Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp

podzimni rip.jpgTam kdesi za druhým pruhem dálnice a lánem polí vyrůstá ze země kopec. Přerostlá krtina. Halda čediče. Říp. Ona „světoznámá“ hora, jež je pro vlastenecké Čechy národním symbolem, pro výletníky ideálním cílem a pro historiky studnicí moudrosti. Nebo tak nějak. Každopádně se tam Češi znovu a znovu vydávají, aby nasáli atmosféru časů dávno minulých, přiučili se něco z bájných dějin, potěšili se z krásného rozhledu a nakonec osvěžili ústa zlatavým mokem ve zdejší hospůdce, jejíž štít zdobí deska s patetickým nápisem: „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp.“
Byť je tato průpovídka dozajista přinejmenším přehnaná, faktem zůstává, že Pověst o Praotci Čechovi se českým školákům vryla do paměti už v první třídě. Vydáme-li se však hledat její kořeny, můžeme být překvapeni. Mnohé výzkumy archeologů a badatelů totiž potvrdily, že první Slované, kteří na území dnešních Čech dorazili začátkem 6. století, se nejenže neusadili kolem Řípu, ale ani na něm nikdy nestáli. Teprve v 9. století sem zavítala první „česká“ noha, aby pozdravila zemi „strdí oplývající“.
Vlastně není ani nutné ptát se archeologů. Když si přečteme staré kroniky, od Kosmy až po Václava Hájka z Libočan, vidíme, jak se pověst postupně rodila a košatěla. Na začátku byla jen letmá Kosmova zmínka, přizdobená tématy z antické literatury a Bible, na konci stáli obrozenci, okopávající motyčkami Ctiněvaská zápraží a pátrající po Čechově hrobu.
Každopádně Říp stojí za navštívení. Krom toho, že pouť sem je sama o sobě zážitkem, takový pěkný výhled do kraje se hned tak nevidí. A až se nabažíte, můžete pokračovat dál. V okolí se nachází hned několik turisticky atraktivních míst. Navštívit můžete například hrad Hazmburk, jehož nezaměnitelné věže kývají na historie milovné návštěvníky už zdálky. Poohří je plné zámků a ani v Roudnici nad Labem se nudit nebudete. Tak tedy – šťastnou cestu!
Více informací o hoře Říp a možnostech vyžití v jejím okolím naleznete na www.hora-rip.cz.
Poloha

rip.gif
Fotografie
zavaty rip.jpg podzimni rip.jpg
Autor: Michaela „Mysha“ Košťálová

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama