REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Do tajemného podzemního světa

Jako by chtěla příroda ukázat, co všechno dovede, schovala část své nádhery pod zem. V Česku je známo téměř 4 tisíce jeskyní, několik desítek z nich je běžně přístupných. Ale i tak uvidíte to nejlepší, co příroda vytvořila. Křehké krápníky ve tvaru stalagmitů a stalaktitů, smaragdová jezírka a říčky, stěny vzácných barev
1. Za trilobity do Českého krasu
Český kras je zatím nejrozsáhlejší zmapovaný podzemní koridor u nás. Jeskyně vznikly v devonu a jsou tvořeny v jednom z nejkvalitnějších vápenců na světě. Krom krápníkové výzdoby mají také jednu raritu – penězokazeckou dílnu z 15. století, o které vám průvodci vše rádi prozradí. Navíc v okolí jeskyně jsou i četná naleziště zkamenělin a na jedno z nich vás dovede i naučná stezka přímo od jeskyně.
2. K nejhlubší propasti na Olomoucko
Zbrašovské aragonitové jeskyně patří k evropským unikátům a určitě byste je neměli vynechat, pokud se chystáte do okolí Olomouce. Jeskyně jsou bohaté na minerální vody a se stabilními 14 °C jsou nejteplejším krasovým útvarem u nás. Navíc se nedaleko nalézá Hranická propast, jejíž hloubka se dnes uvádí 285,5 m. Dna ale dosud nebylo dosaženo: odborníci odhadují, že je propast hluboká až 800 metrů!
3. S armádou do jeskyně Výpustek
Do jeskyně Výpustek v Moravském Krasu chodili ve středověku mastičkáři, za druhé světové války zde byla protektorátní továrna na letecké motory a po válce zde sídlila naše armáda, která zde zřídila propracované velitelské pracoviště včetně chemické laboratoře. Právě poslední jmenovaná část historie je pro návštěvníky zajímavá, protože armáda svoje stanoviště opustila, a to se teď stalo součástí prohlídky jeskyně.
4. Nádherně nasvícené krápníky
Balcarka je nejbohatší na krápníkovou výzdobu z celého Moravského krasu (nebo alespoň z jeho přístupných jeskyní) a po rekonstrukci je opět přístupná turistům. Jeskyně je nově nasvícená – použita byla LED svítidla šetrnější k prostředí – přibyla i výstava o lovcích sobů. To jsou ale jen doprovodné prostředky, které doplní vaše nadšení z roztodivných vápencových útvarů.
5. Člunem po podzemní řece Punkvě
Asi nejznámějšími u nás jsou Punkevní jeskyně v Moravském krasu, u nichž leží legendární propast Macocha hluboká 138 m. Pokud jste zde ještě nebyli, určitě si udělejte čas a jeďte se projet na člunech podzemím naší planety, protože se jedná o jedinečný zážitek, na který budete zcela jistě vzpomínat i po letech.
6. Na Pomezí se rozpouští mramor
Do tajemného světa podzemní krásy můžete nahlédnout v jeskyních Na Pomezí, které najdete v Rychlebských horách. Jeskyně vznikly rozpouštěním mramoru a vyznačují se úzkými chodbami, které se rozšiřují v menší dómy. Obdivovat tu budete útvary tvořící kaskády a mohutné krápníky na zhruba 400metrové turistické prohlídce. Jeskyně jsou zařazeny mezi národní přírodní památky.
7. Archeologické nálezy v Pomoraví
Javoříčské a Mladečské jeskyně najdete nedaleko Litovle. Jedny jsou plné podzemních dómů a propastí, druhé vynikají překrásnou krápníkovou výzdobou. Javořičské jeskyně díky kosterním nálezům z období paleolitu patří rovněž mezi významná archeologická naleziště.
8. Za vínem a do jeskyně
Až pojedete do vinného sklípku do okolí Mikulova, nezapomeňte, že i zde můžete navštívit krasovou jeskyni. Na vrchu Turold, na kraji Mikulova, se nalézají jediné u nás zpřístupněné jeskyně v jurském vápenci. Zaručujeme se, že v žádném sklípku tak krásné krápníky nenajdete!
9. Za dolomitovými jezery do Českého ráje
Největší dolomitová jezera se u nás nalézají v podzemí. Teplota vody v nich je 8 °C a vlhkost vzduchu v podzemí okolo neuvěřitelných 100 %. Toto netradiční klima můžete zažít v Bozkovských jeskyních, které tvoří dva nezávislé systémy propojené umělou štolou.
10. Hra barev v Chýnovské jeskyni
Chýnovská jeskyně byla vůbec prvním podzemním prostorem tohoto typu, který byl zpřístupněn veřejnosti. Nevyniká sice krápníkovou výzdobou, ale její tzv. oka, která jsou tvořena dvěma různými horninami, vytvářejí zcela unikátní barevnou podívanou. Jeskyně patří k nejchladnějším u nás, nejnižší teploty jsou zde až 5 °C, takže se před návštěvou pořádně oblečte.
Láká vás poznávání světa pod zemí i nad zemí? Dalších 5000 tipů na skvělé výlety kdekoli po Česku najdete na stránkách www.kudyznudy.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA