REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Do středních Čech za starými škodovkami: bavit se budou všichni

Česká značka Škoda má světovou reputaci a zvučné jméno. Škodovky samotné se chlubí řadou obdivovatelů nejen současných, ale i historických modelů. A právě za nimi se lze vydat na řadu míst ve středních Čechách. Vyrazte na fascinující cestu do historie automobilů. Dýchne na vás nostalgie, noblesa i úcta. Na auta se dá nahlížet různě, a tak budou z výletu nadšeni všichni bez rozdílu věku a pohlaví.

Klasikou zastávkou, kam za škodovkami vyrazit, je mladoboleslavské ŠKODA Muzeum, sídlící v někdejších výrobních halách jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Zve na prohlídku seznamující s historií firmy, která je vskutku pozoruhodná a inspirativní. Muzeum se zaměřuje především na silniční vozy ze sériové výroby. Láká na prohlídku stálé expozice i krátkodobých výstav. Expozice je rozdělena do tří tematických oblastí – Tradice, Evoluce a Preciznost. Návštěvníci tu mají široké možnosti od prostého prohlížení vozů a exponátů, přes zkoumání obrázků a filmů až po hlubší četbu a studium. Mezi exponáty vyniká Voiturette – první vůz vyrobený v Mladé Boleslavi. Před muzeem stojí sousoší zakladatelů původní firmy, Václava Laurina a Václava Klementa, kteří své podnikání začali opravami a výrobou jízdních kol, ze kterých přešli na motocykly a od nich už to byl jen krůček k prvním úspěšným automobilům.

ŠKODA Muzeum, Foto: ©  Středočeská centrála cestovního ruchu
ŠKODA Muzeum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Nově mají střední Čechy i další muzeum, které potěší (nejen) nadšence do starých aut. V Mrači nedaleko Benešova se otevřel Svět Škodovek – soukromá sbírka, čítající na stovku aut. Přibližně 65 z nich je vystaveno ve zrekonstruovaných prostorách bývalého továrního areálu JAWA Mrač. Automuzeum se pyšní rozsáhlou expozicí závodních a okruhových speciálů. Dále se tematicky skládá z prototypů, užitkových vozů, výrobního programu Škoda i učebny autoškoly včetně autentického simulátoru, připomínajícího přípravu řidičů v minulosti. K vidění jsou automobily z produkce Škodovky v různých stavech od nálezových až po kompletně zrekonstruované. Návštěvníci objeví unikátní vozy, jako jsou historické sanitky, dodávky, letištní „stopětka“ pro navádění letadel či vládní limuzíny.

REKLAMA

Nejen legendární škodovky si hosté mohou prohlédnout také ve středočeských Strnadicích na Benešovsku. Tamější RetroAutoMuzeum, otevřené v roce 2015, se pyšní sbírkou téměř stovky automobilů z let 1948-1989. Kromě tradičních zástupců vozidel éry socialismu, jakou jsou kromě škodovek i trabanty či lady, vystavuje muzeum také méně známé vozy od výrobců z bývalého východního bloku.

Kromě toho ve středních Čechách zve k návštěvě a obdivování starých strojů řada dalších sbírek a muzeí, zaměřených na zahraniční veterány, vojenskou techniku, parní lokomotivy, vlaky, motorky a další. Tipy hledejte na www.strednicechy.cz

REKLAMA

 ŠKODA Muzeum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
ŠKODA Muzeum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA