou v ČR.
Má instalovaný elektrický výkon 1 760 MW. Leží se asi 30 km jihovýchodně od Třebíče, v trojúhelníku, který je vymezen obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany.
Její historie sahá až do počátku 70. let, kdy tehdejší Československo a Sovětský svaz v roce 1970 podepsaly mezivládní dohodu o výstavbě dvou jaderných elektráren s výkony 1760 MW.
V prvním případě šlo o elektrárnu v Jaslovských Bohunicích na Slovensku a ve druhém v Dukovanech na jižní Moravě. Změna projektu posunula plné rozjetí výstavby EDU až na rok 1978. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985, poslední čtvrtý blok v červenci 1987. Maximálního projektového výkonu 1760 MW dosáhla elektrárna v červenci 1987. Spuštění dvou jaderných bloků – druhého a třetího – v jediném roce 1986 a na jedné lokalitě bylo ve své době zcela unikátní a doposud se ve světě neopakovalo. Dnes po modernizaci má elektrárna instalovaný výkon již 1950 MW!
Informační centrum: 30 tisíc zájemců ročně
Od roku 1994 má Jaderná elektrárna Dukovany ve svém areálu vlastní moderní Informační centrum. Srozumitelnou formou v něm přibližuje nejširší veřejnosti svůj bezpečný provoz i otázky světové jaderné energetiky. Zájem veřejnosti o informace dokládá okolo 30 tisíc zájemců o informace, kteří do centra každoročně přijdou. K těm nejvýznamnějším patřil i bývalý prezident Václav Havel, nebo současný prezident Václav Klaus. Přijíždějí i představitelé elektráren, energetických společností a organizací z celého světa.
Podstatnou část návštěvníků tvoří žáci a studenti. Na názorných trojrozměrných modelech se mohou seznámit s reaktorem, reaktorovým blokem, ukládáním použitého paliva a s mnoha dalšími informacemi, které souvisejí s jadernou energetikou. Ty ve svém souhrnu zprostředkovávají reálnou představu o fungování jaderné elektrárny od informací o jaderném palivu přes princip výroby elektrické energie v jaderné elektrárně až po nakládání s použitým palivem a radioaktivními odpady. Samostatné místo v expozici má i přehled o jaderné energetice ve světě, tématika jaderné bezpečnosti a vysvětlení základů jaderné fyziky. Informační centrum je vybaveno moderní špičkovou audiovizuální technikou, k dispozici je řada tištěných informačních materiálů.
Z nejzajímavějších atrakcí Informačního centra:
– model reaktoru – funkce regulačních tyčí a systém automatické regulace výkonu
– model aktivní zóny reaktoru (měřítko 1:1)
– model kontejneru CASTOR 440 pro ukládání a přeprava použitého paliva
– model znázorňující manipulaci s použitým palivem
– model hlavního výrobního bloku – umožní pochopit jadernou elektrárnu jako složitý, ale logický a fungující systém
– dispoziční plán celé elektrárny s podrobným obrazovým a slovním vysvětlením
– tištěné informační materiály
– sběratelské karty Klubu českých turistů
Pokyny pro účastníky exkurzí:
Exkurze je zcela zdarma a trvá asi dvě hodiny. Během této doby se o vás budou starat profesionální průvodci. Shlédnete filmy o energii a Jaderné elektrárně Dukovany, prohlédnete si modely celé elektrárny i některých zařízení.
Skupiny v počtu do 10 osob se nehlásí přes rezervační systém, pouze telefonicky na čísle 561 105 519. Při návštěvě žáků a studentů v Informačním centru Jaderné elektrárny Dukovany zodpovídá za jejich chování doprovod (učitel). Prosíme, dodržujte časový rozvrh, v opačném případě nebudeme moci zajistit exkurzi v plném rozsahu.
Doporučujeme spojit tuto exkurzi s exkurzí do Vodní elektrárny Dalešice.
Otevřeno je každý den včetně státních svátků (kromě 24.12., 25.12, 26.12., 1.1. a Velikonočního pondělí). Z technických důvodů je IC uzavřeno každé první pondělí v měsíci.
Po – Pá 9.00 do 16.00 hodin
So – Ne 9.00 do 16.00 hodin
V období letních prázdnin je provozní doba prodloužena od 9.00 do 17.00 hodin.
Kde nás najdete?
Jaderná elektrárna Dukovany
Informační centrum
675 50 Dukovany
Tel.: 561 105 519
Fax: 561 104 970
E-mail: infocentrum.edu@cez.cz
Více o elektrárně Dukovany najdete na http://www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/jaderna-energetika/jaderne-elektrarny-cez/edu.html

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama