REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora

Deskové hry, které baví děti i dospělé

S příchodem podzimu se opět setkáváme s problémem, co podnikat s dětmi, když nemůžeme jít ven. Ať už kvůli nepřízni počasí nebo zvýšené nemocnosti celé rodiny. Přinášíme vám tipy hned na tři deskové hry, které vás zaručeně zabaví.

TAKENOKO aneb pandí hra

Koho by nelákalo nakrmit pandu, zasadit bambus nebo budovat zavlažování mezi políčky? Krásná a relativně jednoduchá hra Takenoko je vhodná pro děti od 8 let. Pokud vám nevadí hrát s odkrytými úkoly a občas své ratolesti pomoct, zvládne ji hravě i pětileťák.

Vašim úkolem je plnění úkolů, při kterých dodržujete dané postavení různých políček, zaléváte bambus nebo pěstujete požadovaný počet dílků bambusu. Další sada úkolových kartiček vám určuje, kolik dílků bambusu musí sníst vaše panda. Hru ovlivňuje i kostka, která ukáže, jaké je zrovna počasí a tím vám přinese nějakou výhodu nebo vylepšení.

REKLAMA

Splněný úkol znamená body, a kdo jich má na konci hry nejvíc, vyhrává. Jedna partie vám zabere přibližně 45 minut, ale i když se to zdá dlouho, vše krásně plyne a nenudíte se. Pro zkušenější hráče je k dispozici i roztomilé rozšíření Panďátka.

Takenoko vás uchvátí propracovanými figurkami.
Takenoko vás uchvátí propracovanými figurkami.

KULIŠÁK (Outfoxed/Verfuxt)

Od pěti let (i dříve) je krásně hratelná i kooperativní detektivní hra Kulišák.  Ústřední postavou je fikaná liška, která ukradla koláč paní Dobromile Krupičkové. Hráči jsou pak detektivové, kteří musí lišku odhalit. Byla to liška Žaneta? Květa? Nebo snad Kazimír? Při pronásledování zloděje postupně odrýváte nápovědy, které vás na konci přivedou přímo k pachateli.

REKLAMA

Ale pozor, není to tak jednoduché. Ke hře potřebujete i tři speciální kostky, které k vám občas nejsou příliš štědré a místo nápovědy pro vás, zařídí volnou cestu k útěku lišákovi. Drobnou úpravou pravidel (v návodu) se dá ovlivnit i hrací obtížnost, takže můžete hrát pokaždé v jiném tempu. Někdy vyhraje lišák a někdy vy.

V krabici najdete krásný barevný plánek se spoustou detailů, figurky ve formě detektivních kloboučků, tři kostky, postavičku lišáka, dvě sady karet, stopy (nápovědy) a parádní dekodér stop.

Kulišák potrápí nejednoho detektiva!
Kulišák potrápí nejednoho detektiva!

KINGDOMINO

A nakonec ještě doporučíme „malou“ hru na motivy domina. Představte si, že jste mocní králové a vašim úkolem je vybudovat si království, které vám přinese co největší zisk. Přikládejte k sobě ty správné dílky a rozšiřujte si své lesy, pole, jezera, budujte doly. Čím víc dílků se speciálními korunkami se vám povede umístit, tím víc svůj zisk znásobíte.

Můžete hrát ve 2 až 4 hráčích, přičemž ve dvou hráčích má hra dokonce dvě obtížnosti. Takže, ač je hra oficiálně hratelná od 8 let, s malou pomocí zabaví i předškoláky a s vyšší obtížností neurazí ani dospělé.

Komponenty Kingdomina si zamilujete!
Komponenty Kingdomina si zamilujete!

Další tipy na hry pro děti od 2 let najdete v článku zde.

Foto: ©Kateřina Šimková

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA