REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Držitelka Oscara Markéta Irglová vystoupí na Vyšehradě

Markéta Irglová

Osmého srpna od 19 hodin v rámci Letní scény Vyšehrad zahraje Markéta Irglová nejen písně z nového, kritikou vysoce hodnoceného, sólového alba Anar, ale také skladby z filmu Once, které ji proslavily.
Její jméno je v poslední době často skloňováno v souvislosti s obrovským úspěchem stejnojmenného divadelního představení na newyorské Broadwayi (osm Tony Award, vč. ceny za nejlepší muzikál). V rámci dvojkoncertu s ní vystoupí mimořádný severoirský hudebník, který si říká Duke Special. Koncerty držitele mnoha britských a irských hudebních cen jsou strhující a nezapomenutelné.
Markéta Irglová, jediná ženská česká držitelka Oscara, která spolu s Glenem Hansardem zazářila ve filmovém hitu Once, se před svým koncertním turné po Asii, zastaví 8. srpna na Letní scéně Vyšehrad. V tříhodinovém koncertním programu zazní nejen skladby z jejího samostatného projektu Anar, ale na své si přijdou i milovníci písně Falling Slowly a dalších skladeb z filmu Once, jehož muzikálová podoba letos slaví na newyorské Broadwayi velký úspěch (osm Tony Award, včetně ceny za nejlepší muzikál). V rámci dvojkoncertu s ní vystoupí i mimořádný severoirský hudebník, který si říká Duke Special. Koncerty držitele mnoha britských a irských hudebních cen jsou strhující a nezapomenutelné.
Písně na albu Anar vznikly v období, kdy se Irglová natrvalo přesunula z přímořského domku na irském venkově přímo do srdce moderního světa – New Yorku. Všechny jsou zpívány v angličtině s výjimkou jediné, zpívané v jazyce farsí. Hudebně nesou výrazné znaky Markétina autorského rukopisu, dominantní postavení v nich má zvuk piana a perského bubnu. Při svém talentu a schopnosti psát silné melodie se Irglová občas velmi jemně přihlásí ke svým hudebním vzorům, ať už to jsou překvapivě třeba soulové ikony Otis Redding a Aretha Franklin nebo Nick Cave.
Duke Special hraje většinou ve dvou s bubeníkem Chipem Bailym. Je držitelem Mercury price (podobně jako PJ Harvey) za nejlepší album a opakovaně dostal i Meteor Award za album i sólistu. Jako předkapelu si jej vybral např. Van Morrisson nebo Snow Patrol. Duke spolupracoval např. s Londýnským královským divadlem, nebo Metropolitním muzeem v New Yorku. Je mistrem improvizace, dokáže si zahrát s kýmkoliv a vždycky je to výjimečné.
Letní scéna Vyšehrad, 8.8. 2012 od 19 hod.
http://www.studiodva.cz/irglova/
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA