Dance meridian 2009

Datum konání : 16. – 26.10.2009
Místo konání : Praha

3. mezinárodní festival tance, hudby a mystiky
Ve dnech 16. – 26. 10. 2009 pořádá občanské sdružení Open field v Praze 3. mezinárodní festival tance, hudby a mystiky DANCE MERIDIAN 2009. Open field se zaměřuje na výzkum tanečních kultur střední Asie a severní Afriky, které propojuje se současným tancem, divadlem, živou hudbou a poezií. Festival nabídne tři tanečně-hudební představení, koncert a řadu tanečních, výtvarných a tvořivých dílen, určených široké veřejnosti. „Tak jako poledník – meridián – propojuje místa na zemi, stejně tak tanec, jako univerzální komunikační prostředek, propojí současné umění s dávnými tradicemi, poezii s hudbou, každodennost a mystiku, skryté a zjevné, Evropu s Asií, příběhy každého z nás…“
Letošní festival je inspirován dílem „Ptačí sněm“, které pochází z pera perského básníka a mystika Attára (Manteq-al-Tayr, 12. století). Toto básnické dílo je považováno za jedno z nejvýznamnějších děl súfijské literatury a bylo přeloženo téměř do všech světových jazyků. Nadčasovost díla, jeho silná a smysluplná myšlenka zaujaly pořadatele natolik, že se rozhodli představit příběh ve formě tanečních produkcí, které zpracují 3 choreografové z různých konců světa – České republiky, Belgie a Azerbajdžánu. Představení budou ojedinělá také v tom, že budou doprovázena originální hudbou skladatelů a hudebníků z USA, Iránu, Iráku a Indie, kteří komponovali hudbu speciálně na dané téma. Attárovo dílo „Ptačí sněm“ přiblíží také otevřená diskuze s profesorem Lubošem Kropáčkem z Karlovy University, taneční a výtvarná dílna budou taktéž tematicky laděny.
Ptačí sněm / The Conference of the Birds/ Manteq-at-Tayr je básnická alegorie súfijské cesty k osvícení neboli sám k sobě. Veškeré ptactvo země se slétne a rozhodne se, že jejich život nemá žádný řád, něco mu chybí, potřebují někoho uctívat. Dudek, nejmoudřejší z nich, jim začne vyprávět, že takového krále zná, že ho máme všichni velice blízko, ale cesta k němu je velice těžká a dlouhá. Žije prý na hoře Káf a jmenuje se Símurg. Nic na světě se nevyrovná setkání s králem a nic v životě není důležitější než třeba jediný jeho pohled. Všechno ptactvo okamžitě zajásá a nadšeně souhlasí, že ho půjdou hledat, pokud je dudek povede. Dudek začne popisovat, jaká úskalí cesta bude přinášet. Musí překonat sedmero údolí: Hledání, Lásky, Vhledu, Odpoutání, Jednoty, Rozčarování a Nicoty. Ptáci se začnou postupně jeden po druhém vymlouvat, proč nemohou takovou cestu podstoupit. Na všechny výmluvy má dudek poučné a ostré odpovědi a většina se tedy rozhodne se na cestu vydat.
V průběhu cesty a podle potřeb a problémů jim dudek vypráví příběhy súfijských mistrů, žáků, králů atd. Někteří ptáci zemřou hladem, někteří vyčerpaností, někteří vzlétnou moc blízko ke slunci, někteří se utopí v hlubokých vlnách oceánů. Ze statisíce jich k cíli dojde 30 a čeká je poznání toho, že hledali sami sebe. Jejich král Símurgh ( doslovně Sí -30 Murg- ptáci) žije uvnitř jejich srdcí.
Pořádá občanské sdružení Open Field, více informací o dvou předešlých ročnících festivalu Rumi Alive 2007 a Dance Meridian 2008 najdete na webu: www.openfield.cz
Partneři: Hlavní město Praha | Maitrea | Studio Zambra | Kultivar design | Hotel Luník Praha
Kompletní program festivalu
Kontakt:
Public Relations:
Karel Fišer
karel@easyprague.cz
+420 603 290 520
www.openfield.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama