REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

Dny otevřených dveří

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejověm 4. až 6. května 2012, vždy 9 až 17 hodin.
Doprovodný program zajištěn. Vstup zdarma.
Astronomický ústav AV ČR je veřejnou výzkumnou institucí a jeho dalekohledy a další přístroje na observatoři v Ondřejově mají za úkol zkoumat vesmír. Nejsou tedy určeny ke každodennímu pozorování oblohy pro veřejnost jako tomu bývá na lidových hvězdárnách, které jsou k tomu určeny. Jednou v roce se ale pracoviště hvězdárny v Ondřejově otevírají veřejnosti. Je to mimořádná příležitost podívat se do kopulí, vyslechnout si výklad vědců a pozorovatelů, zeptat se na to, co vás zajímá.

Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program. Vstup zdarma. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi.  Z důvodu nutných oprav nebude přímo přístupný největší dalekohled v České republice, ale bude možné se s ním seznámit v knihovně ústavu zhlédnutím projekční smyčky. Uvidíte tak i do zákulisí tohoto velkého dalekohledu. „Naživo“ jej budete moci spatřit při Evropské noci vědců 28. září 2012. Při Dnech otevřených dveří vám představíme zcela novou expozici o výzkumu meziplanetární hmoty!
Při vaší návštěvě se budete moci podívat do muzea observatoře a historických kopulí, v případě jasného počasí zažijete pozorování Slunce v historické Západní kopuli. Na programu je prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrolní služba, sluneční radioteleskop o průměru 10 m a horizontální sluneční dalekohled HSFA 2. Můžete se podívat k fotografické zenitové tubě Oddělení galaxií a planetárních systémů, k dalekohledu o průměru 65 cm Oddělení meziplanetární hmoty či k dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení. Na programu budou komentované prohlídky nové expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority a záběry bolidů. Přístupná bude i ústavní knihovna (pro čtení, posezení, diskuze a také s projekční smyčkou o největším dalekohledu v České republice).
Doprovodný program
V pátek 4. 5. 2012 od 17:30 ve Sluneční budově promítání fotografií „Lyžařův sen o polární záři“ – lyžaři ze Sokola Senohraby budou vyprávět o cestě do Laponska a do Švédska na legendární Vaasův běh.
V sobotu 5. 5. 2012 od 17:30 ve Sluneční budově přednáška Mgr. Michala Švandy, PhD. ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR „Sluneční aktivita letos a v příštím roce: Čeká nás globální katastrofa? “
V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) ve 21:00 a 22:00 před historickou Centrální kopulí „Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo“. Malý kurz orientace na obloze – pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc. Ukážeme si polohu právě pozorovatelných planet.
V případě jasného počasí pozorování noční oblohy po setmění v pátek a v sobotu v Západní kopuli na historické hvězdárně.
Těšíme se na Vás, strávit u nás můžete celý den od rána do noci. Více na www.asu.cas.cz.
A pokud nestihnete Dny otevřených dveří? Areál observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově je od května do září přístupný veřejnosti každý víkend a exkurze probíhají od 10, 13 a 16 hodin. Udělejte si výlet do kraje Josefa Lady a navštivte naši hvězdárnu, přijet můžete na kole, vlakem a autobusem nebo autem.
Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
Fričova 298
251 65 Ondřejov
www.asu.cas.cz
 
REKLAMA

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA