REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Fatra má nové nafukovací hračky, představí je na Designbloku

Fatra představí nové hračky
Fatra představí nové hračky

Rok 2013 bude pro výrobu hraček v Napajedlech přelomový, neboť se v jeho dílnách začnou po dlouhých desetiletích vyrábět nové nafukovací hračky.
K retro edici hraček Libuše Niklové totiž přibudou čtyři hračky navržené mladými českými designéry. Formule, Pes Bulík, Traktor a Koza tak doplní červeného buvola nebo žlutou žirafu, které si již získaly obdiv nejen dětí, ale také milovníků kvalitního designu.
Na Niklovou naváží Jan Čapek a manželé Kozovi, potisk míčů navrhla Zuzana Lednická
Fatra začala ve vývoji nových hraček spolupracovat s mladými českými návrháři, kteří si již získali renomé na české designérské scéně. Jan Čapek (1976), autor Formule a Psa Bulíka, navrhnul v minulosti novou sportovní PET láhev pro Mattoni nebo PET láhve pro pivovarskou skupinu Plzeňský prazdroj. Jerry Koza (1976), který se svou manželkou Annou navrhli Traktor a Kozu, je spojen hlavně s Ateliérem SAD. Ten naposledy zaujal rekonstrukcí vnitřních prostor Žižkovského televizního vysílače. Anna Kozová (1982) získala cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku za redesign chirurgických nástrojů pro firmu Beznoska. Od roku 2008 navrhuje pro značku Trash Made limitované kolekce z elektroodpadu.
thumbnail-400267-kozovi-traktorJe jistě zajímavé, že manželé Kozovi společně pracují vždy pouze při navrhování hraček – v roce 2008 získali ocenění na Designbloku za své odrážedlo Torpédo a nyní se jejich profesní cesty opět protnuly, tentokrát díky Fatře Napajedla.
Čtveřici nových hraček doplní také nové potisky nafukovacích míčů, jejichž autorkou je grafička Zuzana Lednická (1974) ze Studia Najbrt. Ta původně vystudovala navrhování a technologii výroby hraček. Její grafika potisků navazuje na jednoduchý design Libuše Niklové, která si často kromě návrhů hraček samotných připravovala také jejich potisky.
Bulík má sundavací obojek, skrz kola Traktoru si mohou děti povídat s rodiči
thumbnail-400267-capek-formuleNové čtveřice hraček se od těch klasických z Fatry liší nejen v designu, ale i ve své funkčnosti. Samotní návrháři se při své práci inspirovali u Libuše Niklové a její odkaz pak dále rozvíjeli. Děti (a dospělí) se tak mohou těšit třeba na to, že psovi Bulíkovi sundají obojek, nebo že se skrz průhledné oči Kozy podívají do tajemného vnitřního prostoru zvířete. Traktor zase nabízí možnost, aby si děti mohli s rodiči povídat přes tunel u zadních kol.
Světová premiéra proběhne v Praze na Designbloku
Tradiční událost mezi milovníky designu a módy – Designblok bude místem, kde budou veřejnosti poprvé fyzicky představeny nové nafukovací hračky, v termínu od 7. do 13. října. Expozici Fatry Napajedla navrhl Jerry Koza, návštěvníci si v ní prohlédnou všechny v současnosti vyráběné retro hračky Libuše Niklové i čtyři nové nafukovací hračky. Zároveň s nimi se také opět thumbnail-400267-kozovi-kozaobjeví tři úchopové hračky – Sluníčko, Micinka a Punťa. Ty pochází z roku 1974 a Libuše Niklová je navrhla pro nejmenší děti a kromě důvtipného tvaru, aby se jim dobře držely, je obohatila o půvabné barevné potisky. Tyto tři hračky se zatím neprodávají, ale pokud o ně během Designbloku veřejnost projeví zájem, Fatra je též opětovně zařadí do výroby.
Toto vše najdete v prostoru Superstudia Nákladového nádraží Žižkov, v expozice F 201. Superstudio bude otevřeno každý den od 10 – 21 hodin (v neděli pouze do 19 hodin).
Zdroj:
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA