REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Europa Jagellonica – Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců 1386-1572

Europa Jagellonica

Česko-německo-polský výstavní projekt představuje umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a raného novověku poprvé v širokých mezinárodních souvislostech.
Svým způsobem tak navazuje na divácky úspěšnou výstavu Karel IV. císař z Boží milosti, kterou v letech 2005/06 v Metropolitním muzeu v New Yorku a na Pražském hradě vidělo na 250.000 návštěvníků.
Výstava Europa Jagellonica (Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců 1386-1572) bude v Kutné Hoře (GASK) od 20. května do 30. září 2012

Sto dvacet muzeí z celého světa zapůjčí do Kutné Hory 350 uměleckých děl, která budou dokumentovat kulturní rozkvět v době pozdní gotiky a rané renesance na území dnešního Česka, Slovenska, Polska, Litvy, Chorvatska a Maďarska za vlády králů z dynastie Jagellonců. Fascinující projekt představil ve středu na tiskové konferenci jeho autor, historik umění Jiří Fajt působící v Lipsku a v Berlíně.
Výstava bude v Kutné Hoře letos od 20. května do 30. září, na podzim se přestěhuje do Varšavy a v příštím roce do Postupimi. Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Mistr Litoměřického oltáře, Veit Stoss a Pavel z Levoče jsou hlavními osobnostmi, které tu budou zastoupeny výjimečnými malířskými a sochařskými díly. Kutná Hora byla vybrána proto, že těžba stříbra ve zdejších dolech kolem roku 1500 umožnila velkorysé sponzorství mnoha jagellonských mecenášů.
Ze zahraničí se výstavy mj. účastní Thyssen-Bornemisza Museum v Madridu, Bibliothéque National de France v Paříži, British Museum v Londýně, Kunsthistorisches Museum ve Vídni, Staatliche Museen v Berlíně, Bodleian Library v Oxfordu, Ontario Art Gallery v Torontu, dále pak všechna historická a umělecká muzea v Budapešti, Krakově a ve Varšavě.
Z české strany půjčí svoje poklady deset státních galerií a památkových objektů a četné církevní instituce, jejichž zápůjčky zaštiťuje arcibiskup Dominik Duka. Katedrála v Hnězdně a v Záhřebu do Kutné Hory přiveze celý svůj chrámový poklad.
Návštěvníci si budou moci koupit vstupenky na výstavu i v předprodeji, a to v informačním centru Středočeského kraje v Husově ulici v Praze, kde bude k vidění i „ochutnávka“ v podobě komorní expozice uvádějící téma hlavní výstavy v Kutné Hoře. Na tzv. pas bude možné navštívit se slevou doprovodné akce, které se v rámci výstavního projektu Europa Jagellonica uskuteční na 54 památkových objektech po celé České republice, zejména na hradech, které pocházejí z doby Jagellonců.
GASK – Galerie Středočeského kraje
Barborská 51–53, 284 01 Kutná Hora, Česká republika
Tel. +420 327 311 135, +420 725 607 388
REKLAMA

Více informací: www.europajagellonica.com

 
 
 
 
 
 
 
 
Zdroj: PhDr. Peter Kováč, http://stavitele-katedral.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA