REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Do Slavkova na Napoleona! Na zámku otevřeli multimediální výstavu přibližující slavnou bitvu.

gfgfgfsh
Bitva u Slavkova

Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody? Nejen to můžou zjistit a prožít návštěvníci v zrekonstruovaných zámeckých konírnách a jízdárnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž otevřelo novou expozici s názvem Austerlitz – malé město velkých dějin.
Lidé, kteří zamíří od pátku 11.7. do Slavkova u Brna, můžou v zámeckých prostorách na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.
„Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout tuzemským i zahraničním návštěvníkům to, po čem tak dlouho volali – ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města,“ uvedl starosta města Slavkov u Brna Ivan Charvát.

Hravá a poutavá expozice nejen pro historiky

Autoři výstavy i nadále kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou. V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. V prostorách se například nachází i vzácná slavnostní šavle maršála Radeckého nebo posmrtná maska Napoleona. Poslední místnost je již čistě interaktivní – nejen děti si zde můžou vyzkoušet, jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky nebo torny.

„Chceme, aby byla výstava atraktivní nejen pro historiky a milovníky napoleonské tematiky, ale i pro rodiny s dětmi nebo školní třídy,“ vysvětlil ředitel Zámku Slavkov – Austelitz Aleš Šilhánek.
Součástí výstavy je i dioráma, které návštěvníky díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtahuje přímo do děje bitvy.
V expozici se kromě artefaktů ze soukromých sbírek a českých a moravských muzeí objevují i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře. „Expozici chceme stále obměňovat. Za dva roky oslaví Slavkov u Brna 600. výročí od udělení nejstaršího městského privilegia v Čechách, které stojí za to připomínat,“ poodhalil starosta Ivan Charvát.

Praktické informace

•    Expozice začíná na nádvoří zámku – v prostoru bývalých koníren a jízdáren
•    Základní vstupné stojí 120 Kč, senioři 70 Kč, děti od šesti let, studenti a ZTP 60 Kč
•    Návštěvníkům jsou k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk)
•    Součástí expozice jsou šatny a zázemí pro návštěvníky. Prostory jsou bezbariérové
•    Výstava je díky své interaktivní části vhodná i pro nevidomé

REKLAMA

Otevírací doba expozice je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz

Květen (od 15.5.) a září:    úterý až neděle 9.00 – 17.00hod.
Červen, červenec a srpen:    denně 9.00 – 17.00hod.
Říjen, listopad:    úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.
Prosinec (do 1.12 – 8.12.):    úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.
gdgdsghgrth

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA