REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.9. a svátek má Michal

Dolní Rakousko: Ráj pro malé i velké cyklisty

Objevitelské cesty v sedle jízdního kola

Fantasticky krásná krajina, široké, převážně asfaltové cyklostezky, mírná stoupání a spousta dobrodružství cestou: Dolnorakouské cyklostezky jsou oblíbené u velkých i malých cyklistů.

„Cesta je cíl“, říká se. To sice zní dobře, ale pro cyklovýlety s dětmi to neplatí až tak doslova. Na konci cesty nebo cestou by mělo čekat nějaké to dobrodružství. V cyklistickém ráji Dolního Rakouska je to hračka, protože trasy vhodné pro rodiny s dětmi vedou kolem mohutných hradů, farem s domácími zvířaty, zajímavých muzeí nebo k přírodním koupalištím u jezer, ve kterých se po horkém dni v sedle jízdního kola můžete osvěžit. Mamka s taťkou můžou být v klidu: dobře značené, většinou rovinaté cyklotrasy vedou mimo silniční provoz. V hostincích a rychlém občerstvení po cestě dětem rychle doplníte energii. Přehled několika zajímavých cyklotras:

Dunaj na dohled: Ze Spitzu do Dürnsteinu a zpět

Pravděpodobně nejkrásnějších 25 kilometrů Dunajské cyklostezky ze Spitzu do Dürnsteinu je jako stvořených pro zábavný rodinný cyklistický výlet. V neposlední řadě je to díky vzrušujícím zážitkům na cestě: V muzeu lodní dopravy (Schifffahrtsmuseum) ve Spitz an der Donau se může váš dorost v rámci vlastní prohlídky pro děti seznámit s dobrodružnou historií lodní dopravy na Dunaji. Zříceninu hradu Hinterhaus obklopuje mnoho legend a příběhů (údajně tam dodnes straší!). Výšlap na 1000 let staré opevnění se vyplatí nejen kvůli panoramatickému výhledu – nahoře najdete také ideální prostředí pro hry na rytíře a loupežníky. Co si rozhodně nesmíte nechat na Dunajské cyklostezce ujít: Nechejte se jednou svézt přívozem přes Dunaj na druhý břeh!

REKLAMA

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Stefan Fuertbauer (www.stefanfuertbauer.com)
Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Stefan Fuertbauer (www.stefanfuertbauer.com)

Traisentalská cyklostezka: Žáby, velbloudi a úžasné hlavní město spolkové země

Cyklostezka Traisental vede 111 pohodových kilometrů kolem idylických terasovitých vinic a rozlehlých polí v regionu Mostviertel. Dva její úseky jsou mimořádně vhodné pro rodiny, protože cestou je téměř za každou zatáčkou nějaký ten dobrý důvod k tomu, aby si děti odpočinuly. Na 6 km dlouhé trase kolem St. Aegyd stojí za to navštívit zábavné velbloudí divadlo v Kernhofu. Jen něco málo přes 6 km měří kolečko podél řeky Traisen v St. Pöltenu. Tady na vás čeká vzrušující objevitelská cesta hlavním městem spolkové země a návštěva Dolnorakouského muzea s akvárii a terárii. Z vrcholu věže Klangturm si můžete prohlédnout St. Pölten z ptačí perspektivy. U Viehofenských jezer se vyplatí zastavit a přesednout z kola na šlapadlo nebo loďku. V lužní krajině naučné stezky Feldmühle můžete z lávky objevovat mezi rostlinami mnoho druhů ptáků, žab a motýlů.

REKLAMA

© Niederösterreich Werbung/ Stefan Fuertbauer (www.stefanfuertbauer.com)
© Niederösterreich Werbung/ Stefan Fuertbauer (www.stefanfuertbauer.com)

Železniční cyklostezka Türnitz: Skvělá trasa s tunely v regionu Mostviertel

Na železniční cyklostezce Türnitz mohou mladí cyklisté urazit 18 kilometrů bez automobilového provozu, zato je ale cesta provede třemi tunely. V tunelech Prinztal, Moosbach nebo Dickenau se nemusíte obávat, že by se proti vám náhle vyřítil vlak – železniční trať je již dávno uzavřena. Na konci trasy v Türnitz se nachází nejmodernější dolnorakouská sáňkařská dráha Eibl-Jet a přírodní zážitkové koupaliště v Türnitz s vodním hřištěm a hřištěm na plážový volejbal.

Foto: ©Weinviertel Tourismus / Wurnig
Foto: ©Weinviertel Tourismus / Wurnig

Podél záplavového území řeky March-Thaya/Moravská Dyje: Po stopách přírody!

Cyklostezka vhodná pro děti vede v délce 11 kilometrů podél lužních lesů Moravské Dyje přes vlnící se pšeničná pole, voňavé louky a fascinující biotop lužního lesa v regionu Weinviertel. A koho potkáte v druhově nejbohatší říční krajině Rakouska? Orly královské, srnce, čápy a vzácné obojživelníky. Dospělí by si měli naplánovat dostatek přestávek, protože na cyklotrase na ně čekají idylická místa ke koupání, dětská hřiště a vyhlídkové plošiny pro pozorování ptáků a žab. Severní železnice (Nordbahn) umožňuje pohodlný příjezd i odjezd. Nezapomeňte na dalekohled, plavky a piknikovou deku!

Kromě zde uvedených cyklotras najdete zde celou řadu dalších tipů na výlety na kole s dětmi po Dolním Rakousku.

REKLAMA

Foto: ©Waldviertel Tourismus, Studio Kerschbaum
Foto: ©Waldviertel Tourismus, Studio Kerschbaum

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA