REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Informační centrum Hradčany

Informační centrum vojenských lesů se nachází v obci Ralsko – Hradčany, na trase spojující města Mimoň a Doksy, v oblasti bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko.
V Informačním centru lze zakoupit podrobné turistické mapy zdejšího okolí, zcela novou turistickou známku „Hradčanské rybníky Ralsko“ s Jeřábem popelavým, která byla vydána u příležitosti otevření Informačního centra, pohledy a publikace o historii i současnosti zdejšího kraje.
Informační centrum nabízí také spoustu propagačních materiálů týkajících se nejen rekreačního vyžití, ale také ochrany přírody, jejichž cílem je upozornit návštěvníky na jedinečnost tohoto území z pohledu ochrany přírody, aby nedocházelo ke konfliktům s orgány ochrany přírody, neboť se v bývalém VVP Ralsko nachází množství chráněných a velmi cenných území, která je třeba chránit a zachovat v nezměněné podobě i pro generace následující.

Studovna

Informační prostor pro dospělé je koncipován jako studovna vybavená nejmodernější audiovizuální technikou, kterou může každý návštěvník využít. V tomto prostoru návštěvník najde dvě velké dotykové LCD obrazovky. Databáze informací je utříděna podle logiky vyhledávání klíčových slov. Současně jsou úrovně informací sestaveny tak, aby dávaly postupný přehled o celém regionu a po zvolení oblasti zájmu v dalších úrovních šly až k jednomu detailu komplexně popsanému a zpracovanému. LCD screeny jsou doplněny o možnost tisku vybraných informací na laserové tiskárně.

Expozice

Expozice informačního centra je věnována historii území bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody, a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.
V prostorech informačního centra je pamatováno i na nejmenší návštěvníky, pro něž je zde zřízen dětský koutek, jehož cílem je dětem představit dané území formou hry. Koutek je určen zejména pro děti předškolního věku. Děti zde mohou například zjistit rozpřažením rukou šířku rozpětí křídel dravců hnízdících v okolí nebo svou výškou stáří stromu. Mohou zde objevit lezeckou stěnu, která jim přiblíží přírodní zvláštnosti zdejšího regionu, pod níž je nejen pro bezpečnost dětí umístěna matrace, která je ve skutečnosti mýtinou, na které se děti dozvědí nejen o rostlinách z okolních lesů a luk, ale také o tom, jestli některé z nich nemohou způsobit alergii. A pokud dospělý či dětský návštěvník vstoupí v pravý čas do těch správných dveří, je přivítán bustou profesora Božetěcha Mimoně, který zůstával veřejnosti doposud postavou neznámou, v akademických kruzích však je osobou velmi váženou a uznávanou. Profesor Mimoň zavede svým slovem a listováním v místní kronice návštěvníky do historie zdejšího území, která se na chvíli stává jakoby skutečností… Nezapomene jim ani přiblížit a umožní také spatřit zdejší přírodní krásy, kterými se kraj právem pyšní. A pak je tu studna, naštěstí ne studna zapomnění, ale naopak umění a vědění. Jejím prostřednictvím jsou návštěvníci seznámeni s historií devatera řemesel, která utvářela lidské společenství v minulosti a snaží se o to i dodnes… Návštěvníkům je na závěr dovoleno nahlédnout také do jednoho z mnoha vynálezů profesora Mimoně, a to vynálezu, jež nese příznačné pojmenování mimohled…
Turistika a rekreace
Krajina v okolí Ralska, zejména oblast kolem Máchova jezera a Bezdězu, je turisticky velmi atraktivní a především v letních měsících silně frekventovaná. S otevřením bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko se návštěvníkům zdejšího kraje nabízí k poznání další malebný kout, v němž lze dosud nalézt partie zcela nenarušené přírody, která se zde zachovala právě proto, že tato oblast byla po dlouhá desetiletí veřejnosti nepřístupná.
Zdejší krajina poskytuje rekreační vyžití v nejrůznějších směrech – lze zde provozovat pěší turistiku, cykloturistiku, agroturistiku a v neposlední řadě také v současné době velmi oblíbenou a vyhledávanou hippoturistiku. Všechny tyto aktivity však musí být provozovány šetrně ve vztahu k životnímu prostředí, tak aby toto území zůstalo i pro další generace vyhledávanou a atraktivní oblastí. K tomu by měla přispět navrhovaná jednotná síť turistických tras, cyklostezek a hippostezek.
Režim cykloturistiky a turistiky je ze strany VLS ČR, s.p., divize Mimoň částečně omezen a regulován pouze ve dvou oborách – Židlov a Velký Dub, které se ve zdejší lokalitě nacházejí.
Nové turistické okruhy
Ve spojitosti s otevřením Informačního centra v Hradčanech (květen 2007) VLS ČR, s. p., divize Mimoň připravily, ve spolupráci s Klubem českých turistů – značkařským obvodem Česká Lípa, vyznačení tří zcela nových, různě dlouhých místních turistických okruhů v délce od 3,5 km do 16 km. Vycházkové okruhy zavedou návštěvníky do blízkého okolí Hradčanských stěn a Hradčanských rybníků. Každý si může zvolit trasu dle svého uvážení. Délkou prostřední z okruhů zavede návštěvníky do romantického zákoutí Hradčanských stěn, ten nejdelší potom vonícími borovými lesy přes Strážov do bukových porostů Velké Bukové a zpět až k hrázím Hradčanských rybníků. Nejkratší z okruhů má charakter naučné stezky, jejímž cílem je seznámit a upozornit návštěvníky na zajímavosti zdejšího území – jednotlivá zastavení (panely) stezky jsou věnována přírodním podmínkám Ralska, geologii Hradčanských stěn, borovému hospodářství, dřevinám, rostlinám, ptákům a savcům Ralska.
Lesní koutek Ralsko – stanice pro handicapované živočichy
Lesní koutek Ralsko se nachází jen pár metrů od Informačního centra. Maskotem lesního koutku je lišák, který zve k návštěvě zejména ty nejmenší, kteří zde mohou poznávat spoustu zvířecích kamarádů, které by v lese jen těžko zahlédly – muflonku, daňka evropského, laň jelena lesního, prase divoké, lišku obecnou, kunu skalní, psíka mývalovitého, krkavce velkého, kalouse ušatého, bažanta královského… Zvířata jsou v lesním koutku umístěna na doživotí, neboť jejich handicap by jim neumožnil ve volné přírodě přežít.
Koupání
Poznávání přírody na kole či pěšky si lze v letních měsících zpříjemnit koupáním v Hradčanském rybníku, který se nachází přímo v obci Ralsko – Hradčany, v těsné blízkosti Informačního centra. Pro vyznavače vodáctví se jistě nezapomenutelným zážitkem, plným romantiky a dobrodružství, stane projížďka meandry řeky Ploučnice.
Těšíme se na Vaši návštěvu!
Otevírací doba:
duben- červen – út-ne : 9-17
září- říjen-út – ne: 9-17
červenec-srpen – po-ne: 9-17
Kontakt:
Hradčany 458, Mimoň 47124
tel.: +420 736 528 948, +420 487 805 630
fax: +420 487 862 546
www.vls.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA