REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka

Co se dá zažít s dětmi ve Středočeském kraji? TOP 10 nejzajímavějších míst a tipů na výlet s dětmi

Středočeský kraj nabízí mnoho zajímavých míst pro rodiny s dětmi, ale třeba i pro školní výlety. Užijte si výlet s dětmi v této krásné oblasti, nudit se zde rozhodne nebudete. Střední Čechy nabízí mnoho zábavných a zajímavých míst, které si vaši nejmenší zamilují.

10 tipů na výlet, kam se můžete se svými dětmi ve Středočeském kraji vydat

1. Park Mirakulum v Milovicích nad Labem

Zabavíte zde celou rodinu, malí i velcí si zde přijdou na své. Jedná se o největší park tohoto typu v Čechách. Park se rozkládá na dvanácti hektarech, naleznete zde mnoho zajímavých herních prvků a každým rokem přibývají další. Komplex osmi věží plných průlezů, visutých mostků, skluzavek a rozhleden, to je oblíbený designový hrad, který disponuje opevněním a systémem podzemních chodeb k prozkoumání. Naleznete zde lesní hřiště, prolézačky, mega trampolíny a houpačky, nechybí zde lanové centrum. Oblíbená je kontaktní minizoo. V amfiteátre se odehrávají umělecká vystoupení a další zábavná vystoupení. Park disponuje velkým zázemím s mnoha lavičkami, můžete si tu dát něco dobrého v místním občerstvení. Dopravní hřiště zase zaujme milovníky odrážedel a šlapacích autíček.

2. Botanicus v Ostré

Navštivte také nedaleké Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus. Vlastnoručně si zde vyzkoušíte různá řemesla a současně se dozvíte spousty dalších informací a zajímavostí o jejich historii. Sledovat můžete kejklířská, divadelní a hudební vystoupení, která vás určitě pobaví. Nakupuje se zde za groše — občerstvení i různé služby. K vidění je zde dílna dráteníka, o víkendu také košíkáře, kováře či lukostřelce. Vyrábějí se zde provazy, mýdla, papír nebo svíčky. Součástí centra jsou bylinné zahrady, kde se ekologicky obhospodařovává celých 30 hektarů půdy. Naleznete zde okrasné i produkční plochy. Děti si zamilují bludiště, které jsou tu rovnou tři. Přijďte se podívat k ohradě, ve které se mezi perličkami, kachnami a krůtami pasou ovce a kozy. Kromě nových zážitků a poznatků zde jistě najdete také klid v duši.

REKLAMA

3. Zoopark Zelčín

Zoopark Zelčín je největší kontaktní zoopark u nás. Jeho chloubou jsou fjordské koně připomínající koně z doby ledové. Malí i velcí návštěvníci mohou v zooparku očekávat plno zážitků, můžete si tu vyzkoušet krmení anebo se vydat na procházku s kozou na vodítku. Zoopark je zaměřený na domácí hospodářská zvířata. Místo svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Pořádají se zde akce pro širokou veřejnost, programy pro školy, školky a dětské tábory. V zelčínském zooparku se můžete projít na stezce bosých nohou nebo můžete použít hmatový či senzomotorický chodník. Stezka byla vytvořena z různých přírodních materiálů. Úmyslem je přiblížit přírodu a s tím spojené hmatové poznávání různých povrchů a propagovat zdravou chůzi bez bot.

4. Zručská kuličková dráha

Zručský kuličkový areál slouží pro hry s kuličkami, kde se vyřádí nejen děti, ale i dospělí. Můžete si hrát sami, ale nejlepší je skupinka stejných nadšenců. Pravidla a různé hry, které se dají hrát v kuličkovém areálu, najdete přímo na místě. Pokud kuličky nemáte svoje, můžete si je zakoupit v infocentru. V blízkosti areálu najdete i velké dětské hřiště s více než čtyřiceti atrakcemi, víceúčelové hřiště a dětské dopravní hřiště s půjčovnou šlapacích autíček.

REKLAMA

Kuličková dráha ve Zruči nad Sázavou. Foto: © Město Zruč nad Sázavou
Kuličková dráha ve Zruči nad Sázavou. Foto: © Město Zruč nad Sázavou

5. Zoopark Zájezd

Vydejte do Zooparku Zájezd, kde si za odborné asistence můžete nakrmit chameleony, leguány, lemury, surikaty, lamy, velbloudy, veverky nebo želvy. Minizoo v obci Zájezd můžete opravdu zblízka spatřit největší kolekci chameleonů ze všech světových zoologických zahrad. Zoopark chová celkem přes 100 druhů exotických a domácích zvířat. Naleznete zde surikaty, několika druhů opic a poloopic, mnoho druhů lemurů, kočkovitých šelem i dravých ptáků. V Zooparku se po celý rok pořádají různé zábavné, naučné a zážitkové programy jako Rodinné krmení zvířat, Krmení pro odvážné anebo Den ošetřovatelem. Krmení probíhá za odborné asistence ošetřovatele. Součástí parku je Terárium a dětský koutek Ušákov, kde se děti proběhnou s největšími králíky na světě. V kontaktním zookoutku uvidíte ovce, kozy, morčata a králíky.

6. Farmapark Soběhrdy

V tomto parku žijí zvířata z celého světa, s některými si užijete přímý kontakt. Procházet se můžete vedle velbloudů, klokanů, pštrosů, buvolů, lam, prasátek, vysokohorských krav a dalších stovek zvířat. Některá si můžete za asistence ošetřovatele sami nakrmit. Zvířata zde mají dostatek přirozeného prostoru ke svému životu. Proto jsou jejich výběhy mimořádně velké. Ve farmaparku zejména děti potěší kromě zvířat řada atrakcí jako jsou jeepy, tubingová dráha, plovoucí kruhy, klouzačky, velké trampolíny, houpačky, prolézačky, vláček, vodní prvky, lanové centrum, dětské traktůrky a bagříky, kryté vyhřívané hřiště, vyhlídková věž u klokanů a mnoho dalšího. Pokud se budete chtít občerstvit, budete zde mít k dispozici několik stánků.

7. Průhonický park a zámek

Tento anglický přírodně krajinářský park je zapsaný na seznamu UNESCO, je to dílo světového významu. Průhonický park je rovněž také národní kulturní památkou. Více o jeho historii můžete zjistit v pohádkovém novorenesančním zámku, který je součástí areálu. Procházka v parku je kouzelná, budete si připadat jak v pohádce. Vaše děti se zde mohou proběhnout na 240 hektarech. Park má kromě umělecko-historického významu také význam dendrologický. Se svou sbírkou domácích a cizokrajných dřevin čítajících na 1 600 druhů.

8. Včelí svět a Vodní dům Hulice

Jedinečná expozice v Hulicích je svým obsahem jediným obdobným projektem ve střední Evropě. Naleznete zde unikátní expozici, která hravým způsobem představuje život včelstva. Včelí svět pořádá v průběhu roku řadu zajímavých doprovodných akcí. Projekt je zaměřený na širokou veřejnost, zejména na děti. Je skvělým místem pro školní výlety. Svět včel lze v expozici vnímat všemi smysly, ochuzené nezůstanou ani chuťové pohárky. Další zajímavou zastávkou ve stejné obci je Vodní dům, který zábavnou formou informuje a vzdělává veřejnost o významu vody. Zodpoví vám v něm, jaký význam má voda pro přírodu a pro člověka. V atriu na děti čekají vodní hrátky. Představí vám všechny podoby vody: od života ve vodě, přes vodu v oblacích, až po mokré osvěžení. Vše se navrhnulo tak, abyste se vzdělali prostřednictvím neobvyklých zážitků. Roli zde hrají všechny lidské smysly, mimo zraku zapojíte také sluch, hmat i chuť.

Včelí svět. Foto: © Střední Čechy
Včelí svět. Foto: © Střední Čechy

9. Heroland u Kutné Hory

Dětský zábavní park se nachází 10 km od Kutné Hory. Najdete zde velké dětské hřiště a domečky, nafukovací venkovní trampolíny pro malé i velké, skluzavky, prolézačky, šlapokáry, vodní svět, obří pískoviště, pirátskou loď, houpadla a houpačky a mnoho dalších atrakcí včetně jízd na koních. V parku se pořádají akce pro školy a školky. Je možné také uskutečnění různých firemních aktivit – teambuilding, family day. Park si můžete také pronajmout na privátní akce s případným cateringem.

10. Vodní nádrž Orlík

Je největší přehradou v Čechách, co se zadržované vody týče. Vodní nádrž Orlík, známá také jako Orlická přehrada. Orlická přehrada je současně velmi oblíbenou rekreační oblastí, která láká své návštěvníky na projížďky na lodi, člunu, šlapadlech, k surfování a dalším vodním hrátkám. Rodiny s dětmi toto místo vyhledávají třeba i kvůli plážím, které jsou na Orlické přehradě většinou písečné. Pro svůj klid si přehrada také získala rybáře, kteří si zde najdou své místečko.

Středočeský kraj nabízí rozmanité možnosti pro rodinné výlety a zábavu s dětmi. Některé ze zmíněných míst mohou být pouze sezonní záležitostí. Proto než vyrazíte, přesvědčte se, že je místo dostupné. Těchto 10 tipů na výlet je pouze minimum z toho, co v tomto kraji můžete s dětmi navštívit. Pokud tedy hledáte kudy z nudy, v tomto kraji můžete nalézt spousty dalších možností, kam na výlet a jak se zabavit.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA