Goyovy vize

Goyovy vize


Výstava Francisca Goyi vznikla na základě dohody mezi Národní galerií a Museem Kampa.
Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových zapůjčuje Národní galerii významnou kolekci obrazů a kreseb Františka Kupky, zatímco Národní galerie zapůjčuje Museu Kampa zhuštěný výběr z pozdních grafických cyklů Francisca Goyi, který je v majetku Grafické sbírky.
Listy vznikly až po malířově padesátce, kdy se zotavoval z vážného onemocnění, po němž ztratil sluch a po němž se mu značně zhoršil zrak. V té době se ještě zvýraznila umělcova představivost, která se projevila v následujících grafických cyklech.
Prvním z nich byly Rozmary (Caprichos), ve kterých autor vystihuje groteskní scény, tíživé přízraky a vidiny. Jeho grafický projev je už v tomto prvním cyklu velmi expresivní, umělec v něm dosáhl výrazné zkratky, rozvíjí v něm fantazii. Dokázal spojit výhody jednoduché a soustředěné linky čárkového leptu a živé plochy ztvárněné akvatintou. Tyto dvě techniky tisku z hloubky ostatně šťastným způsobem uplatnil i ve všech třech následujících vystavených cyklech. Dalším jsou Hrůzy války (Desastres de la guerra), ve kterých vyjádřil utrpení lidí za napoleonských válek, kdy Francouzi okupovali Španělsko. Tehdy ovšem vyšel z prožitku reality, kdy ani nebylo třeba přílišné obrazotvornosti. Listy tohoto cyklu vyšly v souborném vydání až pětatřicet let po malířově smrti. Staly se dramatickým záznamem každodenních příběhů spojených s krutým násilím okupačních vojsk. Dalším cyklem se staly Býčí zápasy (Tauromaquia), jejichž atmosféru umělec důvěrně znal a které od mládí sledoval. Také se jich sám aktivně zúčastňoval. Posledním Goyovým cyklem dokončeným ještě ve Španělsku jsou Rozpory – Přísloví (Disparates – Proverbios). Pocházejí z posledního období, kdy byl Goya odloučen od společnosti v důsledku svého ohluchnutí. Tehdy se ještě víc rozvinuly jeho groteskně dramatické vize, jeho až neuvěřitelné představy, které jsou v moderním umění srovnatelné snad jen s grafikami a kresbami Alfreda Kubina, rakouského umělce narozeného v Čechách.
Jiří Machalický
Doprovodný program:
Pravidelné dílny pro rodiny s dětmi
Koment ovaná prohlídka
11. 9. 2012 s historikem umění prof. Romanem Prahlem – 18.30 hodin
Datum konání: 29.6.2012 – 30.9.2012
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin
Museum kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 2, Praha 1 – Malá Strana, 11800
tel: 257 286 147,
email: info@museumkampa.cz
www.museumkampa.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama