REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka

Hradec Králové láká na netradiční zážitky

Bílá věž v Hradci Králové
Město na soutoku Labe a Orlice, centrum duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech, které bývalo sídlem českých královen, díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu na začátku 20. století získalo přívlastek „salon republiky“. Protože architektonické památky mapují období od gotiky až po současnost, slouží město jako učebnice architektury pod širým nebem.
Objevte krásy Hradce Králové z ochozu Bílé věže
Po dvouleté rozsáhlé a zdařilé rekonstrukci se otevřela dominanta města Hradce Králové – Bílá věž. Téměř 72 metrů vysoká věž ze světlého hořického pískovce je jedním z nejvyšších bodů širokého okolí.  Její vyhlídkový ochoz otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.
Bílá věž_hodinový strojVe svých útrobách ukrývá třetí největší zvon České republiky Augustin, původní hodinový stroj Josefa Božka a díky velkorysé rekonstrukci uskutečněné městem Hradec Králové i unikátní skleněný model věže a moderní audiovizuální technologii, která při výstupu na věž přináší nepřeberné množství příležitostí pro zábavu i poučení.
Tématem prohlídkových programů je „Historie Bílé věže“ a „790 let od první písemné zmínky o městě Hradec Králové“. Zážitkový program poběží při nočních prohlídkách, svítáních na Bílé věži a při zvonění na zvon Augustin.
Více informací na www.bilavez.cz.

Proleťte se vesmírem v digitálním planetáriu

Digitální planetáriumNa špičkové technologie láká do Hradce Králové od roku 2015 také moderní digitální planetárium, které vyrostlo v těsné blízkosti královéhradecké hvězdárny. Jeho srdcem je kruhový sál s nakloněným hledištěm a kapacitou více než devadesáti sedadel. Můžete se tak nechat okouzlit prostorovou projekcí hvězdné oblohy na polokulové projekční ploše nebo vědeckými videofilmy. V prostorách kolem centrálního sálu pak naleznete interaktivní výstavy, momentálně s tématy „Mikrosvět – makrosvět“ a „Energie – její formy a přeměny“. V současnosti je královéhradecké planetárium nejmodernější v České republice. V sousední hvězdárně probíhají pozorování Slunce a večerní pozorování. Od budovy hvězdárny se můžete vydat na Planetární, nebo Galaktickou stezku, které vás dovedou až do městských lesů a ještě se dozvíte mnoho zajímavého o objektech naší planetární soustavy a Galaxie.
Více informací na www.astrohk.cz.
Kulturní, sportovní a společenské akce
Aktuální nabídku naleznete na www.hkpoint.cz a www.calendariumregina.cz.
Památky a zajímavosti
Katedrála Svatého Ducha
Majestátní gotická cihlová stavba katedrálního kostela Svatého Ducha byla pravděpodobně založena roku 1308 královnou Eliškou Rejčkou.
V roce 2007 byly instalovány do Královské předsíně busty českých královen Elišky Rejčky a Elišky Pomořanské, které se významně zasloužily o založení a dostavbu katedrály.
www.diecezehk.cz

Muzeum východních Čech

Monumentální budova muzea, národní kulturní památka, byla realizována podle plánů architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912.
www.muzeumhk.cz
Labské kolesové parníčky
Téměř hodinová okružní plavba na parníčcích Královna Eliška a Primátor Ulrich umožňuje originální pohled na hradecké dominanty a romantická zákoutí labských břehů.
www.paroplavba.wz.cz
Dětská železnice
V parčíku u Smetanova nábřeží na 430 m dlouhé železnici vedoucí přes dva mostky vozí mašinka děti za příznivého počasí.
www.nabreziparomilu.cz
Městské lázně – aquacentrum
Městské lázně jsou významnou památkou moderní architektury z 30. let minulého století. Uvnitř se nachází zábavní vodní park s množstvím atrakcí a s dodnes funkčním technickým unikátem umělým mořským vlnobitím. Navštívit můžete i přilehlý padesátimetrový plavecký bazén.
www.snhk.cz
Informační centrum obnovitelné zdroje – Hučák
Informační centrum Obnovitelné zdroje se na¬chází v budově secesní labské elektrárny, zvané Hučák. V expozici naleznete ukázky vodních turbín, v interaktivní části pak spoustu informací o alternativních zdrojích energie. Zároveň je zde pro zájemce možná i prohlídka skutečné malé vodní elektrárny.
www.cez.cz/hucak
Jiráskovy sady
Jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdeme zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století.
Jižní terasy
Příjemná parková úprava jižních teras, které jsou součástí pásu kolem historického jádra města, se nachází mezi dvěma slavnými schodišti, empírovým Bono publico a betonovým, ve stylu individualistické moderny, od Josefa Gočára.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Původně jesuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie postavil v letech 1654-66 Carlo Lurago. www.diecezehk.cz

Galerie moderního umění

Galerie moderního umění patří k nejvýznamnějším galeriím v České republice. Základní expozice je zaměřená na české výtvarné umění 20. století. Galerie moderního umění je uzavřena do jara roku 2016 z důvodu rekonstrukce budovy.
www.galeriehk.cz
Muzeum panenek
Stálá výstava panenek od roku 1900 až do současnosti.
www.panenkarium.cz
Labyrint divadla Drak
Labyrint sídlí v sousedství divadla a kromě stu¬diové scény nabízí netradiční muzeum loutek a divadelní laboratoř.
www.draktheatre.cz

Šimkovy sady

Rozlehlý rekonstruovaný park uprostřed města nabízí šest kilometrů stezek vhodných pro pěší, cyklisty i in-line bruslaře. V parku naleznete dvě dětská hřiště, skatepark, parkové grily, v sezóně půjčovnu loděk a občerstvení v původním objektu rotundy.
Koupaliště a wellness studio Flošna
Koupaliště Flošna a wellness zóna se nachází v bezprostřední blízkosti centra města.
www.snhk.cz
Botanická zahrada léčivých rostlin
Botanická zahrada byla založena se vznikem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako vý¬ukový pavilon v roce 1969.
www.faf.cuni.cz

Obří akvárium

Obří akvárium s podvodním tunelem nabízí svým návštěvníkům bezprostřední kontakt s tropickou přírodou.
www.obriakvarium.cz

Městské lesy

Naučné a pohádkové stezky, trasy různé náročnosti pro cyklisty, in-line bruslaře, sportovce a turisty, případně i jezdce na koni, v zimě upravované trasy pro běžkaře. Možnost koupání nabízí Stříbrný rybník a Biřička, v některém ze tří krytých ohnišť lze grilovat.
Tištěnou mapu získáte v informačních centrech, případně přímo u vybraných přístupových cest do lesů, interaktivní mapu na: www.hradeckralove.org/hradec-kralove/mapy.
www.mestske-lesy.cz

Stříbrný rybník

Rekreační a kempový areál se nachází v krásné přírodě novohradeckých lesů a přírodního parku Orlice. V areálu je k dispozici dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal, stolní tenis, lanové a zábavní centrum, půjčovna lodiček a šlapadel.
www.stribrny-rybnik.cz
Šrámkův statek v Pileticích
Roubená budova spolu s dalšími dřevěnými hospodářskými stavbami patří mezi ojedinělé památky původní lidové architektury 19. století na Královéhradecku. Probíhají zde různé kulturní programy, součástí areálu je stylová restaurace a cyklisté jsou zde vítáni.
www.sramkuvstatek.cz

Festivalpark

Multifunkční areál Festivalpark je unikátní projekt vytvořený pro hudební, kulturní a sportovní akce. Domovskou základnu zde mají festivaly Hip Hop Kemp a Rock for People. Součástí Festivalparku je autodrom CzechRing se třemi okruhy a unikátním mimoúrovňovým křížením.
www.festivalpark.cz

Tongo rodinný zábavní park

Pro nejmenší děti je připraven velký hrací koutek se skluzavkami, prolézačkami a vozítky, na kterých mohou projíždět celé zařízení. Větší děti a dospělí zde najdou lezeckou stěnu, obří šplhací vulkán, trampolíny, dělovou arénu, skluzavky, tobogan a mnoho dalšího.
www.tongohradec.cz
Muzeum Petrof
Zcela mimořádná expozice hudebních nástrojů. Naleznete zde unikátní klavíry, pianina, harmonia – skutečná mistrovská díla klavírního řemesla. Prohlídku Muzea PETROF je možné po předchozí domluvě spojit s prohlídkou ve Výrobě PETROF.
www.petrof.cz/muzeum-petrof.html
Procházkové okruhy
Celkem 4 procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města. Na každé trase najdete orientační stojany s informacemi o nejzajímavějších stavbách, které můžete kolem sebe vidět. Navíc si můžete porovnat, jak město vypadalo před lety, díky historickým fotografiím na stojanech prvního, druhého a třetího okruhu. Příznivci chytrých mobilních telefonů mohou sledovat trasu okruhu v interaktivní mapě aplikace InCity anebo se zapojit do outdoorové hry Munzee. Pro zvídavé děti je připravena brožurka Hradec Králové hrou. Druhý, třetí i čtvrtý okruh si můžete projet i na kole.
www.hradeckraloveorg.cz/turista
Turistický vláček
Turistický hradecký vláček, vyjíždějící od budovy Muzea východních Čech, vás proveze centrem města a přiblíží vám jeho historii a atraktivní místa. V jízdním řádu naleznete i trasu do městských lesů.
www.dpmhk.cz
Cyklostezka Hradec Králové – Kuks
26 km dlouhá stezka je vhodná pro běžná kola i s dětskou sedačkou nebo vozíčkem pro děti.
www.cyklohradec.cz
www.hradeckralove.org
www.ic-hk.cz
018_hradec_kralove
Zdroj fotografií: archiv města
 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA