REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Hračkobraní na Zámku v Kamenici n. Lipou

(9. – 13. 7. 2008) III. ročník HRAČKOBRANÍ FESTIVALU HRAČKY Z PŘÍRODNÍHO MATERIÁLU NA ZÁMKU V KAMENICI NAD LIPOU
Ve dnech 9. – 13. 7. proběhne na zámku v Kamenici nad Lipou již třetí ročník festivalu, zaměřeného na propagaci české hračky z klasického přírodního materiálu, jehož pořadatelem je Správa kulturních zařízení Města Kamenice nad Lipou. Jedná se o prázdninovou akci pro celou rodinu, která svým návštěvníkům nabízí přehlídku hraček, výrobců či návrhářů hraček z přírodního materiálu a je určena těm, kteří chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas, udělat radost nákupem nové hračky nebo získat inspiraci pro šikovné ruce, ale i těm, kteří se hračkou profesionálně zabývají. Hlavním impulsem pro konání festivalu je snaha o obnovu veřejné důvěry k české hračce z přírodního materiálu.
Záštitu festivalu udělili: Mgr. Václav Jehlička, ministr kultury ČR; RNDr. Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina; Mgr. Milan Šmíd, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR; Tomáš Töpfer, senátor Senátu Parlamentu ČR.
HLAVNÍ FESTIVALOVÉ DNY 9. – 13. 7. 2008
v rámci doprovodného kulturního programu může návštěvník od středy až do neděle na zámku i v zámecké zahradě
■ shlédnout pohádková představení profesionálních i amatérských loutkových divadelních souborů
■ na nádvoří zámku navštívit trh s prodejem hraček z přírodního materiálu a dalších rukodělných výrobků, zároveň uvidět i výrobu či zdobení hračky
■ pohrát si s hračkami v zámecké herně
■ v hračkářské dílně se seznámit s výrobou hračky, navrhnout svou hračku a pokusit se ji vyrobit z připravených textilních i dřevěných polotovarů
■ zúčastnit se různých soutěží v rámci doprovodného programu s názvem HRAČKOHRANÍ
PO CELOU LETNÍ SEZÓNU (ČERVENEC – ZÁŘÍ)
se může návštěvník seznámit s pestrou prezentací vtipných, nápaditých hraček z přírodního materiálu, které jinde jen tak neuvidí.
Hračky pocházejí z dílen výtvarníků Asociace hračka. K vidění budou kinetické hračky Svatopluka Krále zapůjčené ze sbírky Národního technického muzea v Praze.
Svou hračkářskou tvorbu předvedou opět střední školy:
Vyšší odborná a střední umělecká škola textilních řemesel z Prahy 1
Vyšší odborná a střední uměleckoprůmyslová škola z Prahy 3
Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín
Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště
Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout kolekci hraček oceněných značkou Správná hračka – vybráno odborníky. Kolekci historických hraček vystavuje sběratelka Milada Kollárová z Brna a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Textilní hračky představuje firma Šapitó z Raspenavy u Liberce, stavebnice dřevěných domků pak firma Walachia s.r.o. Zlín. Originální dřevěné hračky pocházejí z dílny soukromého výrobce Miroslava Nedělky z Velké Losenice.
Letošní ročník festivalu je zaměřen na práci pro a s handicapovanými občany. Návštěvníci se mohou seznámit s prací obecně prospěšné společnosti Ovečka v Českých Budějovicích (sdružení rodičů dětí s Downovým syndromem) nebo dřevěnými hračkami z chráněných dílen Gerlich Odry a občanského sdružení Mihapa v Jihlavě.
HOSTITELEM SETKÁNÍ
je malebné město KAMENICE NAD LIPOU na rozhraní jihočeského kraje a KRAJE VYSOČINA. Město Kamenice nad Lipou se HRAČKOBRANÍM hlásí a zároveň spojuje dva velmi důležité momenty z regionální historie: Kamenice nad Lipou byla sídlem tzv. Hračkářské školy (Státní cvičné dílny hračkářské) a zároveň kamenický zámek sloužil coby ozdravovna více jak 50let dětem. Proto nalezl festival hračky, věnovaný hlavně dětskému návštěvníkovi, své místo právě v Kamenici nad Lipou.
ZÁMEK V KAMENICI NAD LIPOU
je pozdně klasicistní stavbou nacházející se ve středu města, se zbytky původního hradu. Svobodní páni z Geymüllerů byli do roku 1945 posledními soukromými majiteli zámku, objekt byl poté využit jako státní dětská ozdravovna. V roce 1998 byla její činnost ukončena a zámek přešel do správy Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které přistoupilo v letech 1998 až 2004 k celkové rekonstrukci. V jižním křídle zámku má pronajaty prostory Město Kamenice nad Lipou a Městské muzeum v Kamenici nad Lipou. Zámek je v části přiléhající ke své jižní straně doplněn o zámeckou zahradu a park.
Vysočina; Město Kamenice nad Lipou; EDSCHA BOHEMIA s. r. o; INDES INVEST s. r. o.; I. Kamenická stavební a obchodní firma s. r. o.; Kasalova pila s. r. o.; WALDVIERTEL SPARKASSE; Dřevozpracující družstvo Lukavec
Další informace naleznete na:
www.hrackobrani.cz
Kontaktní osoby pro další informace:
Alena Kůrková
SKZM Kamenice nad Lipou
E-mail: [email protected]
Tel.: 565 432 512
Mobil: 605 162 351

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA