REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.9. a svátek má Michal

Skvělé hry pro nejmenší děti od 2 let

Kdy začít s nejmenšími dětmi hrát kolektivní hry je samozřejmě těžce individuální a vůbec to neznamená, že jak váš prcek sfoukne na dortu svíčku s číslem dva, hned se vrhne na hraní her. Nicméně je dobré vědět, co se dá i s takhle malými dětmi zkoušet hrát.

Bingo, loto nebo víceúčelové Hmatej a najdi

Malinké děti povětšinou velmi baví zvířátka a dopravní prostředky, a i proto je bezvadná volba pořídit bingo, nebo také loto. My máme úplně skvělé z Flying Tiger Copenhagen (za 120 Kč). Jedná se o plechovou krabičku, v které jsou 4 hrací karty se zvířátky a ty samá zvířátka jsou i na malých čtvercových kartičkách. Velké hrací karty se rozdají hráčům a malé kartičky se dají do pytlíčku a postupně se losuje. Kdo první nasbírá kartu plnou zvířátek, tak vyhrál. Hra se dá zpestřit povídáním o zvířátkách, o zvucích, která vydávají, o barvách, aj.  Hráli jsme už od 1 roku a nyní, v 5 letech, ji hrajeme anglicky (zvířátka se vytahují z pytlíku a kdo tahá, tak musí zvíře pojmenovat slovíčkem v aj, když to neví, hodí se zpátky). 

Bezvadná je i hra od francouzské značky Djeco Hmatej a najdi. Zatím jsem nenašla žádnou alternativu jí podobné, ale věřím, že určitě existuje. Každopádně tato hra je také o losování, ale z kyblíku se vytahují krásné dřevěné hračky. Jedna úroveň hry je, že taháte z kyblíku jen ve stylu loto a ta vyšší úroveň je, že se snažíte vytáhnout právě podle tvaru, což je hmatové pexeso. Ty nejmenší děti mohou jen přiřazovat hračky ke kartičkám.

REKLAMA

Balanční hra – věž nebo zvířátko pro tréning trpělivosti a pečlivosti

Pro malinké děti je také skvělá jakákoliv balanční hra. Jsou různé, opět často jsou to různá zvířátka, na které se dávají třeba dřevěné tvary a jednoduše nesmí vám to spadnou, když jste na řadě. Trošičku těžší jsou pak Akrobati, panáčci, z kterých se také staví do výšky na stejném principu. Nejznámější jsou od značky Villac, ale doporučuji i méně známou značku Pro Kids, která je dělá jako opičky. Pro trošku větší děti je pak vhodná i hra Věž, známá jako Jenga, která naopak kostičky ubírá. Výhoda této hry je, že z kostiček si děti rády stavějí i cokoliv jiného.

Člověče nezlob se v nejjednodušší verzi

Ač hra Člověče nezlob se vypadá pro dvou leté děti jako nehratelná, z důvodu, že ještě neumějí povětšinou počítat, tak existují zjednodušené verze s obrázkovou hrací deskou a obrázkovou hrací kostkou, kde se postavička pohybuje jen po obrázcích. Není to nic nového, najdete ji pod názvem Pochlub se, nebo jako Obrázkové člověče nezlob se, Moje první hry, aj.

REKLAMA

Grabolo – hra na postřech

Grabolo je méně známá hra, ale v posledních letech také velmi oblíbená. Pokud vám přijde, že je název podobný hře Dobblo, tak jste na správné stopě. Grabolo je na postřeh a má také mnoho podob. Může být třeba s Krtečkem a jeho kamarády. Grabolo je 36 kulatých kartiček v plechové krabičce, které se rozloží na hrací ploše obrázkem vzhůru. Máte 6 různých barev a 6 různých zvířátek, jak tušíte, tak 6×6 je 36. Každé zvířátko má tedy šest barevných kombinací. Hra má dvě kostky, jednu se 6 zvířátky, druhou se šesti barvami. Hodíte je najednou a kombinaci, kterou hodíte, musíte rychle najít na kartičkách. Kdo najde nejvíc kartiček, ten vyhrává.

Můj první sad a Příšerky ze skříně

Tyto dvě hry – Můj první sad a příšerky ze skříně jsou opravdu zábavné hry a jsou ideálně pro sourozence. Jde totiž u nich o kooperativní hry. Tedy děti hrají proti postavičce havrana nebo ve druhém případě proti příšerkám. Odpadá tam tedy sourozenecká rivalita. Navíc jsou to opravdu moc hezké hry a budou bavit i vás. Havran je rozhodně pro děti od 2let, příšerky bych řekla pro děti o malinko straší. Výhoda také je, že je rády hrají i starší děti (až do 7 let cca).

Šárka Kobrynová

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA