REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Hurá do jeskyní! Zahájení sezóny již 30. března.

Kam s dětmi
Hurá do jeskyní!

Jeskyně České republiky zahajují sezónu již 30. března 2013.
Na letošní rok připadají dvě významná výročí objevu jeskyní: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 100 let od svého objevu a Chýnovská jeskyně byla objevena dokonce před 150 lety…
Chýnovská jeskyně  byla objevena v malém selském lomu na jižním svahu Pacovy hory. V létě roku 1863 zde skalník Vojtěch Rytíř při práci upustil kladivo, které zapadlo do rozsedliny ve skále. Aby nástroj našel, musel se protáhnou do pukliny a překvapeně zjistil, že úzká štěrbina se mění v širokou chodbu, která pokračuje do hloubky. Zda lamač své kladivo našel, se zpráva již nezmiňuje, ale jisté je, že objevil vchod do jeskyně, v té době největší v Čechách.
ChýnovJiž několik dní po objevu kustodi Musea království Českého Antonín Frič a Jan Krejčí jeskyni zaměřili a zhotovili první mapu podzemních prostor. Objevitelský sestup popisují takto: „První, kdo se dovnitř odvážili, byli: Jan Strnad, dozorce nad vápnem, pak skalníci Josef Janů a Jan Švehla. Svítíce si dračkami prošli všechny chodby jeskyně, a ponejprv jen po delším bloudění opět cestu nazpět nalezli. …Odvážnými sáhodlouhými kroky sestupovali jsme po obrovských čili čertových schodech, ohromných to balvanech se stropu spadlých a tu se již z dáli zatřpytila voda, odrážejíc paprsky pochodní a oznamujíc nám, že se na nejhlubším místě jeskyně nalézáme.“
ChýnovOd roku 1865 začalo přičiněním rolníka Josefa Rothbauera zpřístupňování  jeskyně. Ten prokopal usazeniny, do strmých úseků umístil žebříky a úpravou vchodu umožnil již roku 1968 prohlídku prvním návštěvníkům. Jeho vnuk Václav Rothbauer se zasloužil o velmi citlivé a romantické zpřístupnění zbudováním kamenných schodišť a  můstků. Roku 1952 pak byla celá trasa elektrifikována. Jeskyně přitahovala a přitahuje stále více návštěvníků, což přineslo nutnost komplexní rekonstrukce prohlídkové trasy. Ta proběhla v období 2006 – 2007 a byla během ní provedena celkové výměna elektroinstalace, byly zpřístupněny další prostory a hlavně vybudována nová výstupní štola. Nadále se však jeskyně zachovává svůj historický ráz zpřístupnění a zůstává romantickou vycházkou do historie.
Chýnov - zajímavé místo na výletJejí složitý krasový systém vznikl v hrubozrnných krystalických vápencích a nekrasových horninách – amfibolitech a erlánech – korozní a erozní činností vody v masivu Pacovy hory. Jeskyně téměř postrádá krápníkovou výzdobu, tuto však zcela vynahrazuje unikání modelace stěn a zejména jich barevnost. Ne nadarmo se jí kdysi říkalo „Malovaná jeskyně“. Díky speleologickému průzkumu se na mapě jeskyně každým rokem objevují nově zakreslené prostory. Dosavadní pohled na systém Chýnovské jeskyně se výrazně změnil průzkumem trvale zatopených  částí, započatý roku 1982. Potápěčům se podařilo objevit rozsáhlé prostory až 45 metrů pod hladinou podzemního toku a výzkum zdaleka není u konce.
Jeskyně je významným zimovištěm 10 druhů netopýrů žijících na území České republiky a v jeskyni trvale žije řada bezobratlých živočichů. V současné době je nejdéle veřejnosti zpřístupněnou jeskyní České republiky. Je také jako Národní kulturní památka zařazena do evropské sítě chráněných území soustavy NATURA 2000.

Jeskyně České republiky
V České republice je téměř 4000 jeskyní. Čtrnáct z nich je zpřístupněno veřejnosti.
V Libereckém kraji najdeme Bozkovské dolomitové jeskyně, ve Středočeském Koněpruské jeskyně a v Jihočeském Chýnovskou jeskyni. Na jihu Moravy v Mikulově se nachází Jeskyni Na Turoldu a v Moravského krasu je zpřístupněno  pět jeskyní – Punkevní jeskyně s propastí Macochou, Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Jeskyně Výpustek. V Olomouckém kraji to jsou Mladečské jeskyně, Javoříčské jeskyně, Jeskyně Na Špičáku, Jeskyně Na Pomezí a Zbrašovské aragonitové jeskyně.
Jeskyně jsou i v letošní sezóně připraveny na své návštěvníky a obdivovatele (letos již od 30. března!), ale nezahálely ani přes zimní měsíce. Správa jeskyní České republiky (SJ ČR) svojí účastí na několika veletrzích cestovního ruchu (Tour Salon Poznan, Regiontour Brno, Holiday World Praha a ITF Slovakia Tour Bratislava) seznamovala veřejnost s novinkami pro letošní sezónu. Prezentovala zde přehled nabídek všech čtrnácti zpřístupněných jeskyní spolu s novinkami v prohlídkových trasách a připomněla také adrenalinovou zážitkovou trasu ve Sloupsko-šošůvských jeskyních – „Po stopách J. A. Nagela“.
Během veletrhů v Brně a Praze se konala na stánku SJ ČR vědomostní soutěž o našich zpřístupněných jeskyních, která trvala do konce února. Po ukončení soutěže   proběhlo losování za účasti ředitele SJ ČR RNDr. Jaroslava Hromase. Zhruba dvě třetiny odpovědí byly správné, což svědčí o dobrých znalostech soutěžících. Byli vylosováni výherci, kteří obdrželi drobné upomínkové předměty.
Na letošní rok připadají dvě významná výročí objevu jeskyní: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 100 let od svého objevu a Chýnovská jeskyně byla objevena dokonce před 150 lety. Obě jeskyně chystají informační, kulturní a vzdělávací programy, které poběží po celou hlavní sezónu.
Z právě probíhajících kulturních akcí na téma jeskyně bychom vás rádi upozornili na  výstavu fotografií R. Mlejnka a J. Rejla „Kořenové krápníky“, která je instalována od 15. března do 30. dubna 2013 v polské Szczelince nedaleko lázeňského městečka Kudowa-Zdrój.
Mnoho dalších informací o jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na našich webových stránkách www.caves.cz
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA