Do jeskyní také o prodloužených víkendech začátkem května

Čarodějnice v Kateřinské jeskyni


Protože se blíží dva květnové státní svátky, možná že i vy budete mít dva prodloužené víkendy a chystáte se navštívit nějaké zajímavé lokality v České republice.
Nabízíme vám několik typů na dobrodružné výlety ve dvojici nebo s dětmi do tajemných jeskyní.
V České republice je jeskyní zpřístupněných veřejnosti čtrnáct. Jsou to podzemní prostory, které vznikaly různými geologickými procesy, měly svůj vývoj, svoji historii osídlování, objevování, výzkumu a zpřístupňování, mají rozdílnou náročnost a délku prohlídkových tras. Po návštěvnických trasách vás provedou školení průvodci, mnoho dalších informací získáte z názorných doprovodných expozic. Uvidíte krásnou jeskynní výzdobu, pro kterou k nám jezdí turisté z celého světa. Ve zpřístupněných jeskyních je uskutečňováno mnoho zážitkových akcí, které bývají veřejností velmi vyhledávané. Jsou to koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, akce k oslavám Dne Země, oživené prohlídky jeskyní, začal celoroční festival netradiční hudby Cave beat 2012, připravovaný je hudební festival Čarovné tóny Macochy.
Mapa ČR s lokalitami jeskyní
V Libereckém kraji se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách, ve Středočeském Koněpruské jeskyně se známým sintrovým útvarem Varhany, v Jihočeském Chýnovská jeskyně se zachovalým starobylým rázem prohlídkové trasy a s jedinečnými přírodními kresbami na stěnách a stropech v tónech bílé, žluté a hnědé barvy. Na jižní Moravě najdete Jeskyni Na Turoldu, největší jeskynní systém v jurských vápencích u nás s tzv. turoldskou výzdobou, a pět jeskyní Moravského krasu. Jsou to především Punkevní jeskyně s plavbou po podzemní říčce Punkvě, projížďkou vláčkem až k jeskyním nebo jízdou lanovkou na Horní Můstek propasti Macocha. Na návštěvu Punkevních jeskyní je pro velký zájem nutná rezervace předem. V Moravském krasu je dále významná paleontologická a archeologická lokalita Jeskyně Balcarka s expozicí o pravěku, Kateřinská jeskyně s unikátním seskupením úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých krápníků, Sloupsko-šošůvské jeskyně se světově proslulou a archeologicky cennou jeskyní Kůlnou, a Jeskyně Výpustek se zachovalým, přísně tajným a veřejnosti zpřístupněným velitelským pracovištěm bývalé československé armády. V Olomouckém kraji jsou Mladečské jeskyně, nejstarší a největší sídliště moderních lidí (cromagnonců) ve střední Evropě, Javoříčské jeskyně, výjimečné nejen rozměrnými jeskynními prostorami, ale i mohutnou a bohatou krápníkovou výzdobou a největším zimovištěm netopýrů v ČR, Jeskyně Na Špičáku s unikátním srdcovitým profilem chodeb a množstvím historických nápisů a kreseb na stěnách, které jsou předmětem výzkumu, Jeskyně Na Pomezí, nejdelší krasový systém v ČR vytvořený v krystalických vápencích (mramorech) s bohatou krápníkovou výzdobou, a Zbrašovské aragonitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyněmi hydrotermálního původu u nás s unikátní výzdobou minerálu aragonitu.
Aktuální provozní doby, termíny akcí a další informace můžete vyhledat na oficiálních stránkách Správy jeskyní ČR www.caves.cz nebo www.jeskynecr.cz.
Popis k fotografiím:
1) Nejen na Den čarodějnic 30. dubna můžete v Kateřinské jeskyni uvidět její symbol – stalagmitový útvar Čarodějnice
2) Mapa ČR s lokalitami zpřístupněných jeskyní
3) V Koněpruských jeskyních je nově instalovaná expozice ve středověké tajné penězokazecké dílně
4) Jeskyně Na Špičáku je známá unikátním srdcovým profilem chodeb
Akce na tento víkend

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama