REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora

Harrachov – relaxace a zábava pro každého

Horské městečko s mnohaletou tradicí se rozkládá v údolí říčky Mumlavy, pod Čertovou horou, která je protkána sjezdovkami a i v létě je tu v provozu lanová dráha, která vede na samotný vrchol kopce. Harrachov je tak dokonalým místem pro odpočinek, zábavu i sportování a na své si tu přijdou všechny věkové kategorie návštěvníků. Od těch nejmenších až po seniory, kteří míří do střediska za odpočinkem. 

Městečko je plné atrakcí, sportovišť a hřišť pro děti každého věku. Mohou se vydovádět na bobové dráze, v lanovém parku, na umělé lezecké stěně nebo třeba na minigolfu. Největší dětský park se rozkládá u dolní stanice lanové dráhy vedoucí na Čertovu horu přímo z centra městečka. Vévodí mu obří nafukovací trampolína, kterou milují všechny děti, batolata i odrostlí školáci. V areálu je také velký dřevěný hrad, skákadlo, balanční slackline a také indiánský tenis. Na hřiště je dokonalý výhled z terasy přilehlé restaurace Stone a tak si tohle místo pochvalují i rodiče, kteří mohou od kávy či drinku v klidu sledovat děti, jak si hrají. 

Harrachov je rovněž krásným místem pro procházky a výlety. Údolí říčky láká ke kratším procházkám a pro ty, kteří se chtějí i něco dozvědět, vedou Harrachovem naučné stezky. Včelí stezka mapuje historii včelařství a výroby medu, liščí dětem objasňuje detaily ze života lišek a mnohá dobrodružství se dají zažít na cestě po stopách harrachovských menhirů. Většina procházek se dá zvládnout i s kočárkem a nejsou fyzicky náročné. Těm, kteří se chtějí vydat na větší výlet, dobře poslouží lanová dráha, která jezdí na Čertovu horu každou půl hodinu a usnadní a zpříjemní cestu do kopce výletníkům i těm, kteří vyrážejí na delší hřebenovou túru. Po cestě lanovkou si navíc můžete prohlédnout Mamutí můstek v areálu velkých skokanských můstků. 

REKLAMA

Plochý, a tedy poměrně rozlehlý vrchol Čertovy hory, je sám o sobě místem, které stojí za návštěvu, kde můžete posedět, zarelaxovat, nebo si udělat malý piknik na vrcholu některé ze sjezdovek, odkud jsou překrásné výhledy do krajiny. Je ale především místem odkud se můžete vydat na cestu a vybrat si z nepřeberného množství vycházek, výletů a túr. Hory a příroda jsou tu prostě na dosah každému, od rodin s malými dětmi v kočárcích až po náročné turisty, kterým Harrachov slouží jako výchozí bod pro delší túru.

Od horní stanice lanovky se dá vyrazit hned na několik okruhových tras. Na samotném vrcholu Čertovy hory stojí za shlédnutí hned několik obřích balvanů – menhirů, jenž jsou součástí harrachovské menhirové stezky. Lemují prakticky celý malý okruh, který se vine po vrcholu kopce a můžete se tak rozhlížet na všechny světové strany, najdete na něm i vyhlídku, z níž je krásně vidět na městečko vinoucí se v údolí, ale také na hřebeny polských Krkonoš. 

REKLAMA

O něco delší je výlet, který vede přes horní část modré sjezdovky, směrem na Studenov a cestou, z níž si prohlédnete Rokytnici až k vyhlídce na červené sjezdovce, kde můžete obdivovat hřebeny Jizerských hor a při dobré viditelnosti dohlédnete až na Ještěd, vystoupáte posledních pár desítek metrů zpět k horní stanici lanovky a můžete se zase svézt dolů sedačkou. A pro ty, kterým nevadí prudké klesání, je jako na míru naplánovaný sestup z Čertovy hory dolů do Harrachova. Cesta vede okolo skokanských můstků a dostanete se zpět do centra městečka. Pro zdatnější je to i s cestou lanovkou nahoru výlet přibližně na hodinku.

Mezi nejoblíbenější celodenní výlety s návratem do městečka patří trasa z Čertovy hory přes Janovu skálu na Studenov, Ručičky a Dvoračky a vrátit se můžete přes Krakonošovu snídani kolem Mumlavy do Harrachova. Celý výlet se dá zvládnout s terénním kočárkem a na Dvoračkách navíc čekají výtečné borůvkové knedlíky i dobré pivo. Na své si tak přijde celá rodina ☺

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA