REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Duchcov – Město Casanovy

Duchcov

Duchcov je městem s přibližně devíti tisíci obyvateli, ležící na úpatí Krušných hor asi 8 km západně od Teplic.
Poskytuje svým návštěvníkům množství přírodních, historických, kulturních i technických zajímavostí. Východní Krušné hory dosahují zde nadmořské výšky více než 860 m, vytvářejí na severozápadě mohutnou hradbu, prudce vystupující téměř z roviny. Na protilehlé straně, pohledově vzdálenější, ale též malebnější, tvoří obzor homole vyhaslých sopek Českého středohoří. Samotné město je zasazeno do zeleně, během posledních dvou staletí stále více dotvářené i rukou člověka.

HISTORIE

Historie Duchcova se odvíjí od konce 12. století, kdy se vedle románského rodového sídla Hrabišiců rodí i trhová ves Hrabišín. V roce 1240 je poprvé nazývána městem „Tockczaw“ a tento název se postupně mění na Duchczow, z něhož se později odvozuje i německá verze Dux. V roce 1460 český král Jiří z Poděbrad uděluje městu současný městský znak i městskou pečeť. Příslušnost města k české koruně ve znaku dokládá dvouocasý lev na štítu s třemi červenými a dvěma černými svislými pruhy. V 15.století potvrzuje český král Vladislav Jagelonský městu jeho výsady.
Střídají se zde rody Suleviců a Lobkowiczů a v roce 1642 město přechází do vlastnictví rodu Valdštejnů, kteří se zasloužili o jeho velký stavební rozvoj. K tehdejšímu rozkvětu panství patří i přítomnost významných návštěvníků. Hrabě Josef Karel Emanuel z Valdštejna přivedl v roce 1785 na duchcovský zámek světoznámého filozofa a dobrodruha Giacoma Casanovu.
Nejslavnější zámecký knihovník zde během třináctiletého pobytu vytvořil rozsáhlé literární dílo včetně Pamětí a zemřel zde v roce 1798.
V druhé polovině 19. století se výstavbou nových úseků železničních tratí Duchcov stává důležitou dopravní křižovatkou. To dalo podnět k prudkému rozvoji těžby hnědého uhlí. Je zde otevřeno několik cihelen, sléváren, keramička a sklárny.

PROCHÁZKA HISTORICKÝM MĚSTEM

Pojďme se podívat co nám nabízí město Duchcov dnes.
Stěžejní dominantou města i jeho náměstí je barokní valdštejnský zámek, který je Národní kulturní památkou. Z jeho nabídky oslní především venkovní sochařská výzdoba Matyáše Bernarda Brauna i hlavní sál s obrazy a nástropní freskou od Václava Vavřince Reinera. Hlavním lákadlem pro turisty je i expozice Giacoma Casanovy, ve které se s nejslavnějším svůdcem žen zajisté potkáte i osobně.
Prostory zámku jsou k dispozici i snoubencům, kteří zde mohou slavnostně uzavřít manželský svazek.
Zámek má dvě zahrady, menší Knížecí zahrada ve francouzském stylu byla původně malou „rajskou“ zahrádkou pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Ve spodní, anglické části zámecké zahrady stojí pavilon pro Reinerovu fresku. V pavilonu se nachází unikátní cenná freska „Nanebevzetí P.Marie“ od V. V. Reinera a Braunovy sochy Ctnosti, přenesené sem ze zbořeného barokního hospitálu. Dále v zahradě nalezneme okouzlující Sfingový rybník s dvěma barokními sfingami a delfínem z Braunovy dílny. Celý areál parku je vhodným místem pro příjemné procházky a odpočinek.
Z náměstí je součástí zámeckého areálu kostel Zvěstování Panny Marie, jehož barokní stavba pochází z počátku 18. století. Má pohnutou novodobou historii, neboť byl dne 10. května 1945 zachvácen požárem, během něhož byla nenávratně ztracena Reinerova i Braunova díla z jeho oltářní výzdoby. Po dílčích opravách dodnes čeká na celkovou rekonstrukci.
Hlavní historické náměstí je dnes náměstím Republiky – zdobí je sloup Nejsvětější Trojice od sochaře Matýše Kühnela a kašna se sochou sv. Floriana. Také tyto památky patří mezi barokní skvosty. Náměstí lemuje řada významných a pohledných domů a celý střed města je prohlášen za Městskou památkovou zónu.
Vypravíme-li se na prohlídku města, vpravo od rybníka Barbora stojí kaple, zasvěcená  patronce horníků sv. Barboře. Barokní stavba vznikla podle plánu Octavia Broggia z roku 1726. Na průčelí najdeme pamětní náhrobní desku Giacoma Casanovy, který byl pohřben právě na zdejším bývalém hřbitově, který je dnes proměněn v park.
Vlevo od rybníka Barbora stojí bývalý evangelický kostel s vyhlídkovou věží, secesní dílo drážďanských architektů J. W. Graebnera a Rudolfa Schillinga. V letní sezóně je možno po domluvě s Městským informačním centrem vystoupit na vyhlídkovou věž, z které máte celé město rázem jako z ptačí perspektivy.
V parku v blízkosti evangelického kostela je na kameni posazena bronzová socha středověkého pěvce a básníka Walthera von den Vogelweide. Socha od akademického sochaře Heindricha Scholze byla odhalena v roce 1911;  po 2. světové válce byla z nevědomosti odstraněna a poté znovu odhalena jako součást aktu smíření mezi českým a německým národem. Podobně byly v jiném parku v roce 2002 znovu instalovány busty Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena v rámci naplnění staré pravdy o tom, že hudba sbližuje národy.
K velmi zajímavým objektům ve městě patří budova Českého státního reformního reálného gymnázia v Masarykově ulici, která je skvostným dílem významného českého architekta Ladislava Skřivánka. Před školou se vyjímá socha českého národního buditele Karla Havlíčka Borovského od akad. sochaře Josefa Fojtíka.

REKLAMA

VOLNÝ ČAS

Příroda, uprostřed níž se Duchcov nachází, volně a nenásilně navazuje na městskou zeleň a vodní plochy uvnitř města a přímo vybízejí k procházkám či projížďkám na kole.
Ve městě poskytuje služby dostatek vyhovujících ubytovacích a stravovacích zařízení včetně malebných penzionů. Parkovací plocha pro případ individuální dopravy je situována i na historickém náměstí, k návštěvě města je možné využít i běžných železničních či autobusových spojů.
Na okraji města ve směru na Osek naleznete koupaliště s neustále protékající minerální vodou, čerpanou z puklin teplického porfyru hluboko pod zemským povrchem.
Pro odpočinek a relaxaci je možno projít si turisticko-cyklistickou stezku města Duchcova, jejíž součástí je Jilmová alej, která je unikátní svým počtem životaschopných jedinců i svým stářím, odhadovaným na 120 až 150 let. Čítá 70 jilmů a jednotlivé stromy dosahují výšky deseti až dvaceti metrů.  Stezku, která tudy prochází, vybudovalo město v lužním lese severozápadně od města v roce 1998 – prochází prostorem čtyř rybníků – Dubský, Hranáč, Hájská I. a II. a okolo Loučenského potoka.
Přímo před vstupem do zámecké zahrady začíná naučná stezka „Po stopách historie a Giacoma Casanovy“. Stezka nese samozřejmě jméno nejproslulejší historické osobnosti, svázané s městem. Provede vás nejen zámeckou zahradou a místy, která mohl vidět italský svůdník a literát, ale i  zajímavými místy současného Duchcova.
Město nabízí bohaté sportovní vyžití. Můžeme si zde zahrát tenis, posilovat v posilovně, zahrát squash, kuželky nebo si zajít do sauny, zajezdit si na kole, projít se okolím. V nedalekých Krušných horách najdou milovníci pohybu poměrně rozsáhlé udržované turistické a cykloturistické tratě, sjezdovky i běžecké stopy.
Do malebného prostředí Duchcova je zasazena řada kulturních a historických akcí. Své služby nabízí i duchcovské kino Lípa či Kulturní centrum, ve kterých se pravidelně uskutečňují kulturní pořady pro nejširší veřejnost. Soukromé Divadlo „M“ se svými kabarety, pohádkami apod. má již své dlouholeté pravidelné návštěvníky.
Celoměstské Casanovské slavnosti s déle než desetiletou tradicí se stávají cílem cesty tuzemských i zahraničních turistů. Pořádají se každoročně druhý týden v červnu a je to jedna z největších kulturních akcí města s bohatým doprovodným programem pro dospělé i děti.
V době adventní se Duchcov převtěluje do neopakovatelné vánoční atmosféry. Tradičně je ozdoben a vztyčen strom na náměstí Republiky, z kostela znějí koledy a celé město je vyzdobeno vánočními motivy. Na Nový rok město pořádá velkolepý novoroční ohňostroj, který je vidět do širokého okolí a celý Duchcov se rozzáří – je to vskutku úchvatná podívaná!
Z historického náměstí se v přilehlé Masarykově ulici nachází v památkově chráněném objektu sídlo Muzea města Duchcova s bohatou stálou expozicí historie města, atriem sloužícím jako lapidárium i Poppelovou výstavní síní, ideální pro krátkodobé výtvarné i dokumentární výstavy. Odborníky i laiky láká také Casanovská badatelna s jedinečnou sbírkou spisů o G.Casanovovi.
Další zajímavosti včetně aktuálních informací o městě, dění v něm a v jeho okolí obdržíte v Městském informačním centru Duchcov, které sídlí v přízemí v objektu městského muzea.  Je vedeno jako oficiální informační centrum a jeho provoz je celoroční. Kromě pravidelných výstav nabízí množství propagačních materiálů a publikací o Duchcově, upomínkových předmětů a další.
KOMPLETNÍ KULTURNÍ PROGRAM  – ZDE
AKTUÁLNÍ PROGRAM KINA LÍPA –  ZDE

Kontakty:
Městské informační centrum Duchcov, Masarykova ul. 71/7, 419 01 Duchcov
tel. /fax  + 420 417 514 456, e-mail: [email protected]
www.duchcov.cz
 

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA