Filmové Svátky hudby

Filmová hudba z pohádek - kam s dětmi v Praze

Filmová hudba z pohádek


Cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, pod jehož hlavičkou se v období od října do května koná devět komorních koncertů, nabízí kromě klasických setkání s komorní hudbou i koncerty s neotřelou a více populární dramaturgií.
V březnu (12. 3. 2013) zazní v podání renomovaných tuzemských umělců a mladých talentů na pódiu Pražské konzervatoře hudba z filmových pohádek.
Ikonou české filmové hudební tvorby je osobnost Václava Trojana (1907–1983) a právě ukázky z jeho tvorby tvoří osu březnového koncertu. Trojan poznal v dětství jako syn fotografa důvěrně prostředí malého města a vesnice v poděbradském a staroboleslavském kraji, kde slýchal hrát venkovské muzikanty a také se sám začal věnovat hudbě pod vedením místních hudebníků. Později byl vokalistou křížovnického kláštera v Praze a po gymnaziálních studiích se vzdělával na pražské konzervatoři, kde mezi jeho učiteli byli Bedřich Antonín Wiedermann (varhany), Otakar Ostrčil a Pavel Dědeček (dirigování) a Jaroslav Křička (skladba). V dalších dvou letech studoval na mistrovské škole kompozici u Vítězslava Nováka a Aloise Háby. Počátky jeho umělecké kariéry jsou spjaty s rozhlasem. Zvláštní Trojanův cit pro realismus, spojený s poetickým viděním, se výborně uplatnil ve spolupráci s režisérem Jiřím Frejkou, s nímž ve čtyřicátých letech připravil několik inscenací pro Národní divadlo a Divadlo Urania. Do světa pronikla Trojanova hudba nejvíce ve spojitosti s loutkovými filmy Jiřího Filmová hudba z pohádek - kam s dětmi v PrazeTrnky. Špalíček si odnesl zvláštní cenu z Valencie (1962). Princ Bajaja Národní filmovou cenu za umělecké zpracování (1950), Sen noci svatojánské byl oceněn Státní cenou Klementa Gottwalda (1960), ale obdržel také cenu Mercurio d’Oro a stříbrnou medaili od mezinárodního sdružení CIDALC (1962), jež Václavu Trojanovi udělilo zlatou medaili za celé jeho dílo v oblasti filmové hudby a zvláštní cenu za gramofonovou nahrávku hudby k filmu Špalíček. V loutkovém zpracování ožil i Haškův román Osudy dobrého vojáka Švejka. Duše Trnkových loutek ožívá Trojanovou hudbou, jí je nesen celý děj, ona i nahrazuje mluvené slovo a je proto přirozené, že žije také mimo film, ve formě orchestrálních a komorních suit. Hudba Václava Trojana je většinou založena na durové diatonice, která je bohatě chromatizována. Rymus bývá jednoduchý a pravidelný, často vychází z českých tanců. Tradici věrná je Trojanova práce s tématem i výstavba hudebních ploch na základě kontrastu. Instrumentace je velmi barvitá, využívá se v ní širokého rejstříku vokálních i instrumentálních barev včetně málo obvyklých nástrojů a souznění na příklad pikoly a anglického rohu. Výraz Trojanovy hudby je většinou radostný až žertovný, nese stopy poetičnosti a cudnosti lidové písně. Kromě ukázky z Prince Bajajy zazní na koncertu i hudba z Císařova slavíka ad.
Filmová hudba z pohádek - kam s dětmi v PrazeNa koncertě vystoupí Václav Hudeček, Radim Kresta – housle, Ladislav Horák – akordeon, Petr Paulů – kytara a nejlepší studenti konzervatoře – Matouš Pěruška – housle, Anna Klimundová – kytara a Milan Řehák – akordeon. Recitátorem večera bude Dalimil Klapka.
Závěr konzervatorního cyklu v rámci jednadvacátých Svátků hudby bude v březnu patřit osvěžením v podobě setkání Václavem Hudečkem, který se poněkud netradičně představí jako host populárního Čechomoru (14. 5. 2013). 17. dubna se navíc uskuteční ještě slavnostní koncert v kostele sv. Šimona a Judy, na němž se do cyklu po roce vrátí světově proslulý hornista Radek Baborák.
Chcete-li si vychutnat opravdové svátky hudby, nenechte si tedy ujít další koncerty letošního ročníku cyklu Svátky hudby v Praze, které pro vás budou připraveny v novém roce. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.
Filmové Svátky hudby,  
úterý 12.3. 2013, nový sál Pražské konzervatoře, 19.30 hodin

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama